- Takiej informacji ukryć się nie da. Przynajmniej nie na długo - mówi mieszkaniec jednego z domów przy ulicy Garbary w Bydgoszczy. - Od kilku dni żyjemy wiadomością, że jest kupiec na kamienicę pod numerem 24. Obawiamy się, że budynek, kiedy już trafi w prywatne ręce, może zostać zburzony i w jego miejsce postanie jakaś deweloperska plomba.
To Cię może też zainteresować
Chodzi o liczącą cztery kondygnacje kamienicę przy Garbarach 24. Budynek, w którym - ufając tablicy do dziś wiszącej na elewacji - mieściło się biuro Polskiej Partii Socjalistycznej i Komitetu Ochrony Bezrobotnych, należy do miasta.
- Zdaje się, że ten dom jest objęty nadzorem konserwatorskim, jak znajdująca się blisko kamienica z numerem 20 - sugeruje jedna z mieszkanek. - Nie wyobrażam sobie, jak miasto miało sprzedać go od tak, po prostu z wolnej ręki. Musi być chyba ogłoszony jakiś przetarg?
Kamienicy nie ma na liście zabytków
Faktycznie dom z numerem 20 znajduje się w pobliżu, ale nie po sąsiedzku. Między obiema nieruchomościami wzniesiono nowy dom mieszkalny, inwestycję o nazwie Kolorowe Garbary. Nowy budynek powstał jako plomba, na terenie, który od dziesięcioleci pozostawał niezagospodarowany. Z tą inwestycją, zresztą również sąsiedzi spod "dwudziestki" wiązali pewne obawy - nieoficjalnie mówiono, że będą musieli zamurować okna w szczytowej ścianie własnego domu. Ostatecznie jednak do tego nie doszło.
- W kwietniu 2023 roku właściciel wyraził zgodę na zbycie budynku, ale po jego uprzednim opróżnieniu - potwierdza Magdalena Marszałek, rzeczniczka prasowa Administracji Domów Miejskich w Bydgoszczy. To ADM zarządza kamienicą pod numerem 24. - To budynek dziewięciolokalowy. Jest tam sześć pustych lokali, a trzy są nadal zasiedlone.
Rzeczniczka ADM-u dodaje, że administracja nie zajmuje się procedurą sprzedaży nieruchomości miejskich. Ta leży w gestii wydziału mienia i geodezji Urzędu Miasta Bydgoszczy. W Biuletynie Informacji Publicznej bydgoskiego ratusza nie ma jednak jeszcze ogłoszenia o sprzedaży kamienicy w drodze przetargu.
- To jest jeszcze zbyt świeża sprawa. Lokale muszą zostać opróżnione. Trzeba lokatorom zapewnić lokale zamienne, a tu procedura różnie może pójść. Często w takich sytuacjach ludzie odrzucają oferty przedstawiane im przez ADM - słyszymy nieoficjalnie od urzędników.
Wiadomo za to na pewno, że kamienicy przy Garbarach 24 nie ma rejestrze zabytków województwa kujawsko-pomorskiego. Choć, owszem, znajdują się w nim inne domy usytuowane przy tej samej ulicy, jak choćby kamienica o numerze 2, którą budowano w latach 1863 - 1899), ale też domy z numerami 12, 16 i 20. Ten ostatni pochodzi z lat 1903-1904.
Do tej sprawy jeszcze wrócimy.
