Próby sprzedaży Stomilu skarb państwa (ma 85 procent akcji firmy, pozostałe 15 procent trzymają w swoich rękach pracownicy) podejmuje do dawna. Zakład jednak przechodził restrukturyzację i musiał odnaleźć się w nowych realiach ekonomicznych.
[break]
Choć z 800 pracowników zostało dziś 350, to można powiedzieć, że firma stanęła na nogi. Potwierdza to „odzew” podmiotów, które są zainteresowane kupnem akcji Stomilu. Na ogłoszenie Ministerstwa Skarbu Państwa odpowiedziało pięć (Chemia Inwestycje z siedzibą w Warszawie, Conbelts Bytom S.A., KANE Aluminium z Janikowa, Tar Heel Capital II Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych z Warszawy i jedna osoba fizyczna).
Na razie bez zobowiązań
- Za częścią ofert może stać konkurencja, która chętnie zajrzy w prospekt emisyjny i informacje o naszej firmie. Na razie trudno nam mówić o konkretach, bo to dopiero wstępna faza negocjacji, która ani MSP, ani oferentów do niczego nie zobowiązuje. Jednak pięciu chętnych świadczy o tym, że pokonaliśmy długą drogę i stajemy się firmą atrakcyjną do przejęcia. Ciężko na to pracowaliśmy, by poprawić wyniki firmy, i na teraz można powiedzieć, że jesteśmy średnią bydgoską firmą o solidnych fundamentach ekonomicznych - uważa Bohdan Stankiewicz, prezes Stomilu. - Nasz interes w tym, by nadal dobrze pracować i zwiększać naszą wartość.
W grudniu 2013 roku właściciel firmy wystawił na sprzedaż 2 miliony 641 tysięcy akcji Stomilu należących do skarbu państwa. Każda akcja wyceniona została na 10 złotych.
Na razie trudno powiedzieć, czy wśród pięciu podmiotów znajdzie się chętny do wyłożenia pieniędzy na bydgoską firmę.
Wtedy nikt nie przejął akcji
Podobna oferta z kwietnia zeszłego roku skończyła się niczym. Firma jednak regularnie przynosi zyski, a jej zeszłoroczna prezentacja na branżowych targach Hannover Messe 2013 zrobiła wrażenie i została oceniona jako jedna z najlepszych.
W dodatku Ministerstwo Skarbu Państwa ocenia jako bardzo obiecujący rynek zbytu dla produktów wytwarzanych w Stomilu, który dostarcza wyroby na potrzeby, między innymi, budownictwa, górnictwa i przemysłu maszynowego.
Stomil produkuje głównie wyroby z gumy, wyspecjalizował się w produkcji wysokociśnieniowych węży hydraulicznych i przewodów hydraulicznych, a także w produkcji rur i kształtowników ze sztucznych tworzyw.
