https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tak jak Warszawa, tak i nasze miasto 80 lat temu sfotografowano i sporządzono dokumentację

Krzysztof Błażejewski
Po lewej - Wyspa Młyńska, w centrum zdjęcia zobaczyć można wojskowe spichrze w zakolu rzeki, a z prawej - ujście Starego Kanału do Brdy
Po lewej - Wyspa Młyńska, w centrum zdjęcia zobaczyć można wojskowe spichrze w zakolu rzeki, a z prawej - ujście Starego Kanału do Brdy archiwum
Unikalne fotografie, wykonane z pokładu samolotu w latach 30. ubiegłego stulecia, są niezwykle cennym dokumentem dziejów Bydgoszczy.

Zdjęcia znajdują się obecnie w Archiwum Państwowym w Bydgoszczy i są analizowane. Być może dobrano je parami w celu porównania lub uzupełnienia, a nie są to zdjęcia trójwymiarowe, ale to wykaże analiza komputerowa.

Dodatkowy port przy śluzie

Jedenaście fotografii obejmuje cały obszar przedwojennego Środmieścia Bydgoszczy, a także pas wiodący nad Brdą w kierunku jej ujścia do Wisły i kończy się ujęciem mostu fordońskiego. Uwagę przykuwa cały szereg budowli już nieistniejących bądź przekształconych jak kościół pojezuicki na Starym Rynku, zadrzewiona Wyspa Młyńska z wyłaniającymi się spomiędzy koron drzew dachami Młynów Rotera, zakole Brdy, zajmowane dziś przez budynek Opery Nova, a na fotografiach widać zabudowane jeszcze przez szachulcowe spichrze, kościół Zbawiciela przy Warszawskiej ze starą wieżą...
[break]
- Nie wiemy, kiedy te zdjęcia mogły zostać wykonane. Na pewno przed wrześniem 1939 roku - mówi dyrektor Archiwum Państwowego w Bydgoszczy, Eugeniusz Borodij. - Z pewnością datę uda się ustalić z większą czy mniejszą dozą prawdopodobieństwa, ale to dopiero po żmudnych i pracochłonnych analizach czasowych zabudowy Śródmieścia Bydgoszczy.

Bagna Polesia z lotu ptaka

Wiadomo, że w latach 1930-39 polska spółka „Fotolot” dysponowała czterema samolotami do wykonywania z powietrza zdjęć aerofotogrametrycznych. Pstrykały one wówczas Warszawę, inne większe miasta Polski, bagna na Polesiu i teren położony przy wschodniej granicy kraju. Czy pozyskane przez archiwum zdjęcia mogą pochodzić z tego cyklu?
- Nie wiemy - odpowiada dyrektor Borodij. - Być może uda się to ustalić, przeszukując zbiory fotograficzne, znajdujące się w Archiwum Akt Nowych lub też w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Może tam znajdzie się klucz do uzyskania odpowiedzi na to pytanie.

To nie są zdjęcia szpiegowskie

Podobne obloty w tym samym czasie wykonywała niemiecka Lufthansa, „cykając” na potegę tereny Prus Wschodnich i Zachodnich, po obu stronach polskiego „korytarza” w okresie międzywojennym. Czy zdjęcia, które trafiły do archiwum, mogły zostać wykonane dla celów wojskowo-szpiegowskich przez Niemców?
- Wykluczam taką możliwość - twierdzi Borodij. - Jest niemożliwe, by obce przeloty na takich wysokościach nie zostały zauważone.

Komentarze 7

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

h
hb
zacierano wszelkie ślady po "krwawej niedzieli"
A
AndreW
Rzeczywiscie. Warszawa jest niesamowicie pieczolowicie odbudowana hahaha :D
P
Piotr & Paweł
Kościół poewangelicki na Placu Wolności uratowali nam Księża m.in. z Fary Ks. Prof. Balcerek z Bratem też Księdzem, którzy Kościół poświęcili za nim to mało gramotny tow. I sekretarz PPR nadany nam z Włocławka z komuszej Celulozy, zdążył wysłać swój lizusowski pomysł na kreml i otrzymał z stamtąd pozwolenie. Organista tej Uroczystości też był z Fary, Niewidomy, którego Żona była zarazem Jego przewodnikiem.
T
Ten
Gdy inne miasta odbudowywały zniszczone starówki w Bydgoszczy zamierzano zburzyć kościół pw Piotra i Pawła na placu Wolności ( neoromańsko-gotycki ) , bo nie pasował w sąsiedztwie pomnika wdzięczności dla armii czerwonej , która spaliła Teatr Miejski w trakcie szabrunku urządzeń scenicznych. Do dzisiaj panuje obsceniczny wstręt do rekonstrukcji historycznej zabudowy Starego Miasta, W jej miejsce budowany jest monstruaslny parking Pod Blankami , a na Mostowej postmodernistyczny narożnik z zielonymi pasami. Wszyscy , którym zależy na zachowaniu tożsamości historycznej Starówki , zastanawiają się co jeszcze wymyśli zarząd miasta i "konserwatorzy zabytków ,wywodzący się z Torunia ," aby zdegradować Stare Miasto.
w
wyborca
Bydgoszcz zawsze była Miastem znaczącym i samodzielnym . Musi być niezależna od Małego Torunia i Całbeckiego
P
POkrzywy nad Brdą
"Unikalne fotografie, wykonane... " Szkoda, że tylko wykonane, a nie wykorzystane - jak w Warszawie - do pieczołowitej odbudowy Bydgoszczy z zapoczątkowanych zniszczeń przez niemieckiego okupanta, a dokończonych przez komuszych towarzyszy sekretarzy PZPR łącznie z ostatnim, który dał dyla w unijne posłowanie. Wszędzie bardziej zniszczone miasta w czasie II W.Ś. niż Bydgoszcz, choćby Drezno i miasta Nadrenii, zostały pieczołowicie wiernie odtworzone. Tylko nasze NIE, które jeszcze dodatkowo zostało dokumentnie spaprane szpetnymi przybudówki jak Mostowa, Jatka ... PO grzyba nam takie TMMB z jej prezesem Derendą z pod toruńskiego Papowa, które to ostatnio wsławiło się tylko tygodniowym balangowaniem bonga-bongo na koszt kasy miejskiej.
k
kazio
bydzia druga po Warszawie ! ho ho !
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski