Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śnieżny Księżyc. Zbliża się piękne zjawisko astronomiczne. Gdzie obserwować Superksiężyc?

online, wikipedia
Śnieżny Księżyc - wyjaśniamy co to za zjawisko astronomiczne.
Śnieżny Księżyc - wyjaśniamy co to za zjawisko astronomiczne. pixabay
Już w ten weekend na niebie będzie można podziwiać zjawisko, które nazwano "Śnieżnym Księżycem". Poniżej wyjaśniamy, co co chodzi.

Co oznacza termin Śnieżny Księżyc?

Sformułowanie "Śnieżny Księżyc" wywodzi się od plemion, które zamieszkiwały Amerykę Południową i oznacza moment, kiedy Księżyc znajduje się w perygeum, czyli w punkcie najbliższym do Ziemi. Śnieżny - bo jest to astrologiczny czas zimy. NASA nazywa ten czas "Superksiężycem". Z naszego punktu widzenia Księżyc wydaje się większy i jaśniejszy niż zazwyczaj.

Śnieżny Księżyc - kiedy przypada?
Pełnia już niedługo - trwać będzie od 7 do 11 lutego, ale "Śnieżny Księżyc" przypadać będzie na noc z 8 na 9 lutego.

Śnieżny Księżyc obserwować będzie można od godziny 15.29 w sobotę, 8 lutego, do godziny 7.39 w niedzielę, 9 lutego. Górowanie Księżyca przypadnie na g. 23/34 (8 lutego).

Śnieżny Księżyc - będą dobre warunki do oglądania

Miłośnikom astronomii, i tym, którzy będa chcieli podziwiać Księżyc już w ten weekend, sprzyjać będzie aura. Prognozy pogody są optymistyczne. W sobotni wieczór i w nocy z sobotę na niedzielę, niebo nad Polską ma być bezchmurne, co znakomicie ułatwi obserwację Księżyca.

Gdzie oglądać Superksiężyc?

Księżyc będzie widoczny wszędzie - to oczywiste, ale najlepiej go będzie widać w miejscach oddalonych od miejskiego oświetlenia, w otwartym terenie, na wzgórzach.

Wyróżnione fazy Księżyca

  • nów - obszar zwrócony do Ziemi nie jest oświetlony
  • kwadra pierwsza
  • pełnia - jest wtedy oświetlony cały obszar zwrócony do Ziemi
  • ostatnia kwadra

Księżyc, która kwadra? Warto to zapamiętać

Jeżeli Księżyc ma kształt litery D, to znaczy, że się Dopełnia, Dobiera, robi się Duży, Dąży do pełni, jest podobny do litery P jak pierwsza kwadra – czyli nadchodzi pełnia. Jeżeli ma kształt litery C, to się Cofa, Cienieje, Ciemnieje, Chudnie, trzeCia kwadra – jest już po pełni. Warto zauażyć, że opisana zasada dotyczny tylko obserwacji księżyca z półkuli północnej, czyli tej, na której m.in. leży Polska. Na półkuli południowej sytuacja jest odwrotna, czyli księżyc w kształcie litery C dąży do pełni, a w kształcie litery D – zmniejsza się.

Gdy Księżyc jest w pełni, znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce. Jego położenie na sferze niebieskiej jest w przybliżeniu przeciwległe do położenia Słońca. Księżyc wówczas znajduje się w kulminacji górnej (góruje) około północy, w kulminacji dolnej zaś (dołuje) – w południe. Natomiast w nowiu położenie Księżyca na sferze niebieskiej jest bliskie położeniu Słońca. Księżyc wówczas znajduje się w kulminacji górnej w południe, w kulminacji dolnej zaś – o północy.

Księżyc. Co to jest miesiąc synodyczny?

Pomiędzy dwiema kolejnymi takimi samymi fazami Księżyca (np. dwiema pełniami) upływa okres około 29,5 doby, czyli miesiąc synodyczny. Ze względu na ruch Ziemi wokół Słońca, okres ten jest różny od okresu obiegu Księżyca wokół Ziemi, czyli miesiąca gwiazdowego (syderycznego).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo