https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Szpitale z Bydgoszczy gotowe na przyjęcie pacjentów z koronawirusem?

Marta Mikołajska
W Bydgoszczy pacjenci, którzy zauważą u siebie objawy koronawirusa, powinni zgłosić się do Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego.
W Bydgoszczy pacjenci, którzy zauważą u siebie objawy koronawirusa, powinni zgłosić się do Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego. Arkadiusz Wojtasiewicz
Świat obiegają informacje o kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. Sprawdziliśmy, czy bydgoskie szpitale są przygotowane na przyjęcie pacjentów z podejrzeniem zainfekowania.

Wojewoda Kujawko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz podjął decyzję o obowiązku pozostawania w stanie podwyższonej gotowości Wojewódzkiego Szpitala Obserwacyjno-Zakaźnego im. Tadeusza Borowicza w Bydgoszczy, w celu przyjęcia osób w stanie nagłego zagrożenia zdrowotnego.

- Województwo jest zabezpieczone zarówno pod względem możliwości monitorowania, ewentualnej kwarantanny, jak i leczenia. Jesteśmy przygotowani do działań. Apeluję do samorządowców o pełną współpracę w związku z walką z koronawirusem – mówi wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Koronawirus: aktualizowany raport

Procedury są już wdrożone

W Bydgoszczy odpowiednią placówką do przyjmowania pacjentów z podejrzeniem koronawirusa jest Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza. Katarzna Zieniewicz- Cieślik, naczelna pielęgniarka WSOZ, informuje nas, że szpital nie po raz pierwszy zmaga się z problemem zagrożenia chorobą wysoce zakaźną. W związku z tym personel jest na bieżąco szkolony z procedur związanych z wystąpieniem choroby zakaźnej, nie tylko w przypadku koronawirusa.

- Od czasu wystąpienia zagrożenia zachorowaniem na gorączkę Ebola, szpital doskonali swoje procedury na okoliczność wystąpienia tego typu zagrożenia – zapewnia Katarzyna Zieniewicz-Cieślik. Dodaje także, że z uwagi na ciągły napływ pacjentów kierowanych do WSOZ w celu weryfikacji zakażenia koronawirusem, zapasy odzieży ochronnej zużywane i uzupełniane są na bieżąco.

- Do tej pory w Wojewódzkim Szpitalu Obserwacyjno-Zakaźnym nie było ani jednego potwierdzonego przypadku zakażenia koronawirusem – uspokaja Katarzyna Zieniewicz-Cieślik.

Skontaktowaliśmy się także ze Szpitalem Uniwersyteckim im. dr. J. Biziela. - Zależy nam, by uczulić pacjentów, żeby, jeśli podejrzewają u siebie zainfekowanie tą odmianą wirusa, zgłaszali się do szpitala zakaźnego w Bydgoszczy. Oczywiście, jesteśmy przygotowani również na takie przypadki, że taka osoba zgłosi się na nasz SOR – mówi Kamila Wiecińska, rzeczniczka „Biziela”. – W takim wypadku pacjent jest przewożony karetką od razu do WSOZ.

W Szpitalu Uniwersyteckim im. dr. A. Jurasza na przełomie stycznia i lutego został opracowany i wdrożony schemat postępowania z pacjentem podejrzanym o zakażenie koronawirusem, by zminimalizować ryzyko przeniesienia zakażenia na inne osoby do chwili przyjazdu zespołu ratownictwa medycznego, który przewiezie pacjenta do WSOZ w Bydgoszczy. - Posiadamy odpowiednie środki ochrony indywidualnej i środki dezynfekcyjne dla personelu medycznego. Nie mamy natomiast miejsc izolacji dedykowanych pacjentom z podejrzeniem koronawirusa. Zgodnie z wytycznymi, pacjenci z takim podejrzeniem powinni zostać skierowani do najbliższego szpitala zakaźnego – mówi Marta Laska, rzeczniczka szpitala.

Niemal 90 tys. potwierdzonych przypadków

Pełny spis oddziałów zakaźnych na terenie kraju dostępny jest na: www.gov.pl/web/zdrowie/. Od wczoraj we wszystkich polskich aptekach znajduje się także informacja, z której pacjenci dowiedzą się, w jaki sposób postępować w przypadku podejrzenia zakażenia koronawirusem. Plakat udostępniło na swojej stronie Ministerstwo Zdrowia. Został on przygotowany we współpracy z Naczelną Izbą Aptekarską.

Główny Inspektorat Sanitarny poinformował przedwczoraj, że łącznie od 31 grudnia ub. r. do 1 marca odnotowano 87 024 potwierdzone przypadki COVID-19, w tym 2 979 zgonów. W Polsce do tej pory żaden z przypadków nie został potwierdzony.

Warto wiedzieć

Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego informuje:

  • COVID-19 przenoszony jest drogą kropelkową.
  • Objawy, które mogą wskazywać na zakażenie koronawirusem to: gorączka, kaszel, duszności, bóle mięśni, zmęczenie.
  • Zakażeniu można zapobiec dzięki częstemu myciu rąk, a także zakrywając usta i nos przy kichaniu i kaszleniu oraz zachowując odległość przynajmniej 1 metra od osób, które kaszlą i kichają.
  • Po powrocie z regionu, gdzie występuje koronawirus lub w przypadku kontaktu z osobą zakażoną, należy telefonicznie powiadomić sanepid lub zgłosić się do oddziału obserwacyjno-zakaźnego.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Zdrowie

Komentarze 4

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Koordynować akcje ma wojewoda...biorąc pod uwagę, że ten kujawsko-pomorskie, ta porażka...przez półtora roku nie potrafiła wywieźć kilku desek i odrobiny złomu z Trasy Uniwersyteckiej - wszyscy mamy już przegrane :/

G
Gość
3 marca, 12:18, ratujmy Puszcze Bydgoska:

Zachęcam do podpisania petycji w sprawie przebiegu S10 przez Puszczę Bydgoską. To skandal że GDDKIA chce zniszczyć żródliska i stawy na Strudze Otorowskiej w Rudach gdzie woda wypływa spod wysokiej piaszczystej skarpy. To jest unikalne zjawisko erozji wstecznej bardzo rzadkie na nizinach i zwykle chronione np. jak w rezerwacie Żródła Rzeki Łyny na Mazurach. Puszcza Bydgoska jest bardzo uboga w wodę i cieki wodne. Tym bardziej trzeba chronić żródliska w Rudach, to powinien być rezerwat! Jak widać z mapki na stronie GDDKIA proponowany przez GDDKIA przebieg S10 przetnie także rejon wodospadu na Zielonej Strudze koło Jarek na południe od Cierpic. To jest unikalny, bardzo rzadki wodospad na nizinach gdzie Zielona Struga spada około 50 cm po cofającym sie powoli progu morenowym. Spadająca woda wytworzyła tam kocioł eworsyjny o głębokości 1,5 metra niczym w górach. Dlatego uważam ze przyszła S10 powinna iść wzdłuż trasy obecnej DK10. Tak uchroni się spójność dużego kompleksu leśnego jakim jest licząca niemalże 500 km2 Puszcza Bydgoska. Tu link do petycji- https://www.petycjeonline.com/petycja_kierowana_do_generalnej_dyrekcji_drog_krajowych_i_autostrad_przeciwko_wariantowi_poprowadzenia_drogi_ekspresowej_s10_przez_najcenniejsze_i_najatrakcyjniejsze_tereny_puszczy_bydgoskiej

Popieram tą cenną inicjatywę ratowania puszczy

G
Gość

Kujawsko-Pomorskie ma przewalone, ponieważ koordynować działania ma wojewoda, a jak wiadomo ten nasz jest absolutną porażką. Dość napisać, że półtora roku wywoził kilkanaście desek i trochę złomu z Trasy Uniwersyteckiej :/

M
Marek

Na nic nie są gotowe szpitale, z pilnym skierowaniem potrafi szpital wojskowy odesłać do domu A za chwilę operacja ratującą życie. Pozdrawiam Panią dr. N.med za trafną diagnozę stan pacjenta dobry i wypad do domu.

Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski