Centrum Medycznemu w Szubinie, Narodowy Fundusz Zdrowia odmówił kontraktów na prowadzenie poradni diabetologicznej, kardiologicznej, gastroenterologicznej i logopedycznej.
<!** Image 2 align=right alt="Image 44575" sub="Centrum Medyczne w Szubinie stanie przed kolejną szansą uruchomienia czterech poradni">O decyzji NFZ pisaliśmy w piątek. Ostatecznie fundusz postanowił ogłosić kolejny konkurs ofert. CM w Szubinie stanie więc przed kolejną szansą. Do czasu rozstrzygnięcia sprawy lekarze z Nakła dojeżdżać będą do Szubina i raz na dwa tygodnie przyjmować pacjentów.
- Porozumienie z NFZ daje niepowtarzalną szansę na prowadzenie świadczeń zdrowotnych w Szubinie – mówi starosta Andrzej Kinderman. – Teraz sukces chcą sobie przypisać niektóre osoby, które tak naprawdę nie pomagały w prowadzonych działaniach.
Biorąc pod uwagę dotychczasowy sposób wykonywania świadczeń w Szubinie oraz protesty mieszkańców miasta i okolic, starosta podjął działania. – Za priorytetowe uznałem zwrócenie się do kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ z prośbą o rozpisanie dodatkowego konkursu – informuje Andrzej Kinderman. – Podjąłem również rozmowy z dyrekcją NFZ, podczas których zostałem poinformowany o możliwościach dodatkowych kontraktacji. Jednocześnie powstał pomysł - w mojej ocenie mało przejrzysty - świadczenia w Szubinie usług medycznych przez SP ZOZ w Nakle.
<!** reklama left>Jak twierdzi Andrzej Kinderman, mimo rozmów prezesa szubińskiego Centrum Medycznego z dyrektorem nakielskiej lecznicy i likwidatorem SP ZOZ w Szubinie, ze względu na poważne różnice zdań co do wprowadzenia w życie tego pomysłu, wrócił on do pierwotnego pomysłu. Jak podkreśla starosta, rozmowy prowadzone były w obecności jego zastępcy, Tomasza Miłowskiego i przewodniczącego Rady Powiatu, Zbigniewa Sabacińskiego.
Na początku lutego starosta ponownie rozmawiał z dyrektorem NFZ, Wiesławem Kiełbasińskim. Dowiedział się wówczas o ogłoszeniu dodatkowego konkursu na świadczenia medyczne dla powiatu nakielskiego. – Zobowiązałem prezesa Centrum Medycznego w Szubinie do starannego przygotowania ofert – mówi Andrzej Kinderman. – Jestem przekonany, że dobrze wykonałem dodatkowe zadanie, które spadło na mnie, a powinno być rozwiązane przez powołane do tego osoby. Pojawiające się w mediach opinie niektórych radnych w tej sprawie mijają się z prawdą – dodaje. Zdaniem starosty, w rozmowach z funduszem pomogli posłowie Teresa Piotrowska i Maciej Świątkowski, którzy w ubiegłym tygodniu gościli w naszym powiecie i wizytowali nakielski szpital i NZOZ „Medicus”.