Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Średnio poniżej średniej

Paweł Antonkiewicz
Świadectwa szkolne rozdane, wakacje rozpoczęte. Nie wszyscy jednak spędzą je spokojnie. Pracownicy nakielskiej oświaty muszą wyciągnąć wnioski z kiepskich wyników egzaminów.

Świadectwa szkolne rozdane, wakacje rozpoczęte. Nie wszyscy jednak spędzą je spokojnie. Pracownicy nakielskiej oświaty muszą wyciągnąć wnioski z kiepskich wyników egzaminów.<!** Image 2 align=none alt="Image 192250" sub="Fot. Paweł Antonkiewicz">

Wyniki tegorocznego sprawdzianu szóstoklasistów są gorsze nie tylko w gminie Nakło, ale też w całym kraju. Przeciętny polski absolwent szkoły podstawowej na 40 możliwych punktów uzyskał 22,75 punktów, w województwie 22,14, w powiecie nakielskim 20,47, a w gminie Nakło 21,14. Częściowe wytłumaczenie takich wyników można znaleźć w komunikacie Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Gdańsku, w którym czytamy: „Tegoroczny zestaw zadań był trudniejszy od ubiegłorocznego”.

- Nie jestem zadowolony z wyników sprawdzianu szóstoklasistów i egzaminu gimnazjalistów. Są w naszej gminie szkoły, których uczniowie uzyskali wyniki nawet lepsze niż przeciętna krajowa, nie mówiąc już o wojewódzkiej, czy powiatowej. Mamy też jednak takie, w których średnie są znacznie niższe - mówi Zbigniew Boczan, dyrektor Zespołu Oświaty i Rekreacji w Gminie.

Rozpiętość wyników uzyskanych w 9 szkołach podstawowych w gminie wynosi 5,12 punktów: od 18,50 do 23,63. Najlepiej sprawdzian wypadł w Szkole Podstawowej nr 3 w Nakle, w której 78 piszących go uczniów uzyskało właśnie te 23,62 pkt. Lepiej niż w całym Kujawsko- Pomorskiem wypadł też ten egzamin dla 66 szóstoklasistów z SP nr 4 w Nakle, którzy mogą się chwalić wynikiem 22,67 pkt. Lepszą średnią od wojewódzkiej uzyskali też absolwenci - ośmiu - Niepublicznej SP w Trzeciewnicy; ich przeciętna wynosi 22,50 pkt.

- Te wyniki będą uważnie analizowane przez burmistrza, przez nas, a przede wszystkim w szkołach. Wszyscy musimy zastanowić się, dlaczego nie jest lepiej i co robić, aby tak było? - zapowiada Zbigniew Boczan.

Gimnazjaliści w tym roku zdawali egzamin w nowej formule.

- Dotąd zdawali go w części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej i z języka obcego. Teraz ta pierwsza została rozdzielona na historię i wiedzę o społeczeństwie oraz język polski. Drugą podzielono na przedmioty przyrodnicze (chemię, fizykę, geografię) oraz matematykę. Egzamin z języków można zdawać na poziomie podstawowym i rozszerzonym - informował Leszek Dornowski, dyrektor Gimnazjum nr 3.

W kwietniu uczniowie tej szkoły ocenili go jako łatwiejszy niż sprawdziany próbne prowadzone w czasie lekcji, podkreślając, że opłacało się wcześniej systematycznie pracować.<!** reklama>

Spośród sześciu gminnych gimnazjów egzamin najlepiej wypadł w Gimnazjum nr 4, którego uczniowie w siedmiu spośród ośmiu ocenianych przedmiotów uzyskali wyniki (podawane w procentach, a nie jak dotąd w punktach) lepsze niż przeciętna krajowa, wojewódzka i powiatowa: język polski - 66,9 proc. (kraj - 65, województwo - 64, powiat - 61,20), historia - 63,7 (61, 59, 57,18), matematyka - 50 (47, 46, 44,44), przedmioty matematyczno- przyrodnicze - 48,1 (50, 49, 45,99), niemiecki podstawowy - 64 (57, 54, 56,90), niemiecki rozszerzony - 35,20 (33, 30, 24,49), angielski podstawowy - 67 (63, 60, 54,09), angielski rozszerzony - 50,1 (46, 44, 41,23). W Gimnazjum nr 3 było 5 ocen lepszych niż średnie w kraju i województwie, w trzech innych 3, a w jednym gimnazjum - jedna.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!