
Co istotne, w przeciwieństwie do "standardowej" emerytury, przejście na emeryturę stażową nie wymagałoby wcześniejszego rozwiązania stosunku pracy z pracodawcą, który zatrudnia daną osobę bezpośrednio przed dniem nabycia prawa do emerytury.

Ponadto, emerytura stażowa nie byłaby przyznawana automatycznie osobie, która spełniłaby warunki wymagane do jej nabycia podczas pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy (w przypadku "standardowej" emerytury jest na odwrót).

Zgodnie z obywatelskim projektem, jeżeli stan zdrowia ubezpieczonego na to pozwoli, osoba ta mogłaby kontynuować pracę po osiągnięciu wymaganego stażu ubezpieczeniowego, co umożliwiłoby podwyższenie kwoty przyszłej emerytury.

Tak, zgodnie z przepisami zawartymi w art. 104 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, emerytura stażowa mogłaby zostać zawieszona lub zredukowana, jeśli emeryt przekroczy określony limit przychodu z działalności, która jest objęta obowiązkowym ubezpieczeniem społecznym. Limit ten odnosi się do zarobków z zatrudnienia, świadczenia usług lub innej pracy zarobkowej, a także prowadzenia działalności pozarolniczej.