Szkoła dostała dwa tygodnie na spakowanie się

Szkoła dostała dwa tygodnie na spakowanie się

Hanna Walenczykowska

Aktualizacja:

Express Bydgoski

Szkoła dostała dwa tygodnie na spakowanie się
Biblioteka pedagogiczna im. Mariana Rejewskiego musi zmienić siedzibę, bo zajmowane przez nią pomieszczenia niebawem przejmie Centrum Zdrowia Psychicznego.
Szkoła dostała dwa tygodnie na spakowanie się

Biblioteka pedagogiczna im. Mariana Rejewskiego musi zmienić siedzibę, bo zajmowane przez nią pomieszczenia niebawem przejmie Centrum Zdrowia Psychicznego.Kilka dni temu informowaliśmy o planach przeniesienia Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. Mariana Rejewskiego z siedziby przy ul. Marii Skłodowskiej-Curie do pomieszczeń „Budopolu” przy ul. Toruńskiej. Beata Krzemińska, rzecznik Urzędu Marszałkowskiego w Toruniu, któremu placówka podlega, powiedziała nam, że takich projektów jeszcze nie ma. Okazało się jednak, że o zmianie siedziby mówiło się nieoficjalnie od wakacji. Nikt jednak nie brał tego zbyt poważnie aż do czasu, kiedy dyrekcja biblioteki otrzymała całkowity zakaz wynajmowania pomieszczeń. Po niedługim czasie Policealna Szkoła Detektywów i Pracowników Ochrony (od 17 lat podnajmowała biblioteczne pomieszczenia) otrzymała wypowiedzenie umowy najmu z poleceniem opuszczenia obiektu w czasie 2 tygodni (do 15 listopada br.). Szkoła płaciła za wynajem 2 sal dydaktycznych, sali gimnastycznej i sekretariatu ok. 12 tys. zł rocznie. Do tego na bieżąco regulowała rachunki za media. W szkole uczy się 40 osób, a kwalifikacje zawodowe podczas kursów podnosi 50. Z naszych ustaleń wynika, że detektywi na ulicy uczyć się nie będą, na szczęście szkoła znalazła pomieszczenia zastępcze.Zapytaliśmy w Urzędzie Marszałkowskim o to, jakie wpływy z dzierżawy notują placówki oświatowe, podległe samorządowi województwa. Niestety, urząd takich analiz nie robi, bo jednostki są samodzielne i prowadzą własną politykę finansową.


Wczoraj otrzymaliśmy też potwierdzenie informacji o planowanych przenosinach.


- Zarząd województwa intensywnie szuka najbardziej optymalnej lokalizacji dla Centrum Zdrowia Psychicznego - wyjaśnia Magdalena Mike-Gęsicka, dyrektor Departamentu Nadzoru Właścicielskiego i Mienia UM w Toruniu. - Starania są konsekwencją Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego dla województwa na lata 2012-2015 (...) Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest umieszczenie centrum w obiekcie przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie(...), ponieważ sąsiaduje ze Szpitalem Uniwersyteckim nr 1 im. Jurasza.


Magdalena Mike-Gęsicka podkreśla, że dyrektor biblioteki ma wskazać warunki, jakie powinien spełniać obiekt, do którego miałaby przenieść się placówka.


- Po otrzymaniu tych informacji - oświadcza Magdalena Mike-Gęsicka - zarząd województwa rozważy nowe lokalizacje.


Przy tej okazji sprawdziliśmy, ile Bydgoszcz zarabia rocznie na wynajmowaniu lokali użytkowych, w których mieszczą się również prywatne placówki oświatowe. Otóż Administracja Domów Miejskich zarządza ponad 900 lokalami użytkowymi różnego typu i, co ważniejsze, zlokalizowanymi w różnych częściach miasta. Najbardziej atrakcyjne są lokale położone w centrum miasta.


- Wszystkie wynajmowane są w trybie przetargowym. Warunki wynajmu zazwyczaj są indywidualnie omawiane z dzierżawcą, a umowa zostaje zawarta na czas określony - mówi Magdalena Marszałek, rzecznik ADM.


Ceny za wynajem lokalu są różne i zależne od m.in. standardu pomieszczeń oraz lokalizacji budynku. Wahają się od 10 do 170 zł za metr kwadratowy powierzchni.


- Z tytułu najmu lokali użytkowych nasza spółka osiąga przychód około 1,1 miliona złotych miesięcznie - twierdzi Magdalena Marszałek. - Kwota ta wydatkowana jest głównie na pokrycie kosztów utrzymania lokali, a także na prace remontowe prowadzone w nieruchomościach przez nas administrowanych.


Próbowaliśmy ustalić także i to, czy oraz ile pieniędzy miasto zarabia na podnajmowaniu pomieszczeń w placówkach oświatowych. Niestety, odpowiedzi nie otrzymaliśmy.Czytaj treści premium w Expressie Bydgoskim Plus

Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej
Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Tędy lepiej nie chodzić po zmroku w Bydgoszczy [zdjęcia]

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Moc prezentów w prenumeracie porannej Expressu!

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]

Śluby znanych osób w Bydgoszczy i regionie. Pamiętacie? [zdjęcia]