•Aktualizacja, 25 marca 2021 r.
Przełom końca marca i początek kwietnia - zdaniem wirusologów - będzie szczytem zachorowań na koronawirusa trzeciej fali pandemii COVID-19 w Polsce. 20 marca minister zdrowia, Adam Niedzielski, poinformował, że od 20 marca w Polsce obowiązywać będą bardziej rygorystyczne obostrzenia sanitarne, a w cały kraj pozostanie w lockdownie.
Wielkanoc 2021 i lockdown. Jest komunikat episkopatu i Ministerstwa Zdrowia
"Apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach" - napisali we wspólnym apelu minister zdrowia i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski.
Bardziej rygorystyczne limity w kościołach
Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował na konferencji prasowej w czwartek, 25 marca, że od soboty (27.03.) w kościołach obowiązuje nowy limit (szczegóły poniżej). Obostrzenia obowiązują do 9 kwietnia br.
Lockdown 2021. Obowiązują limity wiernych w kościołach
W ramach obostrzeń związanych z lockdownem 2021 w Polsce, obiekty kościelne są dopuszczone do użytkowania, ale obowiązują nowe limity wiernych. - Wprowadzamy nowe normatywy, które ograniczają liczbę przebywających w kościele. To jedna osoba na 20 metrów kwadratowych - mówi Adam Niedzielski, minister zdrowia. - Ponadto obowiązuje obowiązek zachowania odległości minimum 1,5 metra od drugiej osoby.
Przypomnijmy, że w czasie świąt wielkanocnych w 2020 roku do kościołów wejść mogło maksymalnie 5 osób. W tym czasie liczba chorych oscylowała od 152 zakażonych (24 marca 2020 r.) do 224 (29 marca 2020 - pierwszy dzień świąt). Wtedy każdego dnia na COVID-19 umierało od 1 do kilku osób.
Wielkanoc: Triduum Paschalne, spowiedź i święconka - Episkopat Polski zabrał głos
Episkopat Polski zaapelował do wiernych o przestrzeganie obowiązujących obostrzeń sanitarnych w czasie świąt Wielkiej Nocy 2021. Triduum Paschalne i obrzędy Wielkiego Tygodnia będą obchodzone według rządowych restrykcji, które ogłosił w czwartek, 25 marca, premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski. Przypomnijmy, że wytyczne są takie, by od soboty 27 marca do 9 kwietnia w kościołach limit wiernych wynosił 1 osobę na 20 metrów kwadratowych przy zachowaniu odległości minimum 1,5 metra. Za przestrzeganie i pilnowanie, by wierni nie łamali obostrzeń odpowiadać będą proboszczowie parafii. Rzecznik episkopatu, ks. Leszek Gęsiak, na konferencji prasowej w piątek, 26 marca, poinformował, że spowiedź święta będzie odbywać się tylko tradycyjnie - nie będzie możliwe przeprowadzenie spowiedzi online lub telefonicznej.
Czego można się spodziewać w kościołach w czasie świąt Wielkiej Nocy?
- W parafiach obowiązywać będą limity wiernych, zatem do świątyni wejdą ci, którzy pojawią się tam wcześniej od innych.
- Niewykluczone, że ze względów sanitarnych, proboszczowie niektórych parafii zdecydują o zamknięciu parafii i nie święceniu pokarmów - informacji należy szukać w parafiach.
- W niektórych parafiach święcenia pokarmów prowadzone będą przed kościołami.
- Duchowni mogą apelować do wiernych, by ci przyjmowali Komunię Świętą na dłonie.
•**Oto pełna treść rządowego komunikatu:**
"Trzecia fala epidemii jest faktem i stanowi obecnie największe zagrożenie dla zdrowia oraz życia Polaków. Wobec rosnącej liczby zakażeń nie można pozostawać obojętnym. Dziś potrzeba nam odpowiedzialności, zarówno tej indywidualnej, jak i zbiorowej. Obok szczepionki jest to nasza najważniejsza broń w walce z epidemią. Dlatego o tę odpowiedzialność apeluje zarówno władza świecka jak i duchowna. Naszą wspólną troską jest dziś ochrona zdrowia i życia wszystkich Polaków, dlatego w takim samym stopniu wszyscy jesteśmy wezwani do zachowania istniejących zasad i obostrzeń sanitarno-epidemiologicznych. Przestrzegając ich wykazujemy się troską o naszych rodaków. Najwyższym dobrem doczesnym jest zawsze zdrowie i życie. Brak dbałości o zdrowie i życie własne oraz innych to działanie wbrew solidaryzmowi społecznemu i wbrew nauce Kościoła katolickiego. Kierując się troską o życie i zdrowie wiernych, uczestniczących w życiu Kościoła, apelujemy do wszystkich księży proboszczów o bardzo poważne podejście do obowiązujących zasad dotyczących liczby wiernych, którzy w jednym czasie mogą uczestniczyć w nabożeństwach. Apel ten zostanie poparty pismem, skierowanym przez księży biskupów do wszystkich parafii z wyraźnym wskazaniem ścisłego przestrzegania zasad sanitarno-epidemiologicznych. Tylko nasze wspólne odpowiedzialne podejście do walki z epidemią uchroni nas przed koniecznością wprowadzania kolejnych, bardziej restrykcyjnych zasad bezpieczeństwa. Warszawa, 24 marca 2021 r."
Lockdown w Polsce
Od 20 marca do 9 kwietnia obostrzenia związane z epidemią koronawirusa będą obowiązywać w całej Polsce.
Święconka 2021 - czy będzie można iść do kościoła?
Jak w warunkach lockdownu przebiegać będzie Wielkanoc 2021? Czy w Wielką Sobotę będzie można pójść do kościoła ze święconką? Wszystko wskazuje, że tegoroczne święta wielkanocne będą przypominać te z 2020 roku. Tegoroczne święta mają być podobne do ubiegłorocznych - jeśli chodzi o wytyczne sanitarne i obostrzenia. Przypomnijmy, że Wielkanoc 2020 przebiegała w ścisłym reżimie sanitarnym. Do 19 kwietnia 2020 roku obowiązywał zakaz przemieszczania się, zatem święta można było spędzać wyłącznie w ścisłym gronie rodzinnym. To obostrzenie było rządowym apelem o to, aby zatrzymać transmisję koronawirusa.
Tak może wyglądać Święconka 2021
O tym, co planuje rząd, mówił na antenie Polsat News wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Może zostać wydane zalecenie święcenia pokarmów w Wielką Sobotę na wolnym powietrzu - powiedział wiceminister. - Takie zalecenie może być wydane. Ubiegły rok pokazał, że w wielu kościołach tak to się odbywało, to techniczna kwestia do ustalenia - dodał Waldemar Kraska.
Test serologiczny na COVID-19 kupisz w Biedronce
Czy święconka 2021 się odbędzie?
Na razie Episkopat Polski nie opublikował komunikatu w tej sprawie - jeśli tylko taki się pojawi, uzupełnimy ten artykuł o to stanowisko. Być może jednak trzeba będzie liczyć się z tym, że święcenia pokarmów zostaną zawieszone w te święta. Przypomnimy, że wiosną 2020 roku ze względów sanitarnych Episkopat Polski postanowił, że w Wielką Sobotę w kościołach w całym kraju nie odbędzie się święcenie pokarmów. Część obostrzeń związanych z obrzędami wielkanocnymi poluzowano dopiero w Wielką Niedzielę. Wówczas zwiększono limit wiernych w kościołach - zamiast pięciu osób w nabożeństwie mogło wziąć udział 50 wiernych.
Wielkanoc 2021. Wirusolodzy apelują o zachowanie ostrożności i pozostanie w domach
- Potraktujmy Wielkanoc jak poprzednie święta (...). Zachowajmy ostrożność, wstrzemięźliwość do spotkań, byśmy mogli w pełni świętować chociażby w Boże Narodzenie. Myślę, że warto jeszcze trochę się pomęczyć, by pokonać pandemię i korzystać z tej swobody spotkania się - mówił w programie "Newsroom" WP profesora Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Izby Lekarskiej.
