Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Studenci Collegium Medicum będą ćwiczyć na fantomach i symulatorach

Małgorzata Pieczyńska
Centrum Symulacji Medycznych pozwoli przyszłym lekarzom, absolwentom CM UMK, sprawdzić  ich umiejętności w praktyce.
Centrum Symulacji Medycznych pozwoli przyszłym lekarzom, absolwentom CM UMK, sprawdzić ich umiejętności w praktyce. Dariusz Bloch/Archiwum
Przy ulicy Kurpińskiego 19 w Bydgoszczy powstanie Centrum Symulacji Medycznych Collegium Medicum UMK. Przyszli lekarze, pielęgniarki czy położne będą tu mogli nabierać praktyki.

Utworzenie centrum wynika z obowiązku wprowadzenia do procesu dydaktycznego metody symulacji medycznych dla studentów kierunków lekarskiego, pielęgniarstwa i położnictwa. To konsekwencja znowelizowanej w 2011 roku ustawy o zawodzie lekarza i lekarza dentysty.

Do powstania centrum bydgoska uczelnia przygotowywała się od dawna. W tym celu pozyskała 17 mln zł dofinansowania z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Jednak z tej kwoty tylko 17 procent może być przeznaczone na przygotowanie infrastruktury, reszta na wyposażenie. Tymczasem obiekt przy Kurpińskiego 19 wymaga kapitalnego remontu i na pewno nie wystarczy pieniędzy na adaptację całego budynku. Na początek więc zagospodarowane zostaną dwa piętra i piwnice. Drugie i trzecie piętro będą musiały poczekać.

- Budynek, w którym powstanie Centrum Symulacji Medycznych, należy do Collegium Medicum. Do tej pory mieściły się tam Katedra i Klinika Psychiatrii, które zostały przeniesione do Uczelnianego Centrum Klinicznego - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek z Biura Prasowego UMK. - Został już ogłoszony przetarg na wykonanie projektu i prac budowlanych. Budowa centrum rozpocznie się w najbliższych miesiącach. W połowie 2017 roku wszystko powinno być gotowe. Całkowity koszt inwestycji to 23 mln zł.

Centrum Symulacji Medycznych umożliwi przyszłym lekarzom przećwiczenie zdobytych umiejętności w praktyce.

- Takie centra powstają też przy innych uczelniach medycznych w Polsce, jak chociażby w Białymstoku, bo to wymóg Unii Europejskiej - mówi dr Ewa Walusiak-Bednarek. - Będą w nich różnego typu sale identyczne jak w szpitalach oraz nowoczesny sprzęt, np. symulatory pacjenta, fantomy, modele szkoleniowe. Wyposażenie informatyczne umożliwi obserwowanie, np. symulowanej operacji w sali dydaktycznej i jej omawianie w czasie rzeczywistym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera