Od paru lat rokrocznie Urząd Miasta Bydgoszczy wydaje niewielki objętościowo, za to bardzo efektowny przewodnik po mieście dzięki połączonym siłom autorskim pracowników UM i dziennikarzy TVB.
Kierując się tym wydawnictwem, w Bydgoszczy każdy „musi” zaliczyć rejs tramwajem wodnym, zrobić sobie własnoręcznie mydło, czy znaleźć 18 południk.
Także w wersji „e”
Czytelnik „może” z kolei poczytać o okolicach Bydgoszczy, posiąść elementarną wiedzę o Toruniu, Grudziądzu i Włocławku i zdobyć podstawowe informacje praktyczne niezbędne przy pobycie w Bydgoszczy.
Przewodnik ma przejrzysty układ z wyróżniającymi się kostkami graficznymi. Co ważne, jest dostępna jego wersja internetowa, link można pobrać z oficjalnej strony miasta.
W ub. roku ukazał się też przewodnik bardziej historyczny, głównie poświęcony zabytkom miasta, bogato ilustrowany „Spacerem po Bydgoszczy” autorstwa Pawła Bogdana Gąsiorowskiego Oprócz zdjęć współczesnych Czytelnik ma okazję zobaczyć miasto na starych pocztówkach.
Wiedza poprzez zagadki
Bez wątpienia najciekawszą tego typu pozycją wydaną ostatnio w Toruniu jest „Wielka historia Torunia. 1525 zadań i rozwiązań” Zbigniewa Grochowskiego.
Publikacja, która jest kontynuacją poprzednich „zagadek o” wyróżnia się na tle wcześniejszych przewodników po mieście, których ukazało się już kilkadziesiąt - wyjątkowym bogactwem treści podanej w przystępny sposób oraz liczbą zdjęć. Warto też podkreślić swobodę językową, z której autor dał się już poznać, jego erudycję oraz rzucającą się w oczy niezwykłą fascynację miastem, w którym jej autor się urodził i dla którego stworzył miejski konkurs historyczny „Dzieje Torunia.”
