Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Spacer po mieście miłości

Marta Pudrzyńska
Weekend w Chełmnie, które szczyci się mianem Miasta Zakochanych, to nie tylko propozycja dla miłośników unikalnych zabytków, ale i dla osób lubiących spacery w niezwykłej scenerii.

Weekend w Chełmnie, które szczyci się mianem Miasta Zakochanych, to nie tylko propozycja dla miłośników unikalnych zabytków, ale i dla osób lubiących spacery w niezwykłej scenerii.

<!** Image 3 align=none alt="Image 180520" sub="Ławka zakochanych na chełmińskich Plantach to ulubione miejsce spotkań i pamiątkowych zdjęć zarówno mieszkańców, jak i turystów Fot. Marta Pudrzyńska">- Nasze miasto najpiękniej prezentuje się w maju i czerwcu, ale jesienią także jest urokliwe i ma niepowtarzalny klimat. O tej porze roku proponowałabym wszystkim turystom odprężający spacer po najpiękniejszych zakątkach Chełmna - zachęca Anna Grzeszna-Kozikowska z Muzeum Ziemi Chełmińskiej, która jest także przewodnikiem turystycznym.

Ulubione miejsce spotkań

Podczas takiego spaceru nie można pominąć chełmińskich plant, które powstały na początku XIX wieku i do dziś są ulubionym miejscem spotkań mieszkańców i turystów. To właśnie tam, w sąsiedztwie Bramy Grudziądzkiej, ustawiono słynną ławeczkę z rzeźbą pary zakochanych. Druga, wykonana z marmuru, znajduje się w parku Pamięci i Tolerancji im. Ludwika Rydygiera w pobliżu małej fontanny, a z trzeciej, ustawionej naprzeciwko Urzędu Miasta, można przesłać swojej sympatii internetowe „pozdrowienia na żywo”. Na plantach znajdziemy także małą kapliczkę ze źródłem wody, nazywanej „Studzienką”. Według legendy, woda ze źródła przywróciła wzrok niewidomemu pasterzowi, który przemył sobie nią oczy.

- Polecam także przechadzkę ulicami położonymi wokół Urzędu Miasta, które powstały w XIX wieku. Budynki tam się znajdujące mają niepowtarzalną architekturę, która zupełnie odcina się od gotyckich zabytków w starej części Chełmna - mówi Anna Grzeszna- Kozikowska.

<!** reklama>Przy ulicy Dworcowej 9A znajduje się dom, w którym Ludwik Rydygier, znany chirurg i profesor medycyny, pod koniec XIX wieku otworzył niewielki szpital. To właśnie w nim przeprowadził pierwszą na ziemiach polskich, a drugą na świecie operację częściowego wycięcia żołądka z nowotworem. Dziś, co prawda, po klinice nie ma śladu, jednak Towarzystwo Chirurgów Polskich, dla uświetnienia imienia lekarza, umieściło na budynku w 1970 r. tablicę pamiątkową. W pobliżu tego miejsca jest też plac Wolności (dawniej plac Hohenzollernów), który przed laty pełnił funkcję jarmarku. Teraz postawiono tam pomnik, który upamiętnia męczeństwo osób z terenu Chełmna i okolic, które walczyły podczas II wojny światowej.

- Niewątpliwie miejscem wartym odwiedzenia jest też cmentarz przy ul. Toruńskiej, który ja osobiście nazywam „chełmińskimi Powązkami” - mówi przewodniczka. - Na cmentarzu znajdziemy zabytkowe grobowce znanych chełmnian, wśród nich Anny Narutowicz, córki pierwszego prezydenta RP i Anny Wybickiej, bardzo bliskiej krewnej Józefa Wybickiego. Ponadto nasza nekropolia ma niepowtarzalną tarasową budowę, która robi duże wrażenie na turystach.

<!** Image 4 align=right alt="Image 180523" sub="W sobotę w Chełmnie będzie
można spróbować swoich sił w strzelaniu Fot. Jacek Smarz">Chełmno jest wyjątkowo bogate w zabytki. Zachowało się tutaj pięć (spośród siedmiu) gotyckich kościołów, prawie nienaruszony średniowieczny układ urbanistyczny oraz niemal cały obwód murów miejskich, otoczonych pasami zieleni, a także renesansowy ratusz.

Istnieje możliwość wynajęcia przewodnika. Wystarczy wcześniej zadzwonić do Chełmińskiej Informacji Turystycznej, która znajduje się w ratuszu na Rynku pod nr 693 473 156. Koszt takiej usługi to 80 zł za dwie godziny. Każda kolejna godzina to dodatkowa opłata w wysokości 40 zł. Wówczas jednak mamy pewność, że przewodnik będzie miał klucze do interesujących nas obiektów i pomoże zaplanować trasę wycieczki.

Nie tylko zabytki i piesze wędrówki

Kiedy po tak meczącym spacerze bardzo zgłodniejemy, z pewnością znajdziemy w mieście lokal, który sprosta naszym kulinarnym gustom. W Chełmnie nie brak też przytulnych hoteli i pensjonatów, w których można przenocować, gdy dojdziemy do wniosku, że warto tu zostać dłużej. Natomiast osoby, które nie przepadają za spacerami i zabytkami, mogą skorzystać z licznych imprez kulturalnych i sportowych. W najbliższą sobotę na strzelnicy w Klamrach odbędzie się Otwarty Piknik Strzelecki - Jesień 2011, podczas którego swoich sił w strzelaniu pod okiem wykwalifikowanych instruktorów będą mogli spróbować uczestnicy imprezy. Piknik rozpocznie się o godzinie 10 na strzelnicy w Klamrach.

Warto wiedzieć

  • Chełmińska Informacja Turystyczna, Rynek 28, 86-200 Chełmno, tel. 56-686-21-04.
  • Muzeum Ziemi Chełmińskiej, Rynek 28, tel. 56-686-16-41
  • Baszta Prochowa, ul. 22 Stycznia, tel. 56-686-08-16, 686-16-41

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!