Zobacz wideo: Wracają godziny dla seniorów - najnowsze informacje.
Seniorzy są najbardziej narażeni na zachorowanie i ciężki przebieg Covid-19, stąd w piątek (23 października) premier ogłosił uruchomienie programu dedykowanego właśnie osobom starszym.
Korpus Wsparcia Seniorów - jak to ma funkcjonować?
Dla seniorów została uruchomiona specjalna bezpłatna infolinia (22 505 11 11). Dzwoniąc pod ten numer senior łączy się z konsultantem, który zbiera informacje i jego dane. Te przekazywane są do właściwego ośrodka pomocy społecznej. Wówczas pracownik MOPS-u kontaktuje się z seniorem, weryfikuje zgłoszenie i ustala, jaka pomoc jest potrzebna. Usługa jest darmowa, senior pokrywa jedynie koszt zakupów.
Korpus Wsparcia Seniorów - kto może skorzystać?
Wsparcie dotyczy osób powyżej 70. roku życia, które nie mają opieki rodziny. Z wyłączeniem seniorów korzystających już z usług opiekuńczych, bądź specjalistycznych usług opiekuńczych.
Korpus Wsparcia Seniorów - jaki wachlarz pomocy?
W poniedziałek (26 października) przed południem zadzwoniliśmy na infolinię, by sprawdzić, czy nie ma problemu z dodzwonieniem się oraz jakie jest zainteresowanie. Wszystko poszło sprawnie.
- Infolinia działa zaledwie od piątku (23 października), ale pierwsze zgłoszenia od seniorów już są - poinformowała nas konsultantka.
Tylko w poniedziałkowy poranek do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Bydgoszczy za pośrednictwem infolinii wpłynęło ponad 50 zgłoszeń.
- Spodziewamy się, że w kolejnych dniach będzie ich przybywać - mówi Marta Frankowska, pełniąca obowiązki rzecznika MOPS w Bydgoszczy. - Warto poinformować seniorów, że wachlarz pomocy dotyczy tylko zakupu produktów pierwszej potrzeby (artykuły żywnościowe, środki higieny), bo już pojawiły się prośby o wyrzucenie śmieci, wyprowadzenie psa, czy asystowanie w drodze do lekarza. W przepisach nie ma nic o wykupie leków, ale w praktyce, jeśli będzie konieczność zrealizowania recepty, to taka pomoc pewnie zostanie udzielona. Zostaliśmy zaskoczeni całą sytuację, mieliśmy mało czasu na przygotowanie, więc teraz intensywnie pracujemy nad szczegółami.
Korpus Wsparcia Seniorów - kto może pomóc?
W pomoc dla seniorów włączają się m.in. harcerze. Wojska Obrony Terytorialnej czy wolontariusze. Ci ostatni mogą zgłaszać się przez internet, wypełniając ankietę na stronie www.wspierajseniora.pl lub skontaktować się z lokalnym ośrodkiem pomocy społecznej.
Pomoc dotyczy tylko zakupu produktów pierwszej potrzeby (artykuły żywnościowe, środki higieny), bo już pojawiły się prośby np. o wyrzucenie śmieci czy asystowanie w drodze do lekarza - mówi Marta Frankowska z MOPS w Bydgoszczy.
Władze ZHP w Warszawie podpisały porozumienie z 7 organizacjami skautowymi i harcerze zaangażują się w działania w ramach Solidarnościowego Korpusu Wsparcia Seniorów.
- Do tej służby delegujemy tylko dorosłych harcerzy. Oczywiście, te osoby pracują i studiują, więc w miarę możliwości będą pomagały seniorom w czasie wolnym - mówi harcmistrz Beata Kobus, komendant Hufca ZHP Bydgoszcz-Miasto. - Wspieramy też swoich seniorów-harcerzy w robieniu zakupów. Już wiosną w kwestii pomocy bydgoskim seniorom współpracowaliśmy z Miastem Bydgoszcz. Sprawa jest świeża, więc na razie nie wiemy, kto będzie się z nami kontaktował. MOPS też potrzebuje czasu, by to wszystko dobrze poukładać.
Nie wszyscy uprawnieni bydgoscy seniorzy są jednak zainteresowani skorzystaniem z tej pomocy.
- Na razie radzę sobie sama - mówi 71-letnia Maria Szydłowska z Bydgoszczy. - Większe zakupy robię raz na tydzień. Pomagam też po sąsiedzku innym seniorom, ale dobrze wiedzieć, że taka infolinia jest i działa.
