Uczennice z Gimnazjum nr 3 biorą udział w tworzeniu kolejnego tomu „Literackiego Atlasu Polski”. Opisały w nim Lubostroń, w którym wychowywał się poeta Stefan Garczyński.
<!** Image 2 align=right alt="Image 108182" sub="Uczennice wiele czasu spędzają w bibliotece, gdzie dyskutują nad kolejnymi materiałami do książki / Fot. Jaśmina Malak">Do pracy nad projektem skłoniła młodzież książka „Stefan Florian Garczyński - zapomniana poezja z epoki romantyzmu 1822-1832”. - Pomysł na opisanie Lubostronia i jego powiązań ze Stefanem Garczyńskim zrodził się przy okazji obchodów kolejnej rocznicy powstania wielkopolskiego - mówi Danuta Twerd, bibliotekarka. - Chcieliśmy spopularyzować nasz region, dlatego wystąpiliśmy z pomysłem konkursu poetyckiego, na którym prezentowane będą wiersze tego romantycznego poety. Uczennice postanowiły przygotować specjalną prezentację multimedialną, która uczestnikom konkursu przybliży poetę i jego powiązania z Lubostroniem.
Projekt uczennic został wysłany do Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie w ramach ogólnopolskiej akcji popularyzowania miejsc mało znanych, a będących tematem utworów poetyckich lub związanych z twórcami. W taki sposób powstanie „Literacki Atlas Polski”.
<!** reklama>Uczennice podzieliły się na grupy - jedna badała historię Lubostronia, a druga poszukiwała i zbierała wiadomości o poecie.
W prezentacji nie zabraknie profesjonalnych zdjęć, wykonanych przez Martynę Reszelską, uczennicę biorącą udział w akcji. Nad pracami czuwa Marcin Szary, polonista, który sprawdza poprawność językową dzieła dziewcząt.
- W trakcie naszych poszukiwań dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy- mówi Danuta Twerd. - Między innymi tego, że w Zbąszyniu żył pradziadek poety, a popularny utwór Adama Mickiewicza „Reduta Ordona” powstał na podstawie opowieści Garczyńskiego. Są też tropy dowodzące tego, że w Lubostroniu przebywał sam Mickiewicz.
Dziewczęta cały czas czują ogromny niedosyt. Żałują, że nie wszystkie materiały są dostępne, ciągle poszukują nowych informacji, sprawdzają wszelkie możliwe źródła. - Szkoda, że nigdzie nie odnalazłyśmy rycin ani portretów rodziców poety - mówią uczennice. - Powoli nasza praca dobiega końca. Po konkursie poetyckim, który odbędzie się w najbliższą środę, dokończymy naszą pracę i projekt prześlemy do Warszawy. Mamy nadzieję, że wkrótce będziemy mogły zobaczyć w księgarniach książkę naszego autorstwa.
Warto wiedzieć
Autorki projektu: Martyna Reszelska, Hanna Nowakowsk, Agnieszka Piwecka, Dominika Lipowicz, Wiktoria Cieślak, Ewa Kadziewicz. Opiekunowie: Danuta Twerd, Marcin Szary.