Każdy z komitetów wyborczych otrzymał te same pytania i możliwość prezentacji odpowiedzi na internetowej stronie "Expressu Bydgoskiego". Będziemy je publikować systematycznie, do czwartku, 4 kwietnia. W ostatni przedwyborczy piątek, 5 kwietnia, zebrane hasłowo odpowiedzi przedstawimy na łamach papierowego wydania EB.
Dziś pytania i odpowiedzi dotyczące polityki społecznej, a konkretnie seniorów i ludzi młodych. Odpowiada Rafał Bruski, obecny prezydent Bydgoszczy, który stara się o reelekcję.
Czy obecnie oferta dla seniorów i ludzi młodych w Bydgoszczy jest Pana zdaniem wystarczająca?
Podejmujemy szereg działań, żeby zapewnić seniorom i młodym ludziom jak najlepsze warunki do osobistego rozwoju, ale także do aktywnego spędzania wolnego czasu.
Miasto angażuje się w potrzeby starszych mieszkańców poprzez badania, konsultacje oraz Bydgoską Radę Seniorów. Mamy w Bydgoszczy „Bydgoska Kartę Seniora 60+” i Centrum Seniorów „Dworcowa 3”, które powstało w konsultacjach ze środowiskiem osób starszych i jest ich miejscem. Osiedlowe Centra Seniora i inicjatywy takie, jak "Seniorada" tworzą przestrzeń do integracji i aktywności. Miejskie instytucje kultury oferują osobom starszym różnorodne programy edukacyjne i artystyczne, zajęcia w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku, zajęcia cyfrowe itp.
Oferta edukacyjna dla młodych jest w mieście bardzo bogata. Mamy w Bydgoszczy 15 miejskich LO, 13 techników i 11 szkół branżowych z atrakcyjnymi profilami kształcenia i zawodami, szkoły międzynarodowe, mistrzostwa sportowego, liceum plastyczne i szkołę muzyczną. Ofertę dla starszej młodzieży ciągle wzbogaca o nowe kierunki 9 uczelni wyższych.
W wolnym czasie młodzi mogą w Bydgoszczy korzystać z oferty i programów przygotowanych przez miejskie i wojewódzkie instytucje kultury, Pałac Młodzieży, 6 MDK-ów, BCOPiW, liczne fundacje i stowarzyszenia. Ofertę w zakresie sportu i rekreacji mają: Astoria, Torbyd, Bydgoskie Centrum Sportu oraz wspierane finansowo przez Miasto 46 stowarzyszeń sportowych, prowadzących szkolenia w 25 dyscyplinach. Wspólnie z mieszkańcami dążymy do ulepszenia i rozszerzenia swojej oferty, uwzględniając rosnące potrzeby i oczekiwania.
Co trzeba zmienić lub udoskonalić w tej kwestii?
Oferta dla seniorów i młodych ludzi cały czas się rozwija. Zawsze jednak istnieją obszary, które można ulepszyć. Jednym z głównych celów jest poszerzenie sieci Osiedlowych Centrów Seniora, aby dotrzeć do każdej osoby starszej czy samotnej, umożliwiając jej aktywne uczestnictwo w życiu społecznym blisko swojego miejsca zamieszkania. Współpraca z organizacjami pozarządowymi oraz klubami seniora ma zapewnić wsparcie i różnorodność oferty dla zainteresowanych.
Wprowadzimy nową miejską usługę - Kartę Mieszkańca Bydgoszczy, która będzie łączyła Kartę Miejską, zniżki na miejskie usługi, takie jak: komunikacja publiczna, baseny, muzea, lodowisko, czy ofertę partnerów projektu.
Wiosną tego roku rusza program mikrograntów młodzieżowych, który wspierać będzie lokalne inicjatywy o różnorodnym charakterze, od kulturalnego po społeczny. Młodzi w wieku 14-26 lat będą mieli szansę ubiegać się o dofinansowanie na projekty realizowane w Młynach Rothera.
W planach są działania wypracowane w dialogu z młodzieżą: Uczniowski Bydgoski Budżet Obywatelski, minigranty dla młodzieży oraz „Strefy młodych” - ich miejsca w mieście. Dodatkowo planowana jest realizacja programów z aplikacji Miasto Muzyki UNESCO - szczególnie program dla młodzieży prowadzony przez Bisza.
Staramy się o tytuł „Miasto przyjazne dzieciom” UNICEF, zapytamy dzieci i młodzież o ich potrzeby, żeby uwzględnić je w naszych programach. Wybudujemy też dla wszystkich mieszkańców kąpielisko w Parku Centralnym razem z nasadzeniem ponad 100 nowych drzew.
