https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szukasz ciszy? Mieszkaj w lesie!

Przemysław Przybylski
Rozbudowa sieci dróg, urbanizacja i uprzemysłowienie. To główne źródła emisji dźwięków do środowiska. Hałas towarzyszy nam wszędzie.

Rozbudowa sieci dróg, urbanizacja i uprzemysłowienie. To główne źródła emisji dźwięków do środowiska. Hałas towarzyszy nam wszędzie.

<!** Image 3 align=right alt="Image 113992" sub="Ekran akustyczny w Bydgoszczy przy ul. Nad Torem. To jeden ze sposobów radzenia sobie z niepożądanymi dźwiękami Fot. Dariusz Bloch">Aż 480 punktów kontrolno-pomiarowych ustawiono w sąsiedztwie zakładów przemysłowych w Kujawsko-Pomorskiem. Sprawdzano poziom hałasu w 150 jednostkach i podmiotach gospodarczych w czasie dnia oraz nocny. Okazało się, że ponad 25 proc. skontrolowanych podmiotów przekracza dopuszczalne normy emisji dźwięku do środowiska. Około 30 proc. emitowano nocą. Takie dane zawiera „Raport o stanie środowiska województwa kujawsko-pomorskiego w 2007 r.” (Pisaliśmy już o nim na naszych łamach. Przypomnijmy, że opracowanie wyników badań trwa rok i dlatego dopiero teraz można zaprezentować wynik ostateczny.)

W naszym regionie w porze dziennej najbardziej hałasują Przedsiębiorstwo Przemysłu Ziemniaczanego „Bronisław” w Bronisławiu, stadion klubu KST Unibax w Toruniu i Auti-Lak Serwis w Dziemionnej. Natomiast nocą podobnie, jak za dnia, PPZ „Bronisław”, Pacific Sp. z o.o. w Toruniu i Mondi Packaging Paper Świecie SA w Świeciu.

- To co, że papiernia hałasuje. Niech hałasuje, byle ludzie mieli pracę - denerwuje się mieszkaniec okolicy, Jan Modrakowski.

<!** reklama>Główne źródła hałasu to przede wszystkim urządzenia w zakładach przemysłu cukrowniczego, drzewnego, obiektach handlowych i sportowych oraz lokalach rozrywkowych. Często zakłócenia ciszy powoduje zła lokalizacja obiektów przemysłowych, np. w pobliżu osiedli mieszkaniowych. Innym powodem nadmiernej emisji dźwięków do środowiska są „wadliwie działające urządzenia lub niewłaściwie zaplanowany ciąg technologiczny procesów produkcyjnych”.

Są jednak pozytywy. Część za bardzo hałasujących podmiotów gospodarczych dostosowała się do norm akustycznych. W sumie w 2007 r. było ich 16, m.in., IZCh Soda Mątwy SA w Inowrocławiu, Zakłady Tłuszczowe w Kruszwicy, Centrum Handlowe „Carrefour” w Toruniu czy Zakład Betoniarsko-Budowlany we Włocławku. 12 następnych jest w trakcie realizacji programu ograniczeń emisji dźwięków. Wnioski z monitoringu pokazały, że nastąpił ogólny spadek emisji dźwięku przez zakłady przemysłowe.

- Carrrefour bardziej hałasował? To co, głośniej skrzynki zrzucali? - dziwi się Ewa Malinowska, która przyjechała na zakupy z córką Martą.

W ramach monitoringu hałasu komunikacyjnego prowadzono pomiary w Bydgoszczy, Toruniu, Włocławku, Grudziądzu, Kowalu, Łasinie, Nakle, Tucholi i Wąbrzeźnie. Sprawdzano także emisję dźwięków do środowiska z autostrady A-1 i obwodnicy Wąbrzeźna. Przez osiem miesięcy wykonywano pilotażowe, długookresowe pomiary hałasu komunikacyjnego na placu Poznańskim w Bydgoszczy. Monitorowano także jedno z trzech uzdrowisk, które są w naszym województwie - Ciechocinek.

- Tu musi być cicho, bo miasteczko z nas żyje - mówi kuracjusz Stanisław Mroczyński. - Jak byłby hałas, to następnym razem pojechałbym w inne miejsce i inni pewno też - dodaje. Okazało się, że w całym regionie jest to najbardziej cicha miejscowość.

Niestety, hałas komunikacyjny jest największą przyczyną degradacji środowiska w naszym regionie. Główną przyczyną przekraczania norm są pojazdy ciężkie oraz zły stan dróg.

Warto wiedzieć

Badania nad hałasem pokazują mniej korzystny obraz elektrowni wiatrowych. Z jednej strony nie emitują zanieczyszczeń do atmosfery, ale są głośne. Hałas powodują łopaty wirnika oraz części generatora i przekładni. W Kujawsko-Pomorskiem mamy 36 elektrowni wiatrowych. W powiecie aleksandrowskim - 7, brodnickim - 1, bydgoskim - 2, golubsko-dobrzyńskim - 1, nakielskim - 3, radziejowskim - 15, toruńskim - 4, włocławskim - 2, żnińskim - 1. Według autorów raportu, takie elektrownie oddalone od ludzkich siedzib nie mają negatywnego wpływu na ludzi.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski