Zobacz wideo: Kiedy ZUS zmniejszy lub zawiesi emeryturę?
Szpital Uniwersytecki nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy (jako jedna z dwóch lecznic w województwie kujawsko-pomorskim, obok Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego im. L. Rydygiera w Toruniu).
- Wirus RS jest obecny zwłaszcza jesienią i zimą, jest powszechny, ale niegroźny dla starszych dzieci i dorosłych, u nich powoduje zwykle jedynie katar. Dla wcześniaków i dzieci z niektórymi wadami serca to jednak poważne zagrożenie - wyjaśnia dr n. med. Piotr Korbal z Kliniki Neonatologii Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy.
- U wcześniaków wirus RS może doprowadzić, m.in., do zapalenia płuc czy oskrzeli. Czasem potrzebne jest tym pacjentom leczenie na intensywnej terapii i wentylacja mechaniczna. Bywa, że choroba prowadzi do śmierci. Dlatego tak ważne jest, by rodzice wcześniaków zgłosili swoje dzieci do programu profilaktycznego.
Nie ma szczepionki na wirus RS
Na wirus RS nie ma szczepionki. Profilaktyka polega na podaniu pięciu dawek przeciwciał w miesięcznych odstępach.
U wcześniaków wirus RS może doprowadzić, m.in., do zapalenia płuc czy oskrzeli. Czasem potrzebne jest tym pacjentom leczenie na intensywnej terapii i wentylacja mechaniczna.
Zwiększone ryzyko zachorowania na zakażenia układu oddechowego wywołane przez RSV wynika z:
- niedojrzałości układu odpornościowego oraz obniżonego stężenia przeciwciał pochodzenia matczynego, które związane jest ze skróconym czasem trwania ciąży. Przekazywanie przeciwciał od matki odbywa się przede wszystkim w trzecim trymestrze ciąży.
- niedojrzałości miąższu płucnego.
Na stronie wczesniaki.org.pl można dowiedzieć się więcej o znaczeniu profilaktyki RSV u wcześniaków.
W Polsce z bezpłatnej profilaktyki mogą skorzystać wcześniaki, które urodziły się przed 33. tygodniem ciąży. Program profilaktyki zakażeń wirusem RS obejmuje:
- dzieci, które w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 1. roku życia i urodziły się przed 29. tygodniem ciąży (28 tygodni i 6 dni) lub stwierdzono u nich dysplazję oskrzelowo-płucną;
- dzieci, które w momencie rozpoczęcia immunizacji nie ukończyły 6. miesiąca życia i urodziły się między 29. a 32. tygodniem ciąży (32 tygodnie i 6 dni).
Rodzice wcześniaków mogą się zgłaszać
Dzięki trwającym w szpitalu im. Biziela badanom klinicznym, bezpłatnym programem profilaktycznym może zostać objętych więcej dzieci, bo także te urodzone między 33. a 35. tygodniem ciąży, z wadami serca. Rodzice zainteresowani tym programem mogą się jeszcze zgłaszać do sekretariatu Kliniki Neonatologii Szpital Uniwersytecki nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy do 30 listopada.
