Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śladem Piastów i legend

Lucyna Budniewska
Lucyna Budniewska
Mapa Szlaku Piastowskiego z nowym logo - heraldycznym orłem
Mapa Szlaku Piastowskiego z nowym logo - heraldycznym orłem www.kujawsko-pomorskie.pl
Szlak Piastowski pamiętamy jeszcze ze szkolnych wycieczek. Ale przez ostatnie lata wiele miejscowości wzbogaciło się o nowe atrakcje. Dlatego warto ponownie ruszyć śladami Mieszka i Chrobrego.

Ani jeden dzień, ani nawet weekend nie wystarczą, aby zobaczyć wszystkie atrakcje. Co wybrać? To zależy od zainteresowań, wieku i kondycji turystów. Sam Poznań wart jest osobnej wyprawy - oprócz zabytków można zajrzeć do zoo, palmiarni, zrobić zakupy w Starym Browarze.

Na mniejsze Gniezno, pierwszą stolicę Polski i miasto świętego Wojciecha, przy dobrej organizacji, wystarczy kilka godzin. Żelazny punkt programu to gotycka katedra na Wzgórzu Lecha i słynne Drzwi Gnieźnieńskie (atrakcja płatna). Za darmo można podziwiać za to stojący przed katedrą pomnik Bolesława Chrobrego. Zdecydowanie warto odwiedzić też położone w pobliżu - nad jeziorem Jelonek - Muzeum Początków Państwa Polskiego z nowoczesną, ciekawą wystawą. Co ważne, w centrum miasta jest sporo restauracji i kawiarni z przystępnymi cenami, a niezmotoryzowani turyści mają niedaleko do dworca PKP.

Perełki romańskiej architektury

W pobliżu Gniezna leży też Ostrów Lednicki, siedziba pierwszych władców, gdzie podwodne badania prowadzili między innymi toruńscy archeolodzy. Na wycieczkę najlepiej wybrać się tam jednak w sezonie, od połowy kwietnia.
Niezależnie od pory roku można natomiast pojechać do Trzemeszna, Strzelna i Mogilna. W tych niewielkich miasteczkach możemy podziwiać zabytki najstarszej, romańskiej architektury sakralnej. Najbardziej znane to rotunda św. Prokopa w Strzelnie oraz sąsiadujący z nim kościół Świętej Trójcy i Najświętszej Marii Panny ze słynnymi romańskimi kolumnami. Warto odwiedzić jednak również pozostałe miejscowości, tym bardziej, że prace badawcze prowadzili tam także archeolodzy z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Nie tylko dla miłośników architektury wielką atrakcją będzie romański kościół im. Najświętszej Maryi Panny w Inowrocławiu. Nawet jeżeli jesteśmy w tym mieście tylko przejazdem, nie można odmówić sobie obejrzenia chociażby zewnętrznych murów tej najstarszej świątyni w mieście. Uwagę przykuwają przedstawienia ludzkich twarzy, a może podobizn demonów? Niektórzy uważają, że to wmurowane w ścianę kościoła wizerunki dawnych pogańskich bóstw.

Myszy i dyskusyjni przodkowie

Na deser możemy zostawić sobie miejsca tak znane jak Kruszwica albo Biskupin i okolice. Wielką zaletą Kruszwicy jest samo jej położenie - nad jeziorem Gopło. W sezonie dla turystów organizowane są rejsy statkiem wycieczkowym, a miłośników przyrody oczaruje Nadgoplański Park Tysiąclecia, ostoja dzikiego ptactwa. Najbardziej znana jest jednak oczywiście Mysia Wieża, kojarzona z legendarnym Popielem, ale faktycznie pochodząca z czasów Kazimierza Wielkiego. Inny znany zabytek to romańska kolegiata św. Piotra i Pawła.

No i oczywiście Biskupin, w którym rozwijało się w średniowieczu osadnictwo. Dziś znany jest jako zrekonstruowane osiedle obronne ludności kultury łużyckiej, pochodzące - jak ustalono na podstawie badań drewna wykorzystanego do budowy - około 738 roku przed naszą erą. Związki mieszkańców tej osady z późniejszymi Słowianami są dość dyskusyjne, ale faktem jest, że okolice Biskupina zamieszkiwane były ze względu na korzystne warunki w różnych epokach. W muzeum odbywają się co roku festyny, warsztaty archeologii eksperymentalnej, pokazy oraz turnieje. W pobliżu znajdują się też inne ciekawe miejscowości, jak Wenecja z Muzeum Kolei Wąskotorowej, Żnin, Marcinkowo Górne i Gąsawa.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!