Niektórzy spółdzielcy już się grzeją, inni dopiero czekają na rozpoczęcie prac. Styropianowa otulina na frontach budynków to spora ulga dla portfeli.
<!** Image 2 align=right alt="Image 95618" sub="Ocieplamy na potęgę, ponieważ liczy się nie tylko temperatura w domu, ale i wysokość rachunku. Na zdjęciu inwestycja Administracji Domów Miejskich prowadzona na bloku przy ulicy Połczyńskiej Fot. Tadeusz Pawłowski
">W mieście stale trwa akcja ocieplania domów. Tylko ADM zabezpieczyła przed uciekaniem temperatury już około sto swoich budynków. Jednorazowy koszt takiej inwestycji to około 260 tysięcy złotych. - Z pomocą Polskiej Korporacji Termorenowacyjnej staramy się się pozyskiwać nawet 25-procentowe dofinansowanie na docieplanie, zmierzające do maksymalnego ograniczania ubytków ciepła. Bezzwrotne premie na ten cel przyznaje Bank Gospodarstwa Krajowego w Warszawie, zaś brakująca kwota pochodzi z kredytu - wylicza Marek Ferlin, prezes ADM. - Zrealizowanie inwestycji gwarantuje oszczędności ciepła rzędu 15-30 procent w skali roku. Za zaoszczędzone pieniądze wspólnoty spłacają zaciągnięty kredyt w wyznaczonym terminie, tj. maksymalnie w ciągu 10 lat.
Mieszkańcy uszczelnionych bloków obawiają się niedoborów tlenu. - Mamy plastikowe okna, mieszkamy w obitym styropianem budynku. Atmosfera w domu przypomina czasem tę panującą w termosie - żali się pani Halina z Kapuścisk. - Co z wentylacją? Specjaliści twierdzą, że termomodernizacja nie ma wpływu na cyrkulację powietrza, gdyż każdy budynek musi być odpowiednio wentylowany. - Zwracamy uwagę na to aby sprawne były kominy i drożne przewody wentylacyjne, a dodatkowo zaleca się częste rozszczelnienie okien. W budynkach adeemowskich staramy się wymieniać okna na modele, które posiadają nawiewniki, aby zwiększyć przepływ powietrza - dodaje prezes.
<!** reklama>Na samych Wyżynach 36 budynków wielorodzinnych skorzystało z premii na ocieplenie budynku, zaś na Kapuściskach aż 20 wspólnot mieszkaniowych jest w trakcie realizacji energooszczędnej inwestycji.
Polska Korporacja Termorenowacji już dwukrotnie doceniła Administrację Domów Miejskich „ADM” sp. z o.o., przyznając jej w 2006 i 2007 roku Złotą Statuetkę Termorenowatora - za propagowanie i wdrożenie w życie idei termomodernizacji budynków mieszkalnych. W tej chwili ocieplane są budynki przy Sułkowskiego i Połczyńskiej.
Tymczasem miejskie spółdzielnie nie są gorsze. Zarząd Bydgoskiej Spółdzielni Mieszkaniowej ogłosił właśnie przetarg nieograniczony na wybór wykonawców robót związanych z ociepleniem ścian zewnętrznych 14 budynków mieszkalnych. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2009 roku.
Pięknieją i stają się energooszczędne, choć na raty, budynki Fordońskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Tam remont zaczyna się od jednej ściany, co dziwi mieszkańców. Jak tłumaczy zarząd, jednorazowa renowacja wszystkich ścian budynku byłaby zbyt wielkim obciążeniem dla lokatorów, gdyż wymagałaby zaciągnięcia sporego kredytu. Spółdzielnia jest zatem zmuszona rozkładać tę operację na raty.
