Dzisiaj w Centrum Partnerstwa Społecznego "Dialog" w Warszawie odbyło się kolejne spotkanie protestujących medyków z przedstawicielami Ministerstwa Zdrowia, jednak jak na konferencji poinformowali przedstawiciele Komitetu Protestacyjno-Strajkowego Pracowników Ochrony Zdrowia do porozumienia nie doszło.
- Spotkanie miało służyć wypracowaniu drogi realizacji postulatów, których celem jest poprawa sytuacji w publicznej ochronie zdrowia. Ze strony rządu nadal nie padły żadne konkretne propozycje - przekazała wiceprzewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pracowników Diagnostyki Medycznej i Fizjoterapii Dorota Kowalczyk-Cyran.
Kowalczyk-Cyran poinformowała, że protestujący zaproponowali kolejne spotkanie na piątek i wprowadzenie dwóch neutralnych obserwatorów z każdej ze strony. - Niestety obie propozycje zostały odrzucone. Czekamy na konkrety do piątku 24 września do godziny jedenastej – oświadczyła.
W odczytanym oświadczeniu stwierdzono: „Mamy poczucie, że rozmowy są przeciągane, a przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia grają na zwłokę”.
- Nie dostajemy danych, wyliczeń, nie jesteśmy w stanie się odnieść do materiałów, na podstawie których Ministerstwo Zdrowia informuje państwa o kosztach naszych postulatów, w związku z czym niejako uniemożliwia nam merytoryczną dyskusję na temat poprawy ochrony zdrowia w Polsce i uniemożliwia również udział osób trzecich. Niezgoda na obecność obserwatorów w centrum Dialog, czy dalsze próby włączania nas w zespół trójstronny, niestety prowadzą do impasu w naszym konflikcie, ponieważ my już w tym miejscu byliśmy - mówiła wiceprzewodnicząca Porozumienia Rezydentów OZZL Anna Bazydło.
"Zaproponowaliśmy trzy warianty"
Z dziennikarzami po rozmowach spotkał się wiceminister zdrowia Piotr Bromber, który jest odpowiedzialny za dialog z protestującymi. - Dane, z których korzystaliśmy, były to ogólnodostępne strony. Byłem pod telefonem, w sytuacji jeśli ktoś chciałby o nie dopytać. Nikt nie dzwonił do mnie w tej sprawie - mówił.
- Zaproponowaliśmy trzy warianty. Propozycje padły, mamy czas do zastanowienia. Druga strona powtarza, że jest otwarta na dialog. Przedstawili swoje postulaty, my też przedstawiliśmy swoje propozycje. Jestem nastawiony pozytywnie - mówił Bromber.
Czego domagają się medycy?
Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia postuluje m.in. o podwyżki, realny wzrost wyceny świadczeń, zatrudnienie dodatkowych pracowników obsługi administracyjnej i personelu pomocniczego, wprowadzenie norm zatrudnienia związanych z liczbą pacjentów, wprowadzenia urlopów zdrowotnych po 15 latach pracy zawodowej czy uchwalenia ustaw o medycynie laboratoryjnej i zawodzie ratownika medycznego.
Protestujący chcą również, aby osoby wykonujące zawody medyczne miały status funkcjonariusza publicznego oraz aby wypracowano system chroniący pracowników służby zdrowia przed agresją słowną i fizyczną pacjentów.
