Coraz mniej osób jest zainteresowanych wykonywaniem zawodów, które kiedyś cieszyły się ogromną popularnością.
<!** Image 2 align=right alt="Image 75926" sub="Ryszard Grajek nie narzeka na brak zajęcia, ponieważ w Żninie brakuje szewców. Pracy nie brakuje też Helenie Gorącej (na zdjęciu poniżej). Krawcowa wszywa zamki i przerabia odzież. Oboje są zadowoleni z tego, co robią Fot. Jaśmina Malak">Gdy zniszczymy buty, zdarzy nam się awaria rury w domu, bardzo często nie wiemy, gdzie szukać pomocy. Brakuje punktów usługowych, w których można byłoby przerobić ubrania, wszyć zamek do kurtki czy szkolnego plecaka. W Żninie istnieje tylko jeden zakład ślusarski, gdzie można dorobić klucze, pracuje zaledwie kilku szewców. Na palcach jednej ręki można policzyć też krawców, którzy przerobią ubranie.
- Nasz zawód nie jest lekki - mówi Ryszard Grajek, szewc ze Żnina. - Pracuje się w kurzu, człowiek zmuszony jest wdychać opary kleju, czasami dochodzi do tego hałas. Nie spotykam się z chętnymi, którzy mieliby ochotę świadczyć takie usługi. Materiał używany do naprawy butów jest bardzo drogi, trzeba też mieć specjalne urządzenia i maszyny. Do tego dochodzą opłaty za prąd, pomieszczenia, a nie każdy chce nosić sklejone buty.
<!** reklama>Żmudna jest również praca krawca. U osób siedzących przed maszyną do szycia pojawiają się problemy ze wzrokiem i kręgosłupem. Z drugiej strony, nie ma już już tylu chętnych, którzy chcieliby przerabiać ubrania, co kiedyś.
<!** Image 3 align=right alt="Image 75926" >- Prowadzę własny zakład od dwunastu lat - mówi Helena Gorąca, krawcowa ze Żnina. – Szyję nowe ubrania na zamówienia klientek, ale także naprawiam i przerabiam odzież. Praca nie należy do lekkich, ale sprawia mi satysfakcję. Zdarza się, że spotykam się z pytaniami na temat przygotowania do zawodu krawcowej.
Zdarza się, że bezrobotni, którzy długo nie mogą znaleźć pracy we własnym zawodzie, postanawiają w końcu zarejestrować własną firmę i świadczyć działalność usługową.
Powiatowy Urząd Pracy w Żninie pomaga osobom chcącym otworzyć własny biznes.
Zainteresowani mają szansę na otrzymanie bezzwrotnego dofinansowania, kończą kurs „ABC przedsiębiorczości”.