Teatr? Nie za wysokie progi? [rozmowa]

Katarzyna Bogucka
Tomasz Czachorowski/archiwum
Udostępnij:
„Niestety, bariera w dostępie i niezrozumienie przez widzów leży dość często po stronie twórców. Jest problem komunikacji na linii: ekspert - nowicjusz” - mówi Joanna Tabaka, specjalistka ds. rozwoju publiczności, autorka bloga „Widok na widownię”.

Jak zaspokaja się oczekiwania publiczności? Czy teatr zawsze powinien to robić?

Trudna sprawa. W swojej pracy zmagałam się niejednokrotnie z problemem zbyt niskiej świadomości wagi udostępniania instytucji kultury użytkownikom. Z reguły nie chodziło tylko o problemy formalne, tzn. o cenę biletów czy o późne godziny grania spektakli. Instytucje kultury borykają się z problemami finansowymi. Trzeba zaspokajać własne ambicje artystyczne, zaciekawić ludzi i wciąż pamiętać o tym, że instytucja musi być rentowna. Duża odpowiedzialność. Tymczasem z powodu braku pieniędzy obniża się niekiedy poziom, kurczy się przestrzeń na eksperyment. A teatr potrzebuje innowacyjności, musi przerabiać tematy, nierzadko trudne, które są treścią codziennego życia. Z drugiej strony, mamy teatr mieszczański, popularny, nierzadko oceniany negatywnie, ponieważ nie odpowiada ambicjom twórców. Teatr mieszczański jest formą łatwiejszą, przyjemniejszą, lżejszą. Gdy patrzymy z perspektywy publiczności, widownia ma prawo i do teatru eksperymentalnego, i do mieszczańskiego.

Dlaczego różnorodność jest tak ważna?

Polecam hermetycznym instytucjom, żeby miksowały tematykę, formę. Jeśli proponują zbyt trudny repertuar, niech też proponują działania animacyjne, edukacyjne, np. dla nauczycieli, które obniżałyby próg wejścia i zrozumienie tego przekazu . Jestem za edukacją, za animacją i za badaniem oczekiwań publiczności. Głośno było o pewnym mieście, bodajże o Szydłowcu, które wydało ogromne pieniądze na organizację festynu z okazji 590-lecia miasta, zapraszając ludzi na festyn z Norbim w roli głównej. Prawie nikt nie przyszedł. Czego zabrakło? Diagnozy potrzeb mieszkańców, wyjaśnienia, co jest ważne, co potrzebne i dlaczego. Kolejna sprawa. Bardzo często twórcy ambitni, czemu się w zasadzie nie dziwię, boją się zubożenia przekazu, obniżenia poziomu. Niestety, bariera w dostępie i niezrozumienie przez widzów leży dość często po ich stronie. Jest problem komunikacji na linii: ekspert - nowicjusz. Ktoś, kto jest bardzo mocny w jakiejś dziedzinie, przestaje rozumieć kogoś, kto jest na innym poziomie. Pojawia się też tzw. przemoc symboliczna, ukryta i pogarda wobec ludzi nie będących uczestnikami kultury, którzy niekiedy pochodzą z rodzin wykluczonych i nie mieli dostępu do kultury, nie mają też wyrobionego nawyku korzystania z kultury. Podsumowując: jeśli w mieście jest jeden teatr, to zalecałabym szukać porozumienia i obniżenie progu wejścia, co otworzy teatr na zwyczajnych ludzi.

Właśnie trwają wybory dyrektora bydgoskiego teatru. Nie jest łatwo...

Kultura jest, niestety, upolityczniona, chociaż te dwie wartości nie idą w parze. Widzę brak standardów rozwoju publiczności, standardów zarządzania instytucjami kultury. W teatrze się sprawdza dwuwładza: dyrektor zarządzający i dyrektor artystyczny. Jeden dba o finanse, drugi o poziom artystyczny. Jeden pilnuje, żeby drugi nie zadłużył sceny, jak to się zdarzyło we Wrocławiu. Niestety, brakuje ludzi mocnych w zarządzaniu zespołem i jednocześnie mających narzędzia do rozwijania publiczności. Gdy po konkursie pojawi się nowa osoba, a zespół będzie trwać przy starym dyrektorze, może dojść do niszczącego konfliktu, jak to pokazują przykłady innych polskich teatrów. Tracą na tym sporze i artyści, i publiczność. Pierwsze lata pracy „nowego” będą trudne. Będzie zwalnianie, zatrudnianie, czas przestoju, chaosu, frustracji. Może wystarczy uświadomić obecnemu dyrektorowi, ale i zespołowi, ważność rozwoju publiczności, słuchania jej głosu? Cenne będzie uruchomienie pokładów empatii, pokazanie, że ambitny teatr może obniżyć próg wejścia i zaprosić do siebie szersze grono. Miasto powinno kreować politykę kulturalną, rozmawiać z mieszkańcami o ich potrzebach kulturalnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 6

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość
Oto moja proba rekonstrukcji tekstu ostatniej rozmowy telefonicznej obu Wielkich Kartofli tzn. Kartofla Prezydenta i Kartofla Prezesa w Tupolewie na pare minut przed katastrofa w Smolensku. (abcdef) to wypowiedzi Lecha a bez nawiasów to wypowiedzi Jarka. ( K**** Jaras nie możemy ladowac bo jest mgła.) Alez tam przeciez wiesz ze polscy piloci w II wojnie swiatowej się chwalili ze Polak to nawet i na wyrwanych drzwiach latac potrafii. Pomódl się tylko do naszego Protektora Ojca Rydzyka no i alleluja i do chuja do przodu!!! ( No nie wiem to zbyt duze ryzyko, wysle może Bagsika bo on jest już niezle wstawiony ta wódą, to on tym pilotom to wyperswaduje ale k**** boje sie ze nie damy rady…) Sluchaj bracie- musicie wylądowac! Przegrywasz w kampanii wyborczej, wiesz ze twoje sondaże sa do chuja….To może być twoja ostatnia szansą żeby pokazac jaki ty jestes męski, anty- rosyjski i narodowy , no wiesz….Nawet jak się otrzecie o jakies tam ruskie drzewa i odpadnie wam skrzydlo to najwazniejsze żeby kadłub z Toba i z Marychą wylądowal na ruskiej ziemi, to wtedy wyjdziesz z tego co wylądowało jako bohater któremu smierc nie straszna, przy okazji można tam wtedy tez ruskich oskarzyc o rozpylenie „sztucznej mgły” albo cokolwiek. Pomyśl jak wtedy ci sondaże jebną do góry! Ciemny lud to kupi….( No dobra Jaras skoro tak mowisz to będziemy probowac lądować, bo delegacja z PO/PSL siedzi kolo skrzydla więc jak oni tam z jakims żelastwem odpadną to nawet będzie politycznie korzystne dla nas.)
d
dla kurdupla kaczora
Na wniosek licznych petycji płynących szeroką rzeką od POP ( Podstawowych Organizacji Partyjnych) oraz z kółek różańcowych i kół słuchaczy Radia Maryja z całego wojewodztwa egzekutywa Komitetu Miejskiego oraz Komitetu Wojewodzkiego PIS oraz licznie zgromadzony w Bydgoszczy kler i aktyw partyjny PIS obradujący na plenum przy ulicy Gdanskiej ( notabene w byłej siedzibie SLD, teraz siedzibie struktur lokalnych PIS) jednomyślnie uchwalili to co następuję-
1) Wielki Prezes ma zawsze racje
2) Kiedy racji on nie ma to Łon i tak ją ma
3) Jedynym nadrzednym prawem wobec Jaśniepana Prezesa Kurdupla sa dogmaty katolickie w wersji Proroka Rydzyka.
Niniejszym potwierdzamy tę rezolucje władz partyjnych sprawdzoną ideologicznie pod kątem nieśmiertelnych ideii kaczyzmu- macierewizmu i stwierdzamy ze jest słuszna, Prawa i Sprawiedliwa ( PIS) oraz ze wchodzi w zycie natychmiast.
Działo sie to w Bydgoszczy Roku Panskiego 2017, roku istnienia Radia Rydzykowego 25, w drugim roku prezydentury Dudy oraz premierostwa Szydło amen.
e
er
Panie Niesiolowski muzo Ty moja. Twoja elokwencja i dykcja poraża wrogow z PISU, demaskujesz ich niecne zamiary i ciemne katolickie geszefty. O miły moj, Tuskowi mojemu mnie polecaj, Tuskowi mojemu mnie ochraniaj. Albowiem tylko Tys jest Prawy, tylko Tys jest Prawda w Trojcy PO jedynej amen. Ty bowiem atakujesz PIS tak jak oznajmia Pismo, nie wachasz sie wytoczyc najciezsze dziala przeciwko tym oszołomom z Koziej Wolki na Scianie Wschodniej ktorzy chca zniszczyc Wolnosc i Demokracje oraz Dobrobyt Obywateli. Twoja zasługa , twoja zasługa , twoja wielka zasługa ze bronisz tego co Narod Polski uwaza za najwazniejsze- Niepodleglosci i Praworzadnosci. Siedzisz po prawicy Tuska ktory w szale przyjdzie z Brukseli osądzic obecny rezim. A Krolestwu Polskiemu nie bedzie konca. Wierze w jedną, swieta niepodzialną Ojczyznę, długów odpuszczenie a PISU potępienie.
p
precz
Precz!!!!!!
s
seba-76
pod rozwagę zarówno dla magistratu jak i zespołu TP. Korwin-Mikke jednak nie ma racji ;)
z
z PIS
Naszego wolnego Teatru im nie oddamy!!!!
Przejdź na stronę główną Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie