Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Takie choroby przenoszą kleszcze. Tym może skończyć się ugryzienie. Nie lekceważ tego!

OPRAC.:
Dominika Sobczyńska
Dominika Sobczyńska
Niestety kleszcze nie dają się lubić...Każda z chorób przenoszonych przez kleszcze jest bardzo groźna. Do tej grupy nie należą jedynie borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, ale również wiele innych. W naszej galerii dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o kleszczach. ▶▶
Niestety kleszcze nie dają się lubić...Każda z chorób przenoszonych przez kleszcze jest bardzo groźna. Do tej grupy nie należą jedynie borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, ale również wiele innych. W naszej galerii dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o kleszczach. ▶▶ pixabay.com
Niestety kleszcze nie dają się lubić...Każda z chorób przenoszonych przez kleszcze jest bardzo groźna. Do tej grupy nie należą jedynie borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu, ale również wiele innych. W naszej galerii dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o kleszczach.

Zobacz wideo: 500 plus. Od lutego 2022 nowy nabór - wnioski tylko online

od 16 lat

Kleszcze są stawonogami należącymi do pajęczaków z podgromady roztoczy. Lubią klimat ciepły i wilgotny, dlatego upodobały sobie głównie Europę, Azję oraz Amerykę Północną. Na terenie Polski zamieszkują łąki, lasy i zarośla. Pajęczaki są główne pasożytami zewnętrznymi bydła, koni, kręgowców, ptaków i zwierzyny polowej. Kleszcze żywią się krwią i co ciekawe - bez posiłku mogą wytrzymać nawet dwa lata! Okres ich cyklu rozwojowego trwa od 2 do 3 lat. Jak zauważają naukowcy, człowiek jest przypadkowym żywicielem kleszczy.

Pajęczaki pojawiają się, gdy temperatura zaczyna wzrastać. Właśnie dlatego aktywność kleszczy zwiększa się na przełomie marca i kwietnia, a kończy w okolicach października i listopada. Już wiosną powinniśmy zwrócić na nie szczególną uwagę. Należy pamiętać, by po każdym spacerze na terenie zalesionym lub trawiastym dokładnie sprawdzić, czy pasożyt nie upodobał sobie nas, jako żywicieli.

W naszej galerii dowiesz się wszystkiego, co powinieneś wiedzieć o kleszczach:

Kleszcze przenoszą wiele chorób zakaźnych. Gdy zaczynają pobierać krew z człowieka, jednocześnie wtryskują ślinę do tkanek żywiciela. To właśnie przez nią dostają się liczne drobnoustroje chorobotwórcze. Wliczamy do nich: riketsje i inne rodzaje bakterii, wirusy oraz pierwotniaki. Zdarza się więc przeniesienie więcej niż jednego drobnoustroju.

To może Cię zainteresować

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo