Zobacz wideo: W szpitalu dziecięcym usunięto rozległego guza podstawy czaszki
Prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz, konsultant wojewódzki ds. psychiatrii, Centrum Zdrowia Psychicznego „Łaźnia Miejska” w Bydgoszczy, na łamach „Pomorskiej” niedawno przyznał, że coraz częściej do jego gabinetu przychodzą coraz bardziej agresywni pacjenci. Proszą o pomoc, bo sobie nie radzą i wyładowują się na najbliższych. Natomiast w pracy, w sytuacji stresowej, taka osoba nie odważy się być tak agresywna wobec swojego przełożonego, bo ma świadomość tego, że może ją po prostu stracić.
- Mamy wokół siebie coraz więcej agresji, bo cały czas toczy się wojna w Ukrainie, a jeszcze wcześniej była pandemia. Do tego dochodzą stresy życia codziennego, zawodowego czy społecznego no i to tempo życia – myślę, że wszystko to buduje napięcie, które w nas notorycznie występuje. Efektów tych sytuacji – jako psychiatra, doświadczam w mojej pracy cały czas. Mam coraz więcej pacjentów nie tylko z lękami, agresją, ale i z depresją - przyznaje prof. dr hab. n. med. Aleksander Araszkiewicz.
Potwierdzają to statystyki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wynika z nich, że trzecią najczęstszą przyczyną chorobową absencji w 2022 roku w województwie kujawsko-pomorskim były zaburzenia psychiczne i zaburzenia zachowania. Przed nimi były tylko: choroby układu kostno-stawowego, mięśniowego i tkanki łącznej oraz ciąża, poród i połóg.
Z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania w ubiegłym roku do placówek ZUS na Pomorzu i Kujawach wpłynęło niemal 83 tys. zwolnień na 1,6 mln dni absencji chorobowej.
- Najwięcej e-ZLA lekarze wystawili w marcu, listopadzie i grudniu. Odpowiednio było to: 7332, 7672 i 7689 zwolnień. Najmniej tego rodzaju zwolnień było w lutym - 6170 - wylicza Krystyna Michałek, regionalny rzecznik ZUS województwa kujawsko-pomorskiego.
Jak dodaje, najwięcej zwolnień psychiatrycznych lekarze wystawili na następujące jednostki chorobowe:
- reakcja na ciężki stres i zaburzenia adaptacyjne (25 303 zwolnienia),
- epizod depresyjny (17 135),
- inne zaburzenia lękowe (13 209),
- zaburzenia depresyjne nawracające (7048) oraz
- inne zaburzenia nerwicowe (3 464).
Mieszkańcy Pomorza i Kujaw w ubiegłym roku byli też na L4 z powodu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania spowodowanych użyciem alkoholu, zaburzeń nastroju afektywnych, schizofrenii, zaburzeń afektywnych dwubiegunowych, fobii, nerwicy natręctw czy zaburzeń snu.
Nie przegap
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Dzieje się w Polsce i na świecie – czytaj na i.pl
Polecane oferty
kup teraz

Sony Xperia 1 IV 12/256GB Czarny
smartfon xperia 1 iv dysponuje najlepszymi rozwiąz…
kup teraz

Apple iPhone 14 Plus 256GB Żółty
Okres gwarancji: 12 miesięcyWyposażenie: iPhone z …
kup teraz

Doogee S98 8/256GB Czarny
Smartfony Doogee. Flagowy model Doogee S98 został …
kup teraz

Redmi 10C 4/128GB Zielony
Redmi 10C Szybkość i niezwykła wydajność dzięki Sn…