MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Straty policzone w POW

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Żołnierzy z rozformowanego Pomorskiego Okręgu Wojskowego przejął Inspektorat Wsparcia i inne niedawno utworzone jednostki. Cywile zostali na lodzie.

Żołnierzy z rozformowanego Pomorskiego Okręgu Wojskowego przejął Inspektorat Wsparcia i inne niedawno utworzone jednostki. Cywile zostali na lodzie.

<!** Image 3 align=none alt="Image 183272" sub="Podczas wczorajszej uroczystej sesji Rady Miasta żegnano związany z Bydgoszczą od 92 lat Pomorski Okręg Wojskowy. Posypały się odznaczenia i słowa podziękowań.Fot.: Tymon Markowski">

Licząca 92 lata historia Pomorskiego Okręgu Wojskowego zakończy się w styczniu przyszłego roku. Okręg, któremu podlegały jednostki w siedmiu północnych województwach kraju - podobnie jak Śląski Okręg Wojskowy - został zlikwidowany. - Ideą tego posunięcia jest spłaszczenie struktury dowodzenia - mówi mjr Marek Chmiel, rzecznik dowódcy POW. - Chodzi o to, żeby rozkaz z wyższego szczebla jak najszybciej docierał do żołnierzy na dole.

Zwolnienia jeszcze będą

Prawdziwą burzę wśród pracujących w POW wywołały plany Ministerstwa Obrony Narodowej. Zakładano, że likwidacia POW będzie oznaczała zmniejszenie zatrudnienia o 84 etaty. Cięcia miały dotyczyć także cywilnych pracowników wojska.

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej rozesłało w ostatnich dniach do wszystkich urzędów pracy prośbę o szczególną opiekę nad tą grupą. To nie koniec cięć, bo w przyszłym roku MON chce zwolnić 4,5 tys. cywilów w całym kraju.

<!** reklama>

Gen. Zygmunt Duleba, ostatni dowódca POW, podkreśla: - Za najważniejsze na tym etapie mojej misji uznałem, by dla związanych dotąd z POW żołnierzy, oficerów i cywilnych pracowników wojska, ludzi znakomicie przygotowanych i wyszkolonych, znaleźć właściwe miejsce w nowo tworzonych strukturach na naszym terenie. I to się udało. Mogę powiedzieć wprost, że w związku z likwidacją Pomorskiego Okręgu Wojskowego nie zwiększamy bezrobocia na terenie Kujaw i Pomorza!

Przeprowadzki i rozstania

Podczas likwidacji POW - jak dowiedzieliśmy się nieoficjalnie - wypowiedzenia dostało 30 pracowników cywilnych. Gen. Zygmunt Duleba przez ostatnie dni osobiście ich żegnał. Rozstał się, między innymi, ze swoją wieloletnią sekretarką. Oficerowie z dowództwa POW znaleźli zajęcie w innych jednostkach. Na przykład ppłk Ryszard Bienias przeszedł do Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych w Bydgoszczy, a mjr Waldemar Degórski do 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych w Inowrocławiu. Takich roszad było więcej.

Złośliwi twierdzą, że w Centrum Doktryn jest jeszcze dużo miejsca, bo podlegająca Sztabowi Generalnemu w Warszawie instytucja to dyrektor na etacie generalskim, dwaj zastępcy, trzy piony, dziesięć oddziałów i dwa samodzielne wydziały!

- Jednostki podlegające POW zostały przejęte przez Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych - mówi mjr Marek Chmiel. - Część rejonowych baz materiałowych jest przekształcana w wojskowe oddziały gospodarcze, bezpośrednio podlegające bydgoskiemu IWSZ. Zmiany często wiążą się z przeprowadzkami żołnierzy do innych rejonów kraju.

Budynki do wykorzystania

Likwidacja POW nie oznacza, że w Bydgoszczy będzie mniej wojskowych budynków.

Dowództwo okręgu już kilka lat temu wyniosło się z obiektów przy ul. Dwernickiego, robiąc w ten sposób miejsce dla Inspektoratu Wsparcia. Przeniosło się do wyremontowanego obiektu przy Szubińskiej. Teraz musiało go opuścić, bo ulokowano tam Centrum Doktryn i Szkolenia Sił Zbrojnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!