Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sześciolatki - wciąż wielka niewiadoma

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W Przedszkolu nr 66 już wiadomo, że połowa z 70 sześciolatków pozostanie na kolejny rok w tej placówce
W Przedszkolu nr 66 już wiadomo, że połowa z 70 sześciolatków pozostanie na kolejny rok w tej placówce Dariusz Bloch
W poniedziałek o poranku rozpocznie się w Bydgoszczy elektroniczna rekrutacja dzieci do przedszkoli i szkół podstawowych prowadzonych przez miasto. Gra toczy się o sześciolatki.

W tym tygodniu rodzice maluchów uczęszczających już do przedszkoli zostali zobowiązani, aby do 11 marca potwierdzić na piśmie u dyrektora przedszkola, czy ich dziecko nadal będzie chodziło do danej placówki. - Te deklaracje woli są bardzo ważne, bo na tej podstawie będziemy mogli ustalić, ile ostatecznie miejsc wolnych będzie w przedszkolach - mówi Magdalena Buschmann, kierownik Referatu Organizacji Oświaty Wydziału Edukacji i Sportu UM Bydgoszczy.

Jednak wolą przedszkole

Wielką niewiadomą są sześciolatki, których rodzice mają wybór między przedszkolem a szkołą. W Przedszkolu nr 66 wielu z nich już zadeklarowało chęć pobytu dziecka przez kolejny rok. - Na 70 sześciolatków, których mamy, 50 procent będzie kontynuowało u nas naukę. Pozostali rodzice jeszcze się wahają, ale mają czas do dzisiaj - podkreśla Alina Nejman, dyrektorka placówki.

W Przedszkolu nr 6 sytuacja jest już jasna. - Na 44 sześciolatków, tylko siedmioro pójdzie do szkoły, reszta zostaje w przedszkolu - mówi dyrektor Eugeniusz Sobieraj

U nas na 44 dzieci sześcioletnich, które są obecnie w przedszkolu, tylko siedmioro pójdzie od września do szkoły. - Eugeniusz Sobieraj

Nabór elektroniczny do klas pierwszych podstawówek rozpocznie się w poniedziałek. Na złożenie wniosku rodzice będą mieli czas do 17 kwietnia. System będzie dostępny na: www.bydgoszcz.podstawowe.vnabor.pl. - Na ten moment mamy przygotowane 1300 miejsc - mówi Magdalena Buschmann. - Pewne jest, że naukę w szkołach rozpoczną 7-latki i 6-latki odroczone w tym roku szkolnym (471 dzieci). Wciąż nie wiemy, co zdecydują rodzice 3439 sześciolatków. Choć decyzję mogą podjąć nawet przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, to lepiej nie odkładać tego na ostatnią chwilę. Do 15 czerwca musimy bowiem zdecydować, ile będzie klas pierwszych w szkołach. Zgodnie ze znowelizowaną ustawą oddział klasy I w miastach może liczyć już 12 uczniów. Jeśli w jakieś szkole zgłosi się przykładowo 5 osób, to taka klasa nie powstanie, a wskażemy dziecku inną szkołę niż obwodowa.

PRZECZYTAJ:Sześciolatek w grze

Z danych ratusza wynika, że w roku szkolnym 2016/2017 o przyjęcie do przedszkoli publicznych może ubiegać się 3831 dzieci, w tym 952 cztero- i pięciolatków oraz 2879 trzylatków. Liczba planowanych wolnych miejsc w przedszkolach to około 590, a w oddziałach przedszkolnych w szkołach podstawowych około 400.

Trzylatki w niepewności

- Od września w przedszkolach planujemy uruchomić 187 oddziałów. To o sześć więcej niż w ubiegłym roku szkolnym - mówi Magdalena Buschmann. - Dzieci w wieku 4-6 lat jest w Bydgoszczy około 10 tysięcy, ale z tego zdecydowana większość jest już w przedszkolach. Nie korzysta z nich ok. tysiąca osób. Maluchy w wieku 4 i 5 lat mają ustawowo zagwarantowane prawo do edukacji przedszkolnej od 2016 r., więc odmówić im nie można i dla nich miejsca mamy. Wielką niewiadomą są sześciolatki. Jeśli większość wróci do przedszkoli, to może zabraknąć miejsc dla 2879 trzylatków.

Rekrutacja elektroniczna do przedszkoli także ruszy 14 marca. Od tego dnia na stronie www.bydgoszcz.przedszkola.vnabor.pl będzie można się zalogować i ubiegać się o miejsce dla dziecka. - Osoby, które nie mają w domu dostępu do Internetu, mogą to zrobić bezpośrednio w przedszkolu - mówi Magdalena Buschmann. - Wystarczy, że rodzic wypełni kartę, a pracownicy przedszkola wpiszą malucha do systemu. Przy rekrutacji nie obowiązuje zasada, kto pierwszy, ten lepszy i to największa zaleta naboru elektronicznego. Ważne, by uczynić to do końca marca, czyli do czasu zakończenia przyjmowania wniosków.

Potwierdzenie woli

Weryfikacja wniosków nastąpi do 6 kwietnia, a 27 kwietnia przedszkola i szkoły prowadzące zerówki wywieszą listy przyjętych maluchów. Potem do 4 maja rodzice będą mieli czas na złożenie pisemnego oświadczenia, że dziecko będzie chodziło do danego przedszkola. Jeśli ktoś tego nie uczyni, będzie to równoznaczne z rezygnacją i trzeba będzie szukać szansy dopiero w rekrutacji uzupełniającej. Ostateczne listy przyjętych do przedszkoli podane zostaną 6 maja.

Przy naborze do przedszkoli, zgodnie z ustawą o systemie oświaty, pierwszeństwo będą miały maluchy z rodzin wielodzietnych, dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności lub te, których rodzice lub rodzeństwo są niepełnosprawni, a także wychowywane przez jednego z rodziców, bądź w rodzinach zastępczych. Dopiero w drugim etapie rekrutacji będą brane pod uwagę kryteria lokalne, ustalone przez miasto. Przykładowo najwięcej, bo 50 pkt, będzie można uzyskać, gdy przedszkole znajduję się w odległości do 3 kilometrów od miejsca zamieszkania. Dodatkowe 30 pkt otrzymają maluchy, których oboje rodzice pracują zawodowo lub studiują w trybie stacjonarnym. Nabór uzupełniający odbędzie się 10-16 maja. W tym przypadku ostateczne listy przyjętych zostaną podane 10 czerwca.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!