Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sylwestrowe fajerwerki mogą być dla zwierząt śmiertelnym zagrożeniem

MaG
Słuch zwierząt jest bardziej wrażliwy od ludzkiego, więc głośne dźwięki mogą powodować u tych zwierząt nawet silny ból. Mogą też pojawić się problemy z sercem, nawet zawały powodujące niejednokrotnie śmierć!
Słuch zwierząt jest bardziej wrażliwy od ludzkiego, więc głośne dźwięki mogą powodować u tych zwierząt nawet silny ból. Mogą też pojawić się problemy z sercem, nawet zawały powodujące niejednokrotnie śmierć! Andrzej Wiśniewski, pixabay
Koniec roku to czas, kiedy wiele osób odpala fajerwerki. Głośne pokazy pirotechniczne są bardzo niebezpieczne dla zdrowia, a nawet życia zwierząt.

Zwierzaki odbierają fajerwerki jako realne zagrożenie. Aby człowiek mógł to zrozumieć, powinien wyobrazić sobie, że nagle, bez żadnego ostrzeżenia, jego miasto jest bombardowane. Tak właśnie czują się psy podczas nocy sylwestrowej. Wiedza o zagrożeniach dla zwierząt niby jest coraz większa, ale wciąż niedostateczna.

Co grozi zwierzętom narażonym na duże natężenie hałasu?

- Konsekwencje są bardzo poważne! Pamiętajmy, że słuch kotów i psów jest bardziej wrażliwy od ludzkiego, więc głośne dźwięki mogą powodować u tych zwierząt nawet silny ból – mówi Izabella Szolginia, dyrektor Schroniska dla Zwierząt w Bydgoszczy. - Mogą też pojawić się problemy z sercem, nawet zawały powodujące niejednokrotnie śmierć! Poza tym, przestraszne zwierzęta mogą uciec właścicielom, zagubić się, zostać przywłaszczone przez postronne osoby lub wpaść pod koła samochodów. Narażonym na wystrzały petard zwierzętom grozi także trauma psychiczna, która może spowodować nieodwracalne szkody w ich psychice. Żyjącym w naturalnym środowisku ptakom często grozi śmierć. W panice i w szaleńczym pędzie mogą uderzać w ściany budynków i ginąć na miejscu.

Pan Tomasz z Bydgoszczy ma w swojej posesji kilkanaście kotów. Przez wiele lat zdążył poznać ich reakcje na sylwestrowe wybuchy.

- Koty, które trzymam na zewnątrz są przerażone. Kulą się w swoich budkach i nie wychodzą do południa następnego dnia – opowiada naszej redakcji. - Domowe są zdezorientowane, ale szybciej dochodzą do siebie. Zapewne dlatego, że mają wokół siebie ludzi, których dobrze znają.

W jaki sposób możemy zadbać w domu o naszego pupila i uchronić go przed sylwestrowymi hałasami?

Dobrym sposobem jest habitulacja, czyli przyzwyczajanie zwierząt do danego dźwięku. Żeby było to skuteczne, musi być jednak wykonywane przez dłuższy czas, nawet wiele miesięcy przed sylwestrem. Nic nie osiągniemy robiąc to na ostatnią chwilę, nawet kilka dni to za krótko. Warto przyzwyczajać zwierzęta do niespodziewanych dźwięków już od najmłodszego.

Można też podać leki uspokajające, ale należy skonsultować ten fakt z weterynarzem. Nie wolno podawać medykamentów przeznaczonych dla ludzi!

W okresie sylwestrowym warto ograniczyć długość spacerów. Nie jest to czas na długie zabawy z frisbee. Petardy słychać już klika dni przed sylwestrem, a także kilka dni po. Jeśli pupil jest strachliwy, może spanikować podczas spaceru i uciec. Numer telefonu w widocznym miejscu pomoże szybko go odnaleźć. Identyfikację psa ułatwia także wszczepienie chipu.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera