https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprzedadzą nam prąd za wszelką cenę. Nie dajmy się oszukać, czytajmy umowy

sxc.hu
Bądźmy ostrożni w zawieraniu umów na dostawę energii elektrycznej. Od kilku lat, w branży energetycznej w Polsce toczy się bezpardonowa walka o klienta. Uważać trzeba zwłaszcza na akwizytorów.

Po raz kolejny piszemy o pojawiających się przypadkach nadużyć przy zawieraniu umów na dostawę prądu.

Uwolnienie rynku nastąpiło w branży energetycznej 8 lat temu, ale dopiero od 2-3 lat widać aktywność różnych prywatnych spółek. Koncesję na sprzedaż energii ma w Polsce aż około 400 firm, ale działalność prowadzi tylko kilkadziesiąt z nich. Stawiają głównie na marketing bezpośredni, czyli sprzedaż poza siedzibą firmy. W tym celu wynajmowane są zewnętrzne agencje akwizycyjne, których pracownicy chodzą po domach, szukając klientów.

Tego typu umowy do prostych nie należą, więc warto je zawsze skonsultować z ekspertem. - Agnieszka Głośniewska

Do najczęściej stosowanych zagrań należy podszywanie się pod znanych operatorów, jak Enea, Energa, Tauron czy PGE. Oprócz tego, akwizytorzy czasem udają spisywanie licznika albo proszą o okazywanie starej faktury i ukradkiem kopiują z niej nasze dane, by potem, na ich podstawie spreparować fikcyjną umowę. - Mówią też, że dotychczasowy sprzedawca zbankrutował albo że jakiś przepis unijny nakazuje zmienić dostawcę prądu. Podszywają się nawet pod Urząd Regulacji Energetyki. Swego czasu posługiwali się fałszywkami naszych legitymacji - mówi rzeczniczka URE, Agnieszka Głośniewska.

Duże firmy energetyczne nie mają przedstawicieli handlowych, sprzedających prąd w domu klienta. Jeśli już zgodzimy się na rozmowę z akwizytorem, powinniśmy zażądać okazania legitymacji, identyfikatora itd. Jeśli mamy do czynienia z uczciwym sprzedawcą, spełni on naszą prośbę o pozostawienie druku umowy i informacji o ofercie przed jej podpisaniem. Nieuczciwy będzie mówił o wyjątkowej okazji i „ostatnim dniu promocji”, żądając szybkiego podjęcia decyzji. - Powinna nam się wówczas zapalić lampka ostrzegawcza. Tego typu umowy do prostych nie należą, więc warto je zawsze skonsultować z ekspertem - radzi rzeczniczka URE.

Można to zrobić z pomocą URE, dzwoniąc pod nr tel. 22-44-26-36. Warto też skontaktować się z miejscowym rzecznikiem konsumentów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Biznes

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

d
danka
no nie wiem, czy akwizytorzy maja legitymacje?? u mnie byli z novum - nawet do głowy by mi nie przyszło poprosic o legitymacje! Jakie grupy zawodowe mozna wylegitymowa...np policjanta, ale akwizytora? Mi wystaczyło logo na dokumentach, w tresci, ntkt tego nie ukrywał
a
adrian
Oczywiście, że trzeba uważać i wszystko dokładnie czytać, ale u akwizytora tez mozna dobra oferte wynegocjowac - ja tak przeszedlem do novum i sprzedawca po rozmowie dobral mi oferte pod moje potrzeby, dzieki czemu rachunki obnizyly mi sie o jakies 15 zl/msc. Wszystko odbylo sie profesjonalnie i rzetelnie, wiec jak widac nie ma czego sie bac - wystarczy byc czujnym.
U
Umowa z hologramem z
Wytworni papierów wartościowych
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski