Zobacz wideo z drona: Przebudowa torowiska i skrzyżowania w rejonie ul. Perłowej i Toruńskiej

– To wielki zaszczyt i wyzwanie, którego podejmę się z pomocą Rady i znakomitego Zespołu JIVE – skomentowała decyzję Agnieszka Słowikowska. Profesor dodała, że wierzy, że doświadczenie zdobyte w ostatnich latach w Instytucie Astronomii UMK jest doskonałą podstawą, aby dobrze wykonać zadanie związane z nowym stanowiskiem.
Od 2018 roku dyrektorem JIVE był Franciso „Paco” Colomer, który teraz obejmie stanowisko w hiszpańskim Ministerstwie Nauki i Innowacji. Przewodnicząca Rady JIVE Tiziana Venturi uważa, że nowa dyrektor ma odpowiednie doświadczenie, aby pokierować instytutem.
Joint Institute for VLBI ERIC (JIVE) to międzynarodowy instytut astronomiczny, który zapewnia wsparcie użytkownikom Europejskiej Sieci VLBI. Kadra, składająca się z około 20 naukowców zajmuje się nowatorskimi badaniami w różnych dziedzinach galaktycznej i pozagalaktycznej radioastronomii, nauk planetarnych i kosmicznych.
Dr hab. Agnieszka Słowikowska, prof. UMK od 2019 roku jest zastępcą dyrektora Instytutu Astronomii UMK ds. Infrastruktury Badawczej. W swojej pracy naukowej zajmuje się obiektami zwartymi, w szczególności gwiazdami neutronowymi i białymi karłami izolowanymi oraz w układach podwójnych. Szczególny aspekt jej pracy dotyczy badań polarymetrycznych wysokiej rozdzielczości czasowej w widzialnym i radiowym zakresie widma elektromagnetycznego. Profesor jest współodkrywczynią pierwszego optycznego magnetera.
W swej karierze zawodowej nowa dyrektor odbyła kilka staży zagranicznych w renomowanych ośrodkach naukowych, w tym Institute for Extraterrestrial Physics (Garching, Niemcy), Max Planck Institute for Radioastronomy (Effelsberg, Niemcy) oraz Foundation for Research and Technology – Hellas (Kreta, Grecja). Po powrocie do Polski pracowała jako adiunkt na Wydziale Fizyki i Astronomii Uniwersytetu Zielonogórskiego, a od października 2018 związała się z toruńskim Instytutem Astronomii.