Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sprawdź autobus w sieci

sier
Dariusz Bloch
Po wpisaniu numeru rejestracyjnego możemy wiele dowiedzieć się o autobusie, którym nasze dziecko jedzie na kolonie. Mając odpowiednie dane sprawdzimy też - bez zbędnych formalności - historię aut osobowych.

Pierwsze dni działania dwóch nowych e-usług - „Historia pojazdu” i „Bezpieczny autobus”, pokazują, że ich stworzenie było strzałem w dziesiątkę.

Smutny autobus

O drugiej z usług jakiś czas temu zrobiło się głośno za sprawą reklamowego filmiku o smutnym autobusie, który kończy swój żywot na złomowisku. Internauci wyśmiewali film, ale reklama spełniła swój cel, bo jak informuje PAP, w ciągu zaledwie tygodnia w serwisie sprawdzone zostało ok. 14 tysięcy autobusów. Aby skorzystać z usługi należy wejść na stronę www.bezpiecznyautobus.gov.pl i wpisać numer rejestracyjny pojazdu.
Usługa nie zastąpi kontroli prowadzonej przez policję, czy Inspekcję Transportu Drogowego, ale umożliwi wstępną weryfikację stanu autobusu. Dzięki serwisowi sprawdzimy czy autobus ma ważne obowiązkowe ubezpieczenie OC i czy posiada ważne badanie techniczne. Sprawdzimy też dane techniczne pojazdu, takie jak liczba miejsc i masa. Jeśli pojazd jest oznaczony w bazie jako wyrejestrowany, wycofany z ruchu lub kradziony, pojawi się odpowiedni komunikat.

Informacje wyświetlane w ramach usługi pochodzą bezpośrednio z Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Jeśli nauczyciel lub rodzic na miejscu zbiórki będzie miał jakiekolwiek podejrzenia, dotyczące sprawności autokaru, powinien powiadomić policję lub inspekcję transportu drogowego. Organizatorzy wyjazdu mogą też wcześniej zgłosić tym instytucjom potrzebę przeprowadzenia kontroli. Wówczas patrol przyjedzie na miejsce zbiórki i sprawdzi pojazd oraz kierowcę.

Co te pojazdy robią na drogach?!

Niestety kontrole autobusów pokazują, że nadal wiele pojazdów nie powinno wyjeżdżać na drogi. 28-30 czerwca Wojewódzki Inspektorat Transportu Drogowego w Bydgoszczy przeprowadzili kontrole, które były ukierunkowane na przewóz dzieci i młodzieży udających się na letni wypoczynek. Inspektorzy rozstawili się w pobliżu Torunia na Miejscu Obsługi Podróżnych Nowa Wieś w ciągu autostrady A1.
Kontroli poddano 122 autokary, zatrzymano 20 dowodów rejestracyjnych. Stwierdzono, m.in., usterki układów hamulcowych, układów zawieszenia, układów kierowniczych lub wycieki płynów eksploatacyjnych.
Inspektorzy zapowiadają kolejne tego typu akcje.

***

Historia pojazdu - start serwisu z problemami

Na stronie HistoriaPojazdu.gov.pl można otrzymać bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów na temat wybranego samochodu osobowego. Usługa skierowana jest np. do osób, które chcą kupić pojazd. Aby otrzymać raport należy podać numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji pojazdu. Otrzymamy informacje o polisie OC, o tym czy pojazd ma aktualne badanie techniczne, sprawdzimy też ostatni zarejestrowany stan licznika. Jeśli pojazd jest wyrejestrowany lub kradziony, pojawi się komunikat. Od startu usługi (23 czerwca) sprawdzono już ponad 300 tys. aut, niestety część kierowców zauważyła, że nie wszystkie dane są zgodne ze stanem faktycznym. MSW zapewnia, że zna problem i cały czas pracuje nad modernizacją bazy, ale to jeszcze długo potrwa.
Więcej informacji na ten temat na www.msw.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!