Te grzyby w polskich lasach są najbardziej trujące - zobacz zdjęcia i rodzaje. Nigdy ich nie zbieraj!

Mikołaj Romanowski
Mikołaj Romanowski
Grzybobranie to jesienny narodowy "sport" Polaków. To relaksujące zajęcie, które jednak może mieć opłakane skutki, jeśli grzybiarz nie do końca zna się na grzybach. Chociaż statystyki zatruć grzybami z roku na rok nieznacznie spadają, to wciąż zatrucia grzybami są problemem. Każdego roku do szpitali trafiają osoby, które wymagają leczenia wskutek zatrucia grzybami. Dla niektórych, niestety, nie ma pomocy. Najczęściej zatrucia występują po zjedzeniu muchomora zielonawego, muchomora czerwonego i muchomora plamistego. W galerii artykułu zdjęcia i opisy najbardziej toksycznych grzybów, jakie rosną w polskich lasach. Nigdy ich nie zbieraj!

Zasadą dla każdego grzybiarza powinno być, że zbieramy zawsze tylko te grzyby, co do których mamy stuprocentową pewność, że są jadalne. Jeśli nie jesteśmy pewni - nie zbieramy. Lepiej pozostawić grzyb w lesie niż ryzykować zdrowiem. Wiele gatunków grzybów jest do siebie podobnych, szczególnie w przypadku grzybów dopiero rozwijających się lub starych. Zerwanie, a następnie zjedzenie grzyba, co do którego nie mamy pewności, może skończyć się rewolucją ze strony układu pokarmowego, zatruciem pokarmowym, a w skrajnych przypadkach zgonem. Niektóre gatunki grzybów są bowiem bardzo trujące i wystarczy ich niewielka ilość, by organizm ludzki został śmiertelnie zatruty.

W galerii artykułu prezentujemy zdjęcia najbardziej trujących grzybów, jakie możemy spotkać w polskich lasach oraz informujemy, co grozi po ich zjedzeniu. Zobacz, jakich grzybów nie wolno zbierać:

Pamiętaj - zbieraj tylko te grzyby, które znasz!

Nie zrywaj nieznanych Tobie okazów! Do listopada w lasach napotkać można m.in. na muchomora zielonawego (sromotnikowego), który jest silnie trujący! To właśnie on odpowiada za większość zgonów spowodowanych zatruciami grzybami. Kiedy muchomor waży średnio ok. 60 gramów, śmiertelną dawkę może stanowić już 30 gramów!

O tym również pamiętaj podczas grzybobrania:

  • Nie należy zbierać grzybów zbyt starych i przejrzałych, ponieważ mogą spowodować nieswoiste zatrucie pokarmowe.
  • Grzyby należy zbierać do przewiewnych koszy lub łubianek, nigdy do reklamówek foliowych.
  • Grzyby podczas zbiorów należy wykręcać z podłoża, a powstały po nich „dołek” zasypać ziemią (w ten sposób zapobiegamy wyschnięciu grzybni). Wykręcenie całego owocnika jest niezbędne przy identyfikacji danego grzyba, ponieważ wiele cech morfologicznych znajduje się na trzonie danego owocnika.
  • Potrawy z grzybów są ciężkostrawne, dlatego nie zaleca się podawania potraw z grzybów dzieciom oraz osobom starszym.

To może Cię zainteresować: Rośliny hodowane w domu nie tylko są ozdobą lokum, ale spełniają też kilka istotnych ról - są naturalnymi filtrami, często pochłaniają toksyny i dym papierosowy, a także pozwalają oczyścić powietrze w domu ze smogu. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do trzymania w czterech ścianach - niektóre mogą szkodzić, a część z nich jest silnie trująca. W artykule przedstawiamy zdjęcia i informacje o roślinach, których nie wolno trzymać w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.


Pamiętaj! Jeśli nie masz pewności czy Twoje grzyby są jadalne, zasięgnij opinii eksperta sanepidu - szczegółowe informacje na temat dyżurów można znaleźć na stronie internetowej sanepidu. Porady są darmowe.

Sanepid przypomina

Do identyfikacji należy przynosić wyłącznie grzyby świeże, wykręcone w całości z podłoża. Nie należy przynosić m.in. grzybów:

  • starych i przejrzałych,
  • zbyt młodych, z niewykształconymi cechami osobniczymi,
  • oczyszczonych,
  • pokrojonych,
  • zapleśniałych,
  • ugotowanych,
  • zamrożonych,
  • usmażonych,
  • umytych,
  • zamarynowanych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

A
Augusta Janele
★ I am receiving $88 every hour to work on-net. (w 61i) I’ve never believed like it can be achievable however YHUG one of my greatest pal got $27,000 just in three weeks just working on this website.

:) HERE══════►►► Ww­w.S­m­a­r­t­C­a­r­e­e­r­1.c­o­m
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski
Dodaj ogłoszenie