MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sprawa ginekologa z Bydgoszczy, który odmówił aborcji, trafiła do izby lekarskiej w Gdańsku

Maciej Czerniak
Maciej Czerniak
Sprawa bydgoskiego ginekologa trafiła do Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku
Sprawa bydgoskiego ginekologa trafiła do Okręgowej Izby Lekarskiej w Gdańsku Tomasz Czachorowski
Gdański rzecznik odpowiedzialności zawodowej lekarzy ma się wypowiedzieć w sprawie lekarza, który miał odmówić przeprowadzenia zabiegu aborcji.

Posiedzenie Okręgowego Sądu Lekarskiego w Bydgoszczy w sprawie prof. Mariusza Dubiela, kierownika Kliniki Położnictwa, Chorób Kobiecych i Ginekologii Onkologicznej bydgoskiego szpitala im. Biziela odbyło się 17 maja.

Chodzi o historię pacjentki, która w 2020 roku trafiła do tego lekarza. Kobieta miała ze sobą wyniki badań i skierowanie na terminację ciąży wykonane w jednej z warszawskich klinik. Twierdzi, iż spotkała się ze strony lekarza z odmową przeprowadzenia zabiegu.

Sąd postanowił przekazać teraz sprawę do rozpatrzenia Rzecznikowi Odpowiedzialności Zawodowej w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Gdańsku, informuje "Gazeta Wyborcza".

Postępowaniem zajmował się najpierw Okręgowy Rzecznik Odpowiedzialności Zawodowej Bydgoskiej Izby Lekarskiej, jednak ostatecznie zdecydowano, że nie zostanie wszczęte postępowanie wyjaśniającego okoliczności, w jakich znalazła się pacjentka. Kobieta zgłosiła się do Fundacji na Rzecz Kobiet i Planowania Rodziny "Federa", dzięki której znalazła szpital, gdzie przeprowadzono aborcję. Postanowiła też zaskarżyć postanowienie okręgowego rzecznika odpowiedzialności.

Co grozi lekarzowi za przewinienie zawodowe?

- We wrześniu 2023 roku odbyło się posiedzenie Okręgowego Sądu Lekarskiego Bydgoskiej Izby Lekarskiej, na którym rozpatrzono zażalenie na postanowienie Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej Bydgoskiej Izby Lekarskiej
o odmowie wszczęcia postępowania wyjaśniającego w sprawie popełnienia przewinienia zawodowego przez jednego z lekarzy będącego członkiem naszej Izby Lekarskiej - informowała jeszcze w ubiegłym roku Aleksandra Śremska, prezes Okręgowej Rady Lekarskiej w Bydgoszczy.

Decyzją Sądu Lekarskiego zaskarżone postanowienie Okręgowego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej zostało uchylone i sprawa została przekazana do dalszego prowadzenia przez Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej.

W przypadku uznania medyka winnym przewinienia zawodowego, zgodnie z ustawą z 2 grudnia 2009 r. o izbach lekarskich, lekarz może zostać ukarany upomnieniem, naganą, karą pieniężną. Prawo przewiduje również w takiej sytuacji orzeczenie wobec medyka
zakazu pełnienia funkcji kierowniczych w jednostkach organizacyjnych ochrony zdrowia na okres od roku do pięciu lat, ograniczenia zakresu czynności w wykonywaniu zawodu lekarza na okres od sześciu miesięcy do dwóch lat, lub zawieszenie prawa wykonywania zawodu na okres od roku do pięciu lat.

Zgodnie z przepisami w takiej sytuacji grozi również pozbawienie prawa wykonywania zawodu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, pozbawienie prawa wykonywania zawodu na określony zakres czynności zawodowych, czas i miejsce zatrudnienia w podmiocie leczniczym, pozbawienie warunkowego prawa wykonywania zawodu. Innym środkiem jest też pozbawienie warunkowego prawa wykonywania zawodu pod nadzorem lekarza albo posiadającego specjalizację II stopnia lub tytuł specjalisty.

- Z uwagi na obowiązujące w postępowaniu w przedmiocie odpowiedzialności zawodowej lekarzy zasady domniemania niewinności obwinionego lekarza i niezależności rzecznika odpowiedzialności zawodowej oraz sądu lekarskiego od innych organów samorządu lekarskiego nie komentujemy postępowań prowadzonych przez wymienione organy do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w każdej takiej sprawie - podkreślała Aleksandra Śremska.

Zarząd szpitala nie komentuje sprawy. Już, gdy informowaliśmy o sprawie po raz pierwszy, próbowaliśmy skontaktować się z prof. Mariuszem Dubielem. Lekarz nie udzielił wtedy komentarza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Studio Euro odc.4 - PO AUSTRII

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Sprawa ginekologa z Bydgoszczy, który odmówił aborcji, trafiła do izby lekarskiej w Gdańsku - Gazeta Pomorska

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski