Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Strażackie rewolucje

Maria Warda
Jubileusz był okazją do wręczania odznaczeń i awansów najbardziej zasłużonym rycerzom św. Floriana. Najatrakcyjniejszą nagrodą był rower.

Jubileusz był okazją do wręczania odznaczeń i awansów najbardziej zasłużonym rycerzom św. Floriana. Najatrakcyjniejszą nagrodą był rower.

Państwowa Straż Pożarna powstała krótko po zmianie ustroju, na mocy ustawy z 24 sierpnia 1991 roku, która została wdrożona w życie w 1992 roku. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza, którą utworzono w Żninie, nadal polegała pod Szubin. Sięgając pamięcią wstecz, widzimy, jak bardzo siermiężnym sprzętem w porównaniu do obecnego parku maszyn, dysponowali zawodowi rycerze św. Floriana. - Mieliśmy sprzęt hydrauliczny do wydobywania ofiar wypadków, ale był on bardzo ubogi - mówi Marek Krygier, rzecznik prasowy żnińskiej PSP.

Trudne początki

Za sprawą pierwszego komendanta jednostka przechodziła bardzo burzliwe dzieje. Paweł K. z instutucji mającej za zadanie spieszyć ludziom na ratunek, uczynił nieźle prosperujące własne gospodarstwo. W obiektach należących do PSP hodował nutrie, handlował jabłkami i prowadził interesy, które doprowadziły go na ławę sądową. Należyty mundurowi honor przywrócił Tadeusz Milewski, obecnie komendant KW PSP w Lublinie. Za jego czasów żnińską jednostką kierował Marian Kubiak, a po nim dowodzenie przejął Waldemar Dietrich. Wielkim wydarzeniem ówczesnych lat było zakupienie pierwszego pojazdu, wyposażonego w sprzęt do cięcia samochodów w celu wydobycia rannych. - Modelem pokazowym była wówczas syrenka, później do tego celu używano maluchów - wspomina jeden ze strażaków. - Teraz na pokazach tniemy większe auta.

Strażacy w powiecie

Drugą administracyjną rewolucją dla PSP było utworzenie powiatów. Wtedy żnińska JRG została oderwana od Szubina i przekształcona w samodzielną Państwową Straż Pożarną, podlegającą powiatowi żnińskiemu. Pierwszym powiatowym komendantem został Andrzej Poremski, po którym stanowisko przejął Grzegorz Rutkowski, kierujący do dziś żnińską PSP. Za jego czasów jednostka przeszłą rewolucję techniczną. Świadczy o tym bogaty sprzęt stojący w hangarach strażaków.

Nagrody i odznaczenia

Najbardziej rozpoznawalnym i lubianym strażakiem jest pamiętający powstawanie PSP Marek Krygier, rzecznik prasowy żnińskiej jednostki. Został on doceniony przez komendanta wojewódzkiego i starostę, który podarował panu Markowi rower, zakupiony z pieniędzy przeznaczonych na nagrody.<!** reklama>

Jubileusz połączony z majowym Dniem Strażaka był okazją do wręczenia odznaczeń i awansów. Brązowy medal „Za długoletnią służbę”, nadany przez prezydenta RP otrzymali: bryg. Grzegorz Rutkowski, st. kpt. Waldemar Ulatowski, asp. sztab. Zbigniew Lang. Brązową odznakę „Zasłużony dla ochrony przeciwpożarowej” nadany przez ministra spraw wewnętrznych otrzymali: mł. bryg. Jarosław Umiński, kpt. Leszek Tokarczyk, st. ogn. Zbigniew Łopata i st. ogn. Remigiusz Pakulski. W uroczystości uczestniczył Krzysztof Michałowski zastępca komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!