Strajk nauczycieli 2019. 8 kwietnia rozpoczął się strajk w szkołach i przedszkolach

(ea, mw-g)
Marek Szawdyn
Decyzja zapadła. 8 kwietnia 2019 roku rozpoczął się bezterminowy strajk nauczycieli. Będzie to największy strajk od 1993 roku!

Strajk nauczycieli 8 kwietnia 2019

Strajk nauczycieli rozpocznie się 8 kwietnia do odwołania.

Rząd nie zgodził się na propozycje ZNP i Forum ZZ. Zgodnie z uchwalą ZG ZNP od 8.04 zaczynamy strajk!

- Nauczyciele jutro strajkują - powiedział Wojciech Warski, wiceprezes BCC biorący udział w rozmowach.

- Solidarność przyjęła propozycję rządową - powiedziała Beata Szydło.

- Przegraliśmy z krowami i świniami i więcej się o tym mówi od wczoraj niż o edukacji - przyznał szef ZNP, nawiązując do nowej "piątki PiS" dla rolnictwa. - I to jest policzek, który otrzymała edukacja - dodał.

Czytaj o tym: Prezes Kaczyński zapowiedział 500 zł do krowy i 100 zł do tucznika. Konwencja PiS

Według niego w piątek (5 kwietnia) rząd zaproponował "rozwiązanie, które nie tylko poirytowało nauczycieli, ale które jest groźne dla sytemu oświaty". - Jesteśmy w naprawdę dramatycznym momencie, bo w poniedziałek (8 kwietnia) o godz. 8, w niektórych placówkach o 7.30, rozpocznie się strajk, jakiego nie pamiętamy od 1993 roku - podkreślił szef ZNP.

Jesteśmy w naprawdę dramatycznym momencie, bo jutro o godz. 8, w niektórych placówkach o 7.30, rozpocznie się strajk, jakiego nie pamiętamy od 1993 roku

- Strajk to jedyne wyjście - mówią nauczyciele. Na protest od kilku dni szykują się też dyrektorzy szkół i rodzice.

- Rząd traktuje nas niepoważnie. Czy naprawdę sądzi, że nie umiemy liczyć? Zaproponował nam podwyżki, za które sami mamy sobie zapłacić. To przykre, że w XXI wieku nie docenia się nauczycieli - tak mówiła Róża Lewandowska, wiceprezes Kujawsko-Pomorskiego Okręgu ZNP.

Około godz. 19 w niedzielę (7 kwietnia) rozpoczęły się rozmowy „ostatniej szansy” związków zawodowych i strony rządowej. - Nie wiem, z czym rząd przyjdzie - mówił przed spotkaniem Sławomir Wittkowicz, przewodniczący Branży Nauki, Oświaty i Kultury Forum Związku Zawodowych.

- Jeśli oferta rządu będzie powtórzeniem piątkowej propozycji, mam nadzieję, że wszystkie związki zawodowe ją odrzucą - stwierdził Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Rząd zaproponował zwiększenie pensum nauczycieli z 18 godzin tygodniowo do 22 lub 24. Obiecuje też podwyżki rozłożone do 2023 roku. Według wyliczeń rządu nauczyciel dyplomowany mógłby wówczas zarabiać nawet ponad 8 tys. zł.

Zarówno ZNP, jak i Forum Związków Zawodowych rządową ofertę odrzuciły. - Jest to propozycja bardzo szkodliwa dla oświaty, nie tylko ze względu na redukcję stanu zatrudnienia, ale także dla małych szkół - mówi Sławomir Broniarz.

ZNP i FZZ domagają się podwyżki wynagrodzeń zasadniczych o 30 proc. w tym roku, rozłożonej na dwie raty po 15 proc. każda. - Nie mamy się już gdzie cofnąć - mówi Broniarz.

Strajk nauczycieli 2019 - na czym polega

8 kwietnia rozpocznie się w szkołach bezterminowy strajk nauczycieli.

Strajk nauczycieli będzie bezterminowy, czyli zakończy się dopiero w momencie spełnienia postulatów.

O tym, czy strajk ma się odbyć, dydaktycy i związkowcy zdecydowali w referendum strajkowym, które zostało zorganizowane w szkołach. Referendum strajkowe trwało do 25 marca. ZNP podało wyniki.

Wyniki referendum strajkowego:

 • dolnośląskie: 81 procent szkół za strajkiem 
 • kujawsko-pomorskie: 91 procent
 • lubelskie: 75 procent 
 • lubuskie: 77,6 procent 
 • łódzkie: 87 procent 
 • małopolskie: 78 procent
 • mazowieckie: 71 procent 
 • opolskie: 69 procent
 • podkarpackie (dane częściowe): 70 procent 
 • podlaskie: 71 procent
 • pomorskie: 79 procent 
 • śląskie: 79 procent 
 • świętokrzyskie: 82 procent 
 • warmińsko-mazurskie: 87 procent
 • wielkopolskie: 84 procent 
 • zachodniopomorskie: 82 procent

Strajk nauczycieli 2019. Co proponował rząd?

Rządowe propozycje dla nauczycieli:

 • w sumie prawie 15 proc. podwyżki w 2019 r. (9,6 proc. podwyżki we wrześniu plus wypłacona już 5-procentowa podwyżka od stycznia),
 • skrócenie stażu,
 • ustalenie kwoty dodatku za wychowawstwo na poziomie nie mniejszym niż 300 zł,
 • zmiana w systemie oceniania nauczycieli,
 • zmniejszenie biurokracji.

Rząd przedstawił także nowy kontrakt społeczny dla grupy zawodowej nauczycieli, obejmujący podwyżki i zmianę warunków pracy. Nauczyciel dyplomowany po wprowadzeniu zmian otrzymałby w kolejnych latach, w wariancie pensum 22 h w 2020 – 6128 zł, 2021 – 6653 zł, 2022 – 7179 zł, 2023 – 7704 zł. W przypadku ustalenia pensum na poziomie 24 h (poziom średniej OECD) nauczyciel dyplomowany mógłby liczyć średnio na następujący wzrost wynagrodzenia 2020 – 6335 zł, 2021 – 7434 zł, 2022 – 7800 zł, 2023 – 8100 zł.

Zwiększenie pensum byłoby kroczące i obejmowało cykliczne jego podnoszenie co roku, wraz z przyznaną podwyżką, aż do osiągnięcia pułapu 22 (lub 24) godzin przy tablicy w 2023 roku. Założenia obejmują także prognozę naturalnych odejść nauczycieli z zawodu (m.in. w związku z emeryturą). Średnia odejść z lat 2010-2018 wynosi w granicach 25-30 tys. rocznie, a 80 proc. odchodzących nauczycieli nie jest zastępowana. Rząd ocenia, że szacunki sugerują, że pozwala to na wprowadzenie zmian bez jakiejkolwiek dodatkowej redukcji kadry.

Co zrobić z dzieckiem gdy nauczyciele strajkują? Sprawdź!

Strajk nauczycieli 2019 - dlaczego nauczyciele strajkują?

Związki zawodowe w trakcie negocjacji zmodyfikowały oczekiwania (początkowo upominały się o tysiąc zł podwyżki) i obecnie postulują 30 proc. podwyżki rozłożonej na dwie tury – 15 proc. od 1 stycznia i 15 proc. od 1 września br. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" negocjowała: podwyżkę wynagrodzeń w wysokości 15 proc. od stycznia 2019 r.; zmianę systemu wynagradzania (według którego pensje nauczycieli byłyby bezpośrednio powiązane z przeciętnym wynagrodzeniem w gospodarce narodowej; nowy system powinien obowiązywać już od przyszłego roku), a także wycofanie się z niekorzystnych przepisów dotyczących awansu zawodowego i oceny pracy nauczycieli.

Wideo

Materiał oryginalny: Strajk nauczycieli 2019. 8 kwietnia rozpoczął się strajk w szkołach i przedszkolach - Gazeta Pomorska

Komentarze 78

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dżesika wyborczyni PIS

Niech bedzie pochwalony Św. Ojciec Dyrektor, zawsze dziewica- w Trójcy Św. i w Moim Radiu Jedyny! Nazywam sie Dżesika, pochodzę z Mordów pod Białymstokiem w Podlaskiem. No jestem taka zwykła fajna laska spod laska. Mam powabne nogi których nie golę bo to grzech śmiertelny przeciw Św. Stanisławowi Kostce, patronie nóg i kostek. Byłam wychowana przez moją moherową mamuśkę Violettę wraz z moją siostrunią Żanetką oraz braciszkiem Kevinem na wzorową katoliczkę ze Ściany Wschodniej która zawsze głosuje tylko na ZCHN lub PIS. Teraz od paru lat mieszkam w Bydgoszczy, na zepsutym moralnie Zachodzie Polski gdzie w dzień pracuje na chlebek jako kasjerka w Biedrze a w nocy na kiełbaskę na obwodnicy w lesie z koleżankami z Rumunii. Niesiemy naszym klientom z tirów chrześcijaństwo i nakłaniamy ich aby głosowali na PIS to dostaną 500 zloty na wódkę jak po pijaku stworzą nowe dzieci i przyszłych kiboli. Mój braciszek Kevin ma 18 lat ale ma już trójkę katolickich dzieci z trzema ultra- katolickimi Ladies które musi utrzymać ze zbierania złomu po nocach na torowiskach PKP więc 500 plus co miesiąc od Wielkiego Dobrodzieja Pana Prezesa jest dla niego Darem Niebios, wymodlonym za wstawiennictwem Św. Abp. Glempa i 7 świetych Dziewic. Akurat na dziewicach to się ten mój brat Kevin bardzo zna, wiele z nich to są bowiem powabne cichodajki. W niedzielę mam zawsze wolne bo dzien Święty trzeba zawsze swięcić więc idę do kościółka żeby leżeć tam na pokaz krzyżem i lizać marmurową posadzkę- chce tam chodzić bom w hipokryzji wychowana a poza tym co by moje sąsiadki z baraków powiedziały jakby mnie tam choć raz nie zobaczyły. Obgadały by mnie na całą dzielnicę że się stałam taka zbyt nowoczesna, że pewnie juz głosuję nawet na PO, na Żydów i masonów. Ale tak nie jest- nie po to mój pradziadek bohatersko mordował Żydów w stodole w Jedwabnem żebym ja teraz zdradzała nieśmiertelne ideje Narodowców, NSZ i ONR i była heretyczką europejska.

p
popieram ZNP koniec z PIS

No bo teraz jest czas nas żebyśmy okradali was głupich - potrzebujemy forsę na mercedesy , marmurowe posadzki , wypasione sauny gdzie pieprzymy sie z zakonnicami i ministrantami wiadomo nasi kolesie z PiS dają nam kase nie tylko żebyśmy szerzyli nasze ciemne katolickie zabobony i okultyzmu średniowieczne ale takze żebyśmy robili z naszych ambon kampanie wyborcza dla PiS czyli propagowali faszyzm , zwalczali prawo kobiet do aborcji , żebyśmy zwalczali eutanazje , prawa gejow i lesbijek , żebyśmy zwalczali Europę i nowoczesność , żebyśmy szerzyli nienawiść rasowa , etniczna oraz anty semityzm , żebyśmy dalej gadali głupoty ze jakiś tam bóg istnieje a Maryja jest królowa Polski . To wszystko czynimy dla kasy, władzy i poparcia naszych pupilów z PiS . Pozdrawiamy was naiwniacy ci ktorzy wierzą - wasz tłusty , bogaty kler. Dajcie sie doić z kasy to moze dostaniecie życie wieczne amen Haha .

S
Szydlo zdewociała ciota

Czyz to nie skandal ze w XXI wieku synalek naszej bylej premierzycy Szydło, szefowej (przynajmniej teoretycznie) rzadu duzego europejskiego kraju (rzekomo cywilizowanego) zostal wlasnie ksiedzem? W naszej erze nowoczesnosci, swieckosci i postepu ona wyhodowala ona sobie w domu ksiedza (mozliwe ze pedofila tak jak wielu ksiezy), ksiedza który liczy na bogactwa jako czlonek tej uprzywilejowanej, pasozytniczej, sredniowiecznej kasty zaklinaczy Ciemnogrodu….To jest skandal który kompromituje nas w calej Europie. Jakos nie wyobrazam sobie żeby dzieci ludzi z wyzszych sfer np. w Nieczech lub Francji szly do seminarium, nie wyobrazam sobie żeby syn premiera czy prezydenta Francji poszedl by na zawod ksiedza. To tak jakby corka Szydlo oglosila ze stala się wrozka lub pracownica zakladu oczyszczania miasta….Wstyd i hanba dla Szydlo za ponowne osmieszenie Polski.

G
Gość

ZNP=PO na czele z Panem G. Schetyna

G
Gość

"strajk"belfrowie to wy strajkujecie a nie szkoła budynki nie są wasze bardzo proszę o sprostowanie uważacie się za inteligentnych ludzi" elita "

G
Gość

Panie Broniarz myślałem że ma Pan za sobą inteligencje "polską" ale pana ludzkie nie umieją słuchać strach tym "belfrom" oddać nasze dzieci pod opiekę 500 i 100 zł dla rolników ma być z uni Europejskiej w 2022-2023

K
Klucz

Ciekawe kto mi zaplaci teraz, jak musialem wynająć opiekunke do dziecka, chyba wezmę prawnika i nauczyciele z szkoly mnie zapłacą banda nierobow!!!!!

P
Popełniają PRZESTĘPSTWO

Każdy dyrektor publicznej placówki oświatowej zgodnie z obowiązującym prawem MA OBOWIĄZEK zapewnić opiekę dzieciom na czas tego nauczycielskiego (bo na pewno nie szkolnego) strajku. Jeżeli tego nie zrobi to znaczy, że niedopełnił ciążącego na nim obowiązku służbowego jako funkcjonariusz publiczny, co sami sobie "nauczyciele" wywalczyli. W prostej linii jest to popełnienie przestępstwa określonego w art. 231 Kodeksu Karnego. Co ciekawe § 2 stanowi, że: jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10. I z tym przypadkiem mamy właśnie do czynienia. Belfry muszą się liczyć, że rodzice będą masowo składać przeciko nim zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa.

t
tez tak mysle

BEZPRAWIE!!! Broniarz odrzucił propozycje rządu 8000 za 24h przy tablicy. Dla niego to za malo. To jest skandal

n
niech placa

odpowiedzialność finansowa konkretnych nauczycieli którzy dzisiaj strajkują. Składamy pozwy zbiorowe rodziców danej klasy na nauczycieli którzy dzisiaj nie uczyli naszych dzieci. Potrzebni sa dobrzy prawnicy, ktorzy pomogą je napisać. Rodzice musimy sie zorganizować i nie pozwolić na takie BEZPRAWIE!!! Broniarz odrzucił propozycje rządu 8000 za 24h przy tablicy. Dla niego to za malo. To jest skandal

N
Niezgodna

Przykrą prawdą jest to, że większość nauczycieli nie potrafi uczyć. Przekazywana przez nich wiedza zazwyczaj albo nie dociera do uczniów albo utrwala się na bardzo krótko. Często jest tak, że to rodzice pomagają swoim dziecią w zrozumieniu materiałów "opracowywanych" na lekcji przez nauczycieli... Więc za co Nauczyciele chcą podwyższkę? Może czas najwyższy rozliczyć ich z tego jak uczą? Jakie mają wyniki w pracy?

g
gość

Nie popieram strajku w czasie egzaminów

G
Gość

Jak wygląda strajk nauczycieli w szkołach: przychodzą posiedzieć tyle godzin, ile w danym dniu mają zajęć, a potem do domu...czyli teraz naprawdę dostają pieniądze za nic nie robienie.

G
Gość

"poświęcającymi noce na przygotowanie się do lekcji" :D:D:D - tego to jeszcze nie słyszałam...to nauczyciele już i nocki robią.

G
Gość

"I nie, nie jestem nim, jestem uczennicą." - to tym bardziej nic nie wiesz o rynku pracy drogie dziecko:)

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3