Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szlakiem czterech pancernych i psa

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Jaroslaw Jakubczak
Jest szansa, by powstała w Bydgoszczy jako kolejna miejska atrakcja - ścieżka turystyczna prowadząca do miejsc, w których kręcono kultowy polski serial.

Plansze, tablice informacyjne z opisami scen, mapki, nawet zdjęcia z serialu - takie elementy mają się znaleźć w miejscach, w których kręcono w Bydgoszczy jeden z najpopularniejszych polskich seriali telewizyjnych - „Czterej pancerni i pies”. Pomysł na powstanie takiej ścieżki turystycznej ma Tomasz Izajasz, dyrektor Muzeum Kanału Bydgoskiego.

Pierwsza jest wieżyczka
Kiedy taka trasa mogłaby powstać?
- To w tej chwili perspektywa może nawet dwóch lat - mówi Izajasz. - Najpierw oczekuję na nową siedzibę dla muzeum. To może być nawet kwestia tygodni. Kiedy to się stanie, jedną z pierwszych wystaw, jakie tam powstanie, będzie ekspozycja pamiątek związanych z kręceniem serialu.

Tomasz Izajasz należy do licznej grupy pasjonatów tego serialu, jak sam mówi, nie ma roku, żeby nie obejrzał przynajmniej kilku odcinków. Wśród jemu podobnych entuzjastów są zarówno osoby starsze, dorosłe, jak i młodzież. Z pewnością powstanie takiej trasy spacerowej będzie dla miasta sporą dodatkową atrakcją.

Trzy lata temu Izajasz opublikował książkowy przewodnik po bydgoskich miejscach związanych z serialem. „Czterej pancerni i pies. Śladem filmowej sagi w Bydgoszczy” cieszyło się ogromnym powodzeniem. Niebawem ma się ukazać wznowienie tej pozycji.
Na razie przy śluzie Okole znajduje się wieżyczka czołgu, taka sama, jaką miał pamiętny „Rudy”. Była też okolicznościowa tablica, ale uległa zniszczeniu. To tam będzie się w przyszłości ścieżka „Śladami czterech pancernych” zaczynać. W miejscu, gdzie załoga czołgu broniła się przed Niemcami i wysadzone zostały wodne wrota miasta.

Wysoka fala na rynku
Z Okola trasa ma biec do okolic Wenecji Bydgoskiej, gdzie w filmie podpułkownik wręczył gorliwemu chorążemu medal, a szeregowiec Czereśniak wychodził z łodzi na brzeg.
Znaczną część ujęć do serialu wykonano na Rybim Rynku, który na potrzeby odcinka „Wysoka fala” został... sztucznie podtopiony (wpompowano odpowiednią ilość wody).
Tablice znajdą się też na ul. Malczewskiego, która „zagrała” w filmie, podobnie jak zabudowanie „Stomilu”. W kadrach serialu przewinął się również widok brzegu Brdy w okolicach stalowego mostu kolejowego w pobliżu osiedla Rzemieślniczego. Z kolei przy zatopionej już śluzie Kapuściska nakręcona została scena z udziałem Czereśniaka i jego ojca, którzy dotarli do miejsca załadunku mąki na barki.

Parę godzin czasu
Lokalizacja wymienionych miejsc oznacza, że ktoś, kto chciałby taką ścieżką się przemieścić, musiałby poświęcić na jej zwiedzenie parę godzin. Jak się jednak wydaje, chętnych nie zabraknie.

- Powstanie tej trasy wymagać będzie dokładnych uzgodnień z właścicielami obiektów, gdzie tablice miałby się znaleźć - dodaje Tomasz Izajasz. - Na razie zachęcam wszystkich zainteresowanych do zaglądania na stronę internetową 4pancerni.muzeumkanalu.pl, gdzie zamieszczone są m.in. informacje o miejscach, które wiążą się z pobytem „pancernych” w Bydgoszczy w trakcie kręcenia odcinków tego serialu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!