Wielkanoc, to najważniejsze święto obchodzone przez chrześcijan. Osoby wierzące wspominają w tym czasie mękę Jezusa, jego śmierć i czczą zmartwychwstanie. Święta Zmartwychwstania Pańskiego poprzedza okres postu. Wielki Post trwa od środy popielcowej do Wielkiej Soboty. W 2024 roku środa popielcowa wypada już 14 lutego. Z kolei Wielkanoc obchodzimy w ostatni dzień marca.
Jak wyznaczana jest data Świąt Wielkanocnych
Data Świąt Wielkanocnych została wyznaczona w 325 roku podczas soboru nicejskiego. Ustalono wówczas, że Wielkanoc będzie obchodzona w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca (w 2024 roku taka pełnia wypada 25 marca). Wielkanoc jest więc świętem ruchomym. Najwcześniej może wypaść 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia.
Warto wiedzieć: w te dni Wielkanoc wypadnie w kolejnych latach:
- 2025 - 20 kwietnia
- 2026 - 5 kwietnia
- 2027 - 28 marca
- 2028 - 16 kwietnia
- 2029 - 1 kwietnia
- 2030 - 21 kwietnia
Tradycyjne potrawy na stół wielkanocny
Bez jakich dań nie potrafimy sobie wyobrazić wielkanocnego śniadania? Jakie potrawy uznajemy za tradycyjne podczas Świąt Wielkanocnych? Przy tworzeniu takiej listy musimy wziąć pod uwagę, że potrawy będą różnić się w zależności od regionu Polski. Dla części z Was poniższa lista może być więc nieco rozszerzona, innym wyda się niepełna.
- jajka (podawane w najprostszej formie - czyli gotowane, albo faszerowane)
- pasztet
- biała kiełbasa (gotowana lub pieczona)
- masło (zgodnie z tradycją w formie wielkanocnego baranka)
- żurek/zupa chrzanowa
- pieczywo
- gotowana lub pieczona szynka
- wędzonka (np. kiełbasa lub szynka)
- sałatka jarzynowa
- pieczony schab/schab w galarecie
- bigos
Wielkanoc to również słodkie wypieki. Na polskich stołach w tym czasie pojawią się m.in.: babka wielkanocna, sernik, makowiec, pascha, mazurek.
Które z powyższych dań znajdą się na Twoim wielkanocnym stole? Jaką potrawę dodałbyś do listy? Zachęcamy do zostawiania komentarzy.
