MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Teatr od mostu do mostu

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Amfiteatr na Brdzie, widownia na stałym lądzie, wodzie i wyspie. Do tego rzeźba przy brzegu i nowoczesna marina - a wszystko ma być gotowe w ciągu najbliższych dwóch lat.

Amfiteatr na Brdzie, widownia na stałym lądzie, wodzie i wyspie. Do tego rzeźba przy brzegu i nowoczesna marina - a wszystko ma być gotowe w ciągu najbliższych dwóch lat.

<!** Image 2 align=right alt="Image 44923" sub="Prawdopodobnie już za dwa lata, jak zapowiadają w bydgoskim ratuszu, na tych schodach zasiądą miłośnicy muzyki">W tym roku mają zakończyć się prace budowlane prowadzone wokół gmachu Opery Nova. Przypomnijmy, że zagospodarowania wymagają betonowe czerpnie (może w nich powstać kawiarenka), a wykończenia, czyli obłożenia kamieniem, mur oporowy wzmacniający nabrzeże.

Pieniądze już są

- W budżecie województwa są na to pieniądze - zapewnia Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu. - Zarezerwowaliśmy odpowiednią kwotę, bez cięć i ograniczeń.

- Bardzo mnie to cieszy - mówi Maciej Figas, dyrektor Opery Nova. - Czekamy na potwierdzenie z Urzędu Marszałkowskiego i zatwierdzenie harmonogramu prac. Jesteśmy gotowi.

<!** reklama left>Inwestycja Opery Nova nie jest jedyną prowadzoną w tej części miasta. Przypomnijmy, że trwa rewitalizacja Wyspy Młyńskiej (zakończenie w 2008 r.), a jednym z elementów programu jest budowa widowni.

- Chcemy, by można było słuchać muzyki i podziwiać artystów także z wyspy - wyjaśnia Halina Piechocka-Lipka, dyrektorka ratuszowego wydziału kultury, promocji i współpracy z zagranicą. - Wykorzystamy naturalne walory tego terenu. Poza tym, spektakle będzie można oglądać również z barek.

Obok „naturalnej” widowni na wyspie nad Brdą, może niebawem stanie rzeźba Teodora Kocerki. Trzeba przypomnieć, że pierwszą lokalizacją dla rzeźby wielkiego bydgoskiego wioślarza, trenera i działacza sportowego był bulwar nad Brdą w pobliżu Rybiego Rynku. Potem planowano, że będzie ona konstrukcją przestrzenną, pływającą i zostanie zakotwiczona przy wyspie św. Barbary.

Za trudny technicznie

- Dwa razy ogłosiliśmy konkurs, podnosząc wartość nagrody do 12 tysięcy złotych. Bez skutku - tłumaczy dyrektorka wydziału. - Przypuszczam, że projekt po prostu okazał się zbyt trudny technicznie, by go realizować. Prawdopodobnie więc tradycyjna rzeźba stanie przy brzegu. Ostatnim elementem inwestycji realizowanych nad brzegami Brdy, na odcinku od mostów „Solidarności” (ul. Focha) do mostu Jerzego Sulimy-Kamińskiego (ul. Mostowa) jest budowa ekskluzywnej mariny, przystosowanej dla około 5 jednostek pływających. Halina Piechocka-Lipka podkreśla jednak, że budynek istniejącej już przystani nadal zajmują zawodnicy Zawiszy.

- Wprawdzie klub przekazał miastu ten obiekt, ale musimy dla zawodników zbudować bazy - podkreśla dyrektorka wydziału kultury, promocji i współpracy z zagranicą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!