Gimnazjaliści i licealiści ze szkół imienia Powstańców Wielkopolskich zmierzą się z poezją Stefana Garczyńskiego, związanego z kompleksem pałacowym w Lubostroniu i naszym regionem.
<!** Image 2 align=right alt="Image 96075" sub="Wieczór poetycki odbędzie się w lubostrońskim pałacu. Termin spotkania zostanie wkrótce ustalony / Fot. Szymon Cieślak
">Na pomysł konkursu związanego z twórczością Stefana Garczyńskiego wpadli nauczyciele ze żnińskiej „jedynki”, którzy o przyjacielu Adama Mickiewicza chcą przypomnieć kolegom z innych placówek.
Gimnazjaliści z „jedynki” biorą także udział w projekcie „Literacki atlas Polski”, dla którego przygotują prezentację multimedialną o pobycie Stefana Garczyńskiego w Lubostroniu.
- Jestem już po rozmowach z dyrektorem kompleksu pałacowego w Lubostroniu - mówi Jacek Pietraszko, dyrektor ZSP nr 1 w Żninie. - Do udziału w konkursie chcemy zachęcić uczniów i harcerzy z całego województwa kujawsko- pomorskiego. Planujemy wykroczyć poza nasz region. Pałac, w którym młodzi zaprezentują swój talent, odgrywał ważną rolę w życiu poety, który spędził tam dzieciństwo i młodość.
<!** reklama>Pomoc w organizacji konkursu i wystawy obiecał Zbigniew Zwierzykowski, który w przeszłości często próbował swych sił w recytacji, a teraz jest właścicielem prawdziwych białych kruków - dwóch wydań poezji Stefana Garczyńskiego.
- Cieszę się, że są osoby, które chcą i potrafią pielęgnować pamięć takich bohaterów - mówi Andrzej Budziak, dyrektor Muzeum w Lubostroniu. - Konkurs jest okazją do tego, by sięgnąć głębiej i dbać o trwałość kultury. Raduje mnie to, że otwierają się kontakty muzeum ze Żninem.
Przypomnienie twórczości poety i zwiedzanie miejsc, w których spędził dzieciństwo i młodość, mają wśród młodych ludzi wzbudzić szacunek dla tych, którzy walczyli o wolność kraju.
- W niedzielę, podczas zlotu szkół imienia Powstańców Wielkopolskich we Wrześni, o idei zorganizowania wieczoru poetyckiego powiadomimy inne szkoły w Polsce - mówi Jacek Pietraszko.
Stefan Garczyński jest autorem wielu wierszy, napisał, między innymi: „Wacława dzieje - poemat dramatyczny”, „Wiersze do Aliny”, „Sonety wojenne” (wydane w Lubostroniu) oraz „Wspomnienia z wojny narodowej polskiej 1831 r”.
Kim był poeta?
- Stefan Garczyński urodził się 13 października 1805 roku
- zmarł 20 września 1833 roku
- uczestnik powstania listopadowego w 1831 roku
- z Adamem Mickiewiczem zaprzyjaźnił się podczas studiów w Berlinie