Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Te polskie imiona rozśmieszą ludzi za granicą. Chcesz tak nazwać swoje dziecko? Rozważ to!

OPRAC.: MIKIR
Zzgodnie z art. 58 protokół zgłoszenia urodzenia zawiera m.in. imię dziecka. Art. 59 stanowi, że nie można wpisać więcej niż dwóch imion, imion ośmieszających, nieprzyzwoitych, zdrobniałych.Niektóre imiona dla obcokrajowców wydadzą się zabawne. Zobacz, dlaczego brzmienie polskich imion może wywołać uśmiech u obcokrajowców. W galerii znajdziesz również znaczenie i pochodzenie tych imion (za portalami ksiegaimion.com i parenting.pl) ►►►
Zzgodnie z art. 58 protokół zgłoszenia urodzenia zawiera m.in. imię dziecka. Art. 59 stanowi, że nie można wpisać więcej niż dwóch imion, imion ośmieszających, nieprzyzwoitych, zdrobniałych.Niektóre imiona dla obcokrajowców wydadzą się zabawne. Zobacz, dlaczego brzmienie polskich imion może wywołać uśmiech u obcokrajowców. W galerii znajdziesz również znaczenie i pochodzenie tych imion (za portalami ksiegaimion.com i parenting.pl) ►►► pixabay
Wybór imienia to trudna dla wielu rodziców decyzja. W Polsce jest pewien kanon imion, które nie traca na popularności. Często jednak imiona, które brzmią dla nas zupełnie normalnie, w innych krajach kojarzą się z przedmiotami, zwierzętami lub czynnościami lub mają dwuznaczne konotacje.

Zobacz wideo: Bydgoscy "wywiadowcy" w służbie:

od 16 lat

Skąd wziął się zwyczaj nadawania imienia?

Imię wywodzi się prawdopodobnie od przezwiska i z czasem nabyło ono silnego rysu magicznego. Łączy się to z pradawną – nieistniejącą już u większości społeczeństw – funkcją języka, zgodnie z którą nadanie nazwy jakiemuś obiektowi, przedmiotowi, osobie poczytywano za zdobycie władzy nad nią. Tym samym rodzina nadawała dziecku imię, aby wyposażyć je w pewne cechy, „zaprogramować” jego przyszłość lub odwrócić nieprzychylny bieg wydarzeń – imię było wróżbą, błogosławieństwem, życzeniem.

Obrzędy towarzyszące nadawaniu imienia

Z nadawaniem imienia często wiążą się obrzędy i publiczne lub rodowe uroczystości, jak choćby chrzest lub postrzyżyny. Obecność przy tym akcie rodziny czy grupy, w której żyje dana jednostka, wiąże się z jej symbolicznym wprowadzeniem do tej społeczności.

Co mówi polskie prawo?

Nadawanie imion nowo narodzonym dzieciom rejestrowanym w urzędach stanu cywilnego reguluje ustawa z 28 listopada 2014 r. – Prawo o aktach stanu cywilnego (Dz.U. z 2022 r. poz. 1681).

Czy wiesz, że zgodnie z art. 58 protokół zgłoszenia urodzenia zawiera m.in. imię dziecka. Art. 59 stanowi, że nie można wpisać więcej niż dwóch imion, imion ośmieszających, nieprzyzwoitych, zdrobniałych.

Niezależnie od obywatelstwa i narodowości rodziców dziecka wybrane imię lub imiona mogą być imionami obcymi. Można wybrać imię, które nie wskazuje na płeć dziecka, ale w powszechnym znaczeniu jest przypisane do danej płci.

Zobacz, dlaczego brzmienie polskich imion może wywołać uśmiech u obcokrajowców. W galerii znajdziesz również znaczenie i pochodzenie tych imion (za portalami ksiegaimion.com i parenting.pl):

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo