MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Święto Trzech Króli wypada w niedzielę, 6 stycznia 2019. Czy pracodawca musi oddać dzień wolny? [6 stycznia 2019]

mik
Czy pracodawca musi oddać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę (a w ten dzień przypada Święto Trzech Króli 2019)?
Czy pracodawca musi oddać dzień wolny za święto przypadające w niedzielę (a w ten dzień przypada Święto Trzech Króli 2019)? pxhere, okalendarz.com
Święto Trzech Króli w 2019 roku wypada w niedzielę. Czy pracodawca ma obowiązek oddać pracownikowi dzień wolny za święto wypadające w niedzielę? Jak stanowią przepisy? Jakie są zasady oddawania dni wolnych, co na ten temat mówi prawo pracy?

Święto Trzech Króli to święto stałe, czyli każdego roku przypada w ten sam dzień. W 2019 roku 6 stycznia wypada w niedzielę. W 2010 roku uchwalono, że Święto Trzech Króli będzie dniem ustawowo wolnym od pracy. Warto przypomnieć, że do 1960 roku był to również dzień wolny, kiedy to Sejm PRL zdecydował, że będzie to dzień pracujący. Czy zatem pracodawca musi oddać pracownikowi dzień wolny za święto przypadające w niedzielę?

Wolne za Święto Trzech Króli 2019

Niestety, za święto przypadające w niedzielę, pracodawca nie ma obowiązku oddawania pracownikowi dnia wolnego. Na wymiar czasu pracy pracowników ma wpływ każde święto uznane za dzień wolny od pracy, które występuje w innym dniu niż niedziela, co oznacza, że jeśli Święto Trzech Króli przypadało by w inny dzień niż w niedzielę, pracodawca musiałby oddać pracownikowi wolne. Tak będzie m.in. w 2020 roku, kiedy Święto Trzech Króli przypadać będzie na poniedziałek.

Dni wolne 2019 - kiedy wziąć wolne, żeby było ich jak najwięcej?

Święta występujące w innym dniu niż niedziela obniżają bowiem wymiar czasu pracy o 8 godzin (art. 130 Kodeksu pracy). Natomiast święto, które przypada w niedzielę, tak jak w 2019 roku Święto Trzech Króli, nie wpływa na wymiar czasu pracy pracowników.

Kiedy wolne za pracę w niedzielę?

Jeśli pracownik musi pracować w niedzielę, pracodawca musi oddać mu wolne za ten dzień. Co więcej, nawet jedna godzina pracy w niedzielę uprawnia pracownika do odebrania całego dnia wolnego!. Za pracę w niedzielę i święto uważa się pracę wykonywaną między godziną 6.00 w tym dniu a godziną 6.00 w następnym dniu, chyba że u danego pracodawcy została ustalona inna godzina. Zgodnie z przepisami art. 15111 kodeksu pracy pracownik wykonujący pracę w niedzielę powinien korzystać z dnia wolnego od pracy w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli. Pracodawca ma obowiązek dać pracownikowi cały dzień wolny od pracy, nawet jeśli w niedzielę pracownik wykonywał swoje obowiązki tylko przez np. dwie, trzy godziny. Jeżeli wykorzystanie zamiennego dnia wolnego we wskazanym terminie nie jest możliwe, pracownik ma prawo do innego dnia wolnego od pracy do końca okresu rozliczeniowego. Jeżeli udzielenie takiego dnia także i w tym okresie nie jest możliwe, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100 proc. wynagrodzenia za każdą godzinę pracy w niedzielę.

Zobacz również:

Dni wolne w 2019 - sprawdź kalendarz dni wolnych. Kiedy wziąć urlop i cieszyć się długim weekendem. Jak wypadają święta i majówka w 2019. Kiedy są ferie i wakacje? Zobacz

DNI WOLNE w 2019 roku. Kiedy wziąć urlop? [kalendarz dni wol...

Zgodnie z przepisami art. 15111 kodeksu pracy pracownik wykonujący pracę w niedzielę powinien korzystać z dnia wolnego od pracy w okresie sześciu dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej niedzieli.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski