Program trwa od lipca 2022 r. i zakończy się w grudniu br. Szkoła uczestniczy w nim od września ub. roku, kiedy to rozpoczęły się wyjazdy pracowników szkoły na dwutygodniowe szkolenia językowe, metodyczne i specjalistyczne do Irlandii, Włoch, na Maltę czy Cypr. Łącznie zaplanowano wyjazdy 14 członków kadry szkoły, m.in., dyrektora i wicedyrektora szkoły, nauczycieli języka angielskiego, języka polskiego, matematyki, historii, wychowania fizycznego, przedszkola, pedagoga szkolnego czy nauczyciela bibliotekarza.
- Udział w Erasmusie+ wiązał się z doskonaleniem znajomości języka angielskiego i umiejętności cyfrowych nauczycieli, a także z poznawaniem nowoczesnych metod pracy z dziećmi - mówi Hanna German, nauczycielka języka polskiego w ZS im. Mariana Rejewskiego w Ostromecku. - Każdy wyjazd nauczycieli, poznanie kultury, historii danego państwa pozwolił po ich powrocie na przekazanie wiedzy swoim uczniom oraz wykorzystanie poznanych aplikacji w codziennej pracy.
W atrakcyjny sposób poznawali europejskie kraje
W placówce zorganizowano szereg konkursów, akcji, projektów związanych z odwiedzanymi przez nauczycieli krajami. Cała społeczność szkolna uczestniczyła w "Miesiącu Włoskim", "Miesiącu Irlandzkim" czy "Miesiącu Cypryjskim". Uczniowie wykonywali np. maski weneckie, przygotowywali klasowe zdjęcie we włoskim stylu. W bibliotece realizowano projekt "Szlakiem europejskich baśni”.
Nie zabrakło też licznych konkursów np. na wykonanie kapelusza irlandzkiego skrzata czy posągu cypryjskiego kota. Odbyły się również konkursy wiedzy o danym państwie, konkurs języka angielskiego, rozegrano także turniej rugby i rozgrywki piłki plażowej. Dzieci w wieku przedszkolnym uczestniczyły z kolei w warsztatach pieczenia pizzy.
Dla uczniów to była świetna forma integracji i zabawy
Na tym nie koniec. W szkole realizowano również projekt "Finger across the map", który łączył elementy języka polskiego, języka angielskiego i matematyki.
- W każdym z konkursów uczniowie otrzymywali upominki finansowane ze środków unijnych w ramach budżetu projektowego - zaznacza Hanna German. - W ramach "Miesiąca Irlandzkiego" gościliśmy muzyków z Filharmonii Pomorskiej z Bydgoszczy, którzy przybliżyli nam irlandzkie utwory. Wrażeniami z wyjazdów nauczyciele dzielili się również w wywiadach emitowanych w szkolnej telewizji oraz na posiedzeniach rady pedagogicznej. Nasze przedsięwzięcia można było śledzić na stronie internetowej szkoły oraz na specjalnym blogu związanym z O.P.E.N. School.
Wszystkie działania w ramach programu Erasmus+ nie tylko wzbogaciły wiedzę uczniów o krajach europejskich, okazały się też świetną formą integracji i zabawy oraz promocji szkoły.
- Udział w projekcie krótkoterminowym w sektorze edukacja szkolna spotkał się z pozytywnym odzewem ze strony rodziców oraz środowiska lokalnego - mówi Hanna German. - Po zakończeniu projektu pracownicy będą ponownie starali się o środki finansowe, które umożliwią kontynuację rozpoczętych działań.
iPolitycznie - w jakim momencie w relacji polsko-ukraińskich jesteśmy?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?