W ciągu ostatnich siedmiu lat uczelnia rozwinęła się w różnych obszarach działań na rzecz osób niepełnosprawnych. Poprawiła dostępność architektoniczną budynków dla osób z dysfunkcją narządu ruchu oraz poszerzyła bazę noclegową dla osób niepełnosprawnych.
Na UKW w Bydgoszczy specjalne zajęcia dla niepełnosprawnych, m.in. szachy jako wychowani fizyczne
- Uruchomiono również zajęcia dedykowane studentom z niepełnosprawnościami, takie jak język angielski dla osób słabosłyszących oraz szachy w ramach alternatywnych zajęć wychowania fizycznego. Ponadto zapewniono studentom pomoc psychologa, logopedy oraz instruktora orientacji przestrzennej - wymienia Tomasz Zieliński, rzecznik prasowy Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
Na uczelni działa również Zrzeszenie Studentów Niepełnosprawnych UKW. Obecnie jest to jedna z najaktywniejszych organizacji studenckich działających na rzecz osób niepełnosprawnych w Polsce.
Goalball niewidomych studentów UKW
UKW stało się pierwszą uczelnią w Polsce, gdzie utworzono sekcję sportową goalball dla osób niewidomych.
- Aktualnie przy uniwersytecie funkcjonuje Stowarzyszenie Bydgoski Klub Goalball, którego drużyna juniorska jest Mistrzem Polski do lat 21 - podkreśla Zieliński.
W 2019 roku w ramach konkursu „Uczelnia dostępna” UKW uzyskał ponad 3,5 mln zł dotacji na projekt „Uniwersytet Równych Szans”, który od czerwca tego roku jest realizowany na UKW.
200 niepełnosprawnych studentów i 25 pracowników na UKW
Obecnie na uczelni kształci się ponad 200 studentów i doktorantów niepełnosprawnych oraz pracuje 25 osób z niepełnosprawnością
