Spis treści
Cztery typy nowotworu gruczołu tarczowego
Oprócz 90 procent łagodnych zmian gruczołu tarczowego, pozostałe przypadki to gorzej rokujące na leczenie, cztery typy raków: brodawkowaty, pęcherzykowy, rdzeniasty i anaplastyczny. Dwa pierwsze z nich są najczęstsze, powoli rosnące i wykazujące tendencje do powrotów. Te nowotwory lepiej rokują u chorych poniżej 45. roku życia. Rak rdzeniasty z kolei ma dobre rokowanie, jeżeli ogranicza się do gruczołu tarczowego, ale - jeśli pojawią się przerzuty poza gruczołem tarczowym - rokowanie jest gorsze. Rak anaplastyczny jest szybko rosnącym nowotworem i źle reagującym na leczenie.
Przyczyny raka tarczycy
Te nie do końca są poznane, ale wiadomo, że nowotwór pojawia się w następstwie mutacji komórek tarczycy. Komórki namnażają się w niekontrolowany sposób i nie ulegają naturalnej śmierci, gromadząc się i tworząc guz. Rozrastający się guz może zaatakować pobliskie tkanki, a także poprzez krew i limfę dotrzeć do odleglejszych obszarów ciała i spowodować przerzuty nowotworu. Czynnikami, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór tarczycy, są:
- płeć - u kobiet nowotwór tarczycy jest częstszy niż u mężczyzn,
- promieniowanie - narażenie na wysokie promieniowanie zwiększa ryzyko wystąpienia raka tarczycy (poprzez promieniowanie rozumiemy m.in. zabiegi radioterapii głowy i okolic szyjnych, a także przebywanie w miejscach, w których doszło do awarii i występuje promieniowanie (elektrownie jądrowe, testy broni),
- występowanie dziedzicznych zespołów genetycznych (m.in rak rdzeniasty tarczycy czy wielokrotna neopazja endokrynologiczna),
- wcześniej przebyte choroby tarczycy (niektóre).
Klasyfikacja nowotworów tarczycy
Wyróżnia się następujące typy nowotworów:
- Rak brodawkowaty tarczycy
- Rak pęcherzykowy tarczycy
- Rak rdzeniasty tarczycy (do 8%)[5]
- Rak anaplastyczny tarczycy
Inne:
- Chłoniaki
- Rak płaskonabłonkowy
- Mięsak
Objawy raka tarczycy - nie lekceważ tego!
Jakie są pierwsze objawy tarczycy. Na to koniecznie trzeba zwrócić uwagę i jeśli zaobserwujemy je u siebie, należy bezwzględnie udać się do lekarza, który zleci odpowiednie badania:
► To może Cię zainteresować: Rośliny hodowane w domu nie tylko są ozdobą lokum, ale spełniają też kilka istotnych ról - są naturalnymi filtrami, często pochłaniają toksyny i dym papierosowy, a także pozwalają oczyścić powietrze w domu ze smogu. Jednak nie wszystkie rośliny nadają się do trzymania w czterech ścianach - niektóre mogą szkodzić, a część z nich jest silnie trująca. W artykule przedstawiamy zdjęcia i informacje o roślinach, których nie wolno trzymać w pomieszczeniach, w których przebywamy na co dzień.
Zobacz, jakie zioła wspomagają organizm w walce z wirusami:
Antywirusowe zioła. Te rośliny wzmocnią odporność i pomogą z...