
W ostatnich dniach premier wspominał o bardzo ważnej zmianie w programie.
Dla ścisłości wyjaśniamy - po nowelizacji ustawy o dodatku węglowym z dnia 5 sierpnia 2022 roku dofinansowanie to otrzymają gospodarstwa domowe w myśl zasady „jeden dodatek węglowy na jeden adres”. Oznacza to, że według nowych kryteriów wszystkim gospodarstwom domowym zamieszkującym pod tym samym adresem przysługuje tylko jeden dodatek węglowy.
W pierwotnej wersji obowiązywała zasada jednego dodatku do węgla na jedno gospodarstwo domowe. Jednak w wyniku nadużyć w postaci mnożenia liczny odrębnych gospodarstw domowych w tym samym budynku podjęto decyzję o doprecyzowaniu tego zapisu w ustawie.
Dodatek będzie zwolniony od podatku i od możliwości zajęcia. Ważnym warunkiem otrzymania dodatku węglowego będzie wpis lub zgłoszenie źródła ogrzewania do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków.


Zwykła polska rodzina nie zapłaci też wyższego rachunku za prąd, jeśli zużyje go nie więcej niż 2 tys. kilowatogodzin. Tak wynika z przyjętego właśnie przez Radę Ministrów projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku.
Projekt przedłożony przez ministra klimatu i środowiska przyjęto w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej, w ramach tzw. Tarczy Solidarnościowej.

Ta ma objąć od 1 stycznia 2023 roku wszystkie gospodarstwa domowe w kraju. Poza podstawowym limitem 2 tys. kilowatogodzin (kWh) przygotowano rozwiązania dla rodzin, w których są osoby niepełnosprawne i w tym przypadku limit będzie wynosił 2,6 tys. kWh.
Natomiast dla rodzin z Kartą Dużej Rodziny (troje dzieci i więcej) oraz rolników zużycie prądu nie będzie mogło być wyższe niż 3 tys. jednostek. Dla gospodarstw domowych, które zużywają prąd do ogrzewania, w tym wykorzystują pompy ciepła, wprowadzony zostanie specjalny dodatek w wysokości do 1500 zł.