Jako pierwszy, około godz. 18, do Belwederu przyjechał limuzyną Jarosław Kaczyński, gdzie powitał go szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Tuż po nim przybył prezydent, który w piątek zakończył trzydniową wizytę w Kazachstanie.
"Rozmowa Prezydenta RP z Prezesem Prawa i Sprawiedliwości dotyczyła najważniejszych dla państwa spraw i odbyła się w dobrej atmosferze" - relacjonowała na Twitterze Kancelaria Prezydenta. Jak wyjaśniano w kolejnych wpisach, politycy "wymienili opinie na temat sytuacji w kraju, poruszyli m.in. kwestię reformy wymiaru sprawiedliwości".
Również rzecznik PiS Beata Mazurek, stwierdziła na Twitterze, że rozmowa Jarosława Kaczyńskiego z prezydentem Andrzejem Dudą przebiegała w bardzo dobrej atmosferze. "Dotyczyła ustaw o reformie sądownictwa, drogi ich uchwalenia, by skutecznie naprawić polski wymiar sprawiedliwości" - napisała Mazurek.
Beata Mazurek po spotkaniu Duda - Kaczyński
- Sam fakt tego, że do tej rozmowy doszło i że cel został osiągnięty, że wspólnie będziemy reformować wymiar sprawiedliwości i że zarówno Jarosław Kaczyński, jak i prezydent Andrzej Duda domówili się co do przeprowadzenia tych ustaw, drogi która skutecznie naprawi wymiar sprawiedliwości, to już jest sukces - przyznała na antenie TVN24.
- Prezydent zadeklarował też, że jest zwolennikiem prawdziwej reformy wymiaru sprawiedliwości, że jego ustawy, które będą przygotowane, to będą ustawy, które są zgodne z konstytucją, nie budzące wątpliwości konstytucyjnych - wyjaśniał tuż po spotkaniu z dziennikarzami rzecznik prezydenta Krzysztof Łapiński. Jak przyznał, prezydent liczy, że jego ustawy zostaną poparte w Sejmie. Łapiński również mówił o "dobrej atmosferze" spotkania. Jarosław Kaczyński nie poznał zapisów nowych projektów ustaw, które mają być gotowe do 24 września.
Krzysztof Łapiński po spotkaniu Duda - Kaczyński
Kilka godzin przed spotkaniem Jarosława Kaczyńskiego i Andrzeja Dudy odbyło się spotkanie w siedzibie PiS przy ulicy Nowogrodzkiej w Warszawie. Wtedy z prezesem PiS spotkali się m.in. premier Beata Szydło, wicepremier Mateusz Morawiecki, wicepremier Piotr Gliński, minister obrony narodowej Antoni Macierewicz, marszałek Senatu Stanisław Karczewski i marszałek Sejmu Marek Kuchciński.
O potrzebie "prawdziwej i dogłębnej" reformy wymiaru sprawiedliwości wielokrotnie mówiła premier Szydło - również w piątek przed południem, gdy oficjalnie wystartowała kampania medialna dotycząca zmian w sądownictwie. Jej inauguracja mogła być dodatkowym impulsem dla prezydenta - jeszcze tego samego dnia Kancelaria Prezydenta poinformowała, że w przyszłym tygodniu, przed zakończeniem prac nad ustawami o Sądzie Najwyższym i Krajowej Radzie Sądownictwa, prezydent spotka się z przedstawicielami klubów parlamentarnych. Do rozmów dojdzie w środę. Wszystkie partie potwierdziły już udział w wydarzeniu.