Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stan stabilny, ale zły

Iwona Matusiak

Sytuacja się ustabilizowała, ale nie oznacza to wcale nic dobrego. Podsumowanie rynku pracy z roku 2012 nie wypadło optymistyczne. <!** Image 2 align=none alt="Image 222293" sub="Najliczniejszą grupą zawodową zarejestrowaną w ewidencjach Powiatowego Urzędu Pracy są od wielu lat sprzedawcy / Fot.: Iwona Matuisiak">

Podczas ostatniej sesji Rady Powiatu radni zapoznawali się z materiałami podsumowującymi sytuację osób bezrobotnych w powiecie nakielskim.

Od 2009 do 2011 roku sytuacja na rynku pracy stale się pogarszała, natomiast lata 2012-2013 to okres stabilizacji, ale niestety, w negatywnych trendach, bez poprawy, nawet w miesiącach wzmożonego zapotrzebowania na pracę.

Najwięcej osób bezrobotnych legitymuje się wykształceniem zasadniczym zawodowym. Niezmiennie od wielu lat najmniej liczną grupą są osoby posiadające wykształcenie wyższe. W powiecie nakielskim osoby bezrobotne, posiadające wykształcenie wyższe, stanowią 6,5 proc. ogółu osób poszukujących zatrudnienia, przy czym w grudniu 2000 roku stanowili oni około 0,7 proc. Największy przyrost omawianej grupy zanotowano w 2009 roku, gdzie w stosunku do roku 2008 ich liczba wzrosła o 50,3 proc. Wśród nich obecnie najwięcej jest osób z wykształceniem pedagogicznym, administracyjnym oraz ekonomicznym.

Biorąc pod uwagę wiek zarejestrowanych osób, najliczniejsi są ci w przedziale od 25 do 34 lat, których jest 1823, a najmniej jest powyżej 60. roku życia - 125 osób.

Kolejny ważny wyznacznik na lokalnym rynku pracy to czas pozostawania bez zatrudnienia. Zdecydowanie najliczniejsi są tu bezrobotni pozostający w ewidencji od 6 do 12 miesięcy, ale największy wzrost zanotowano w grupie osób pozostających bez pracy powyżej 24 miesięcy.

Pracownicy Powiatowego Urzędu Pracy w Nakle wyszczególniają też osoby, które są w wyjątkowo trudniej sytuacji, a są to mieszkańcy do 25. roku życia, powyżej 50. roku życia, długotrwale bezrobotne, bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia, bez wykształcenia średniego, samotnie wychowujące co najmniej jedno dziecko, kobiety które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka oraz niepełnosprawni.

- Niemal co trzeci bezrobotny mieszkaniec powiatu nakielskiego nie posiada kwalifikacji zawodowych, a co piąty również doświadczenia zawodowego. Dotyczy to wszystkich grup wiekowych. Osoby te praktycznie nie mają szans na znalezienie pracy. Do nich kierujemy inne działania niż wobec osób, które posiadają konkretne uprawnienia, kwalifikacje - mówi Przemysław Ulatowski, dyrektor PUP. - Pracują one z doradcami zawodowymi, biorą udział w warsztatach Aktywnego Poszukiwania Pracy lub w ramach Klubów Pracy. Spotkania te służą przede wszystkim pobudzaniu wewnętrznej aktywności, odbudowaniu poczucia własnej wartości i wiary we własne możliwości. Efektem działania doradców jest przede wszystkim zindywidualizowane podejście do każdej osoby bezrobotnej - dodaje.

Najliczniejszą grupą zawodową zarejestrowaną w ewidencjach PUP są od wielu lat sprzedawcy, natomiast najwięcej ofert pracy było dla robotników gospodarczych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!