https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szukają, burzą, budują

Anna Krzesińska
W latach 80. grupa SBB zrewolucjonizowała muzykę rockową i stała się czołowym przedstawicielem rocka progresywnego.

W latach 80. grupa SBB zrewolucjonizowała muzykę rockową i stała się czołowym przedstawicielem rocka progresywnego.

<!** Image 2 align=right alt="Image 109515" sub="Józef Skrzek współzakładał zespół SBB i gra w nim do dzisiaj / Fot. Tadeusz Pawłowski">Obecnie nadal koncertuje, tworzy i nie odcina kuponów od swoich dawnych sukcesów.

Silesian Blues Band powstał w 1971 roku w Siemianowicach Śląskich z inicjatywy multiinstrumentalisty Józefa Skrzeka. W składzie tria znaleźli się także 17-letni syn greckich imigrantów, gitarzysta Apostolis Anthimos oraz perkusista Jerzy Piotrowski.

Pod koniec 1971 roku zespół rozpoczął ponad półtoraroczną współpracę z Czesławem Niemenem, jako grupa Niemen. Razem koncertowali w Europie i w kraju. Zarejestrowali cztery albumy. Latem 1973 roku drogi muzyków jednak rozeszły się. Silesian Blues Band przekształcił się w SBB, a skrót rozwinięto jako „Szukaj, Burz i Buduj”.

<!** reklama>Pierwszy album zespołu, zarejestrowany 18 i 19 kwietnia 1974 roku, rozszedł się natychmiast, osiągając na czarnym rynku nawet czterokrotne przebicie cenowe. Wypełniała go brawurowa, żywiołowa muzyka, odwołująca się do tradycji Jimmy’ego Hendriksa i tria Cream, pełna szaleńczych solówek gitary i przesterowanego basu (jeden ze znaków rozpoznawczych SBB tamtego czasu). Na płycie można było również znaleźć liryczne fragmenty, wykorzystujące brzmienie fortepianu. Każdy kolejny krążek SBB był stopniowym odchodzeniem od żywiołowego free-rocka na rzecz przemyślanych i rozbudowanych kompozycji.

Muzycy osiągali duże sukcesy, jednak w 1979 roku dała o sobie znać wyczerpująca praca ostatnich lat. Wprawdzie na początku 1980 roku muzycy nagrali swój kolejny album, „Memento z banalnym tryptykiem”, jednak jesienna trasa po RFN stała się ostatnią w karierze zespołu. Kolejne próby reaktywacji nie przynosiły większych rezultatów.

Po odejściu kolejnego muzyka powstało pytanie, kto wystąpi z SBB na planowanym na maj 2000 roku koncercie w Niemczech. Z pomocą przyszedł przyjaciel zespołu, fan, a jednocześnie szef europejskiego fan clubu Pata Metheny’ego, Marek Komar. Zaproponował, by z SBB zagrał Paul Wertico, wcześniej perkusista Pat Metheny Group.

Kolejne koncerty scementowały taki skład zespołu. Jesienią 2000 roku muzycy nagrali, pierwszą od 1980 roku, studyjną płytę „Nastroje”. Przez kolejne lata koncertowali w Polsce i za granicą.

Nowa energia, z jaką zespół prezentuje się po latach wyetępów na scenie, pokazuje, jak wiele jeszcze przed nim. Grupa umiejętnie sięga do swojej przeszłości, odnajdując w niej to, co najlepsze i wciąż szuka, burzy i buduje.

SBB wystapi w Toruniu w nieco zmienionym składzie. Z Józefem Skrzekiem i Apostolisem Anthimosem zagra węgierski perkusista Gabor Nemeth.

Gdzie, kiedy?

Koncert odbędzie się w czwartek, 12 lutego, o godz. 19.30 w studenckim klubie „Od Nowa” w Toruniu.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski