https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ślad UFO z epoki kamienia

Tadeusz Oszubski
Przyjmuje się zwykle, że UFO to nowe zjawisko obserwowane od lat czterdziestych XX wieku. Przeczą temu zapiski z dawnych kronik i najnowsze odkrycie artefaktu z epoki kamienia dokonane w Rosji.

Przyjmuje się zwykle, że UFO to nowe zjawisko obserwowane od lat czterdziestych XX wieku. Przeczą temu zapiski z dawnych kronik i najnowsze odkrycie artefaktu z epoki kamienia dokonane w Rosji.

<!** Image 2 align=right alt="Image 104908" sub="Sterowany przez pilota latający pojazd uwieczniony w XIV wieku na fresku w kościele klasztoru w Desani w Kosowie.Na zdjęciu obok tajemniczy artefakt z Zarajska zaprezentowany z trzech stron.
/ Fot. Archiwum">Opisy Niezidentyfikowanych Obiektów Latających znajdują się w dawnych kronikach. Według starojapońskich źródeł, 27 października 1180 roku nad górą w prowincji Kii oraz nad leżącą dalej na północnym wchodzie górą Fukuhara, przeleciał świecący obiekt, którego kształt porównano do glinianego dzbana. Lot ten był kontrolowany, obiekt nie mógł więc być meteorytem.

Później, w 1361 roku jakiś tajemniczy latający obiekt wyłonił się z jednego z jezior w zachodniej Japonii. Świadkowie zeznali, że miał on kształt bębna o średnicy ok. 10 m. Ponad sto lat później, 8 marca 1468 roku o północy, z góry Kasuga sfrunął, by odlecieć na zachód, jakiś obiekt. Świadkowie twierdzili, że był ciemnej barwy i wydawał dźwięk podobny do odgłosu obracającego się koła. W maju 1606 roku, przez niemal cały miesiąc, unosiły się nad Kioto kule ognia. Niektóre z nich, obserwowane nocami, przybierały kształt czerwonych, świecących kół.

Tajemnicze figurki

Wiele tego rodzaju obserwacji odnotowano też w dawnej Europie. Z tamtych czasów pozostało sporo rycin i fresków, przedstawiających tajemnicze latające obiekty przemieszczające się na niebie, takie jak przedstawione na XIV-wiecznym fresku w kościele klasztornym w Desani w Kosowie.

<!** reklama>Wszystko to bardzo stare informacje o Niezidentyfikowanych Obiektach Latających. Jak jednak oceniać znalezisko pochodzące z epoki kamienia, sprzed ok. 15 tys. lat? Czy jest to wyrzeźbione z mamuciej kości paleolityczne UFO?

Na początku grudnia serwis informacyjny BBC przekazał wieści o niezwykłym odkryciu dokonanym w okolicach miejscowości Zarajsk, 150 km na południowy wschód od Moskwy. Archeolodzy natrafili tam na narzędzia i rzeźby z epoki późnego paleolitu. Znaleziska mają przynajmniej 15 tys. lat - dokładne datowanie będzie możliwe dopiero po zakończeniu wielu prowadzonych obecnie analiz. Wśród przedmiotów znajduje się jeden niezidentyfikowany przez archeologów artefakt, który budzi zainteresowanie nie tylko uczonych, ale i ufologów.

Zarajsk leży w regionie, w którym już wcześniej - na stanowiskach Kostenki i Awdiejewo - odkrywano przedmioty z epoki kamiennej. Te najstarsze pochodziły sprzed ponad 30 tys. lat.

Zespół archeologów z Rosyjskiej Akademii Nauk, kierowany przez dr. Hizri Amirchanowa i dr. Siergieja Lewa, natrafił w Zarajsku na dwie figurki kobiet wyrzeźbione z kła mamuta. Jedna ma ponad 17 cm wysokości, druga jest o połowę mniejsza. Natrafiono też na kawałki czerwonej ochry, rzeźbione w kości figurki zwierząt, m.in., bizona. Znaleziono również kość z wyrytymi na niej nacięciami układającymi się w geometryczne wzory, być może jakimiś symbolami.

- Odkrycie to znacząco wzbogaca inwentarz przenośnych dzieł sztuki z epoki paleolitu i rozszerza naszą wiedzę o zasięgu tej kultury na wschodzie Europy - stwierdził dr Lew w wypowiedzi dla BBC. - Stanowisko archeologiczne w Zarajsku, pod względem wspaniałości i rozmaitości znalezisk, jest porównywalne z tak sławnymi miejscami, jak Kostenki i Awdiejewo. Szczególnie dotyczy to figurek typu Wenus, które znamy ze znalezisk od gór Hiszpanii aż po syberyjski Daleki Wschód.

Szczególne zaskoczenie uczonych wzbudził jednak odkryty w Zarajsku artefakt wyrzeźbiony z kła mamuta. Ma on kształt ściętego stożka, jest pokryty zdobieniami, a w jego środku wykonano otwór.

- Ten przedmiot jest nieporównywalny z innymi paleolitycznymi artefaktami - przyznał jego odkrywca, dr Lew. - Roboczo zakładamy, że ten stożek jest fragmentem łamigłówki z epoki kamiennej, zabawki rozwijającej logiczne myślenie.

Fenomen z ery lodu?

Kształt rzeźby jest rzeczywiście zaskakujący. Uczeni przyznają, że dotąd nie mieli do czynienia z podobnymi przedmiotami, pochodzącymi z ery lodu. Jednak tym osobom, które miały do czynienia z fotografiami przedstawiającymi niezidentyfikowane obiekty latające, artefakt z Zarajska może jednoznacznie skojarzyć się z tym fenomenem. Czyżby rosyjscy archeolodzy odkryli w Zarajsku najstarsze przedstawienie UFO?

Epoka lotnictwa zaczęła się dopiero na przełomie XIX i XX w. Czy artefakt z Rosji, zapiski z japońskich kronik i kosowskie freski dowodzą, że UFO widywano na niebie od tysiącleci?

Warto wiedzieć

Pojazd z innych światów

W 1661 r. w okolicach Lhasy w Tybecie belgijski jezuita Albert d'Orville zobaczył na niebie lecący obiekt w kształcie kapelusza. Opisał to zdarzenie w swym pamiętniku z podróży, a także wyjaśnienie zjawiska przekazane mu przez jednego z lamów.

Tybetański mnich oświadczył jezuicie, że obiekt jest pojazdem istot z innych światów, które od dawna przylatują na Ziemię i przyniosły ludziom oświecenie.

Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski