https://expressbydgoski.pl
reklama
MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Siekierka sprzed 3,5 tysiąca lat znaleziona pod Bydgoszczą

Wojciech Mąka
Podczas archeologicznego rekonesansu na pradziejowej osadzie członkowie stowarzyszenia znaleźli kolejne zabytki archeologiczne ze stopu brązu.
Podczas archeologicznego rekonesansu na pradziejowej osadzie członkowie stowarzyszenia znaleźli kolejne zabytki archeologiczne ze stopu brązu. Stowarzyszenie "Łuczniczka"
Ostrze siekierki z brązu, zapięcia od starożytnych szat i monety - to wszystko znaleźli członkowie bydgoskiego stowarzyszenia "Łuczniczka" w podbydgoskim Topolnie w ostatni dzień minionego roku.

Zobacz wideo: Zmiany nazw miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem

od 16 lat

Udanymi sylwestrowymi badaniami podsumowali miniony rok bydgoscy Łucznicy.

Członkowie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Łuczniczka kontynuowali w Sylwestra badania archeologiczne w Topolnie niedaleko Bydgoszczy w ramach społecznego projektu pn.: "Rozpoznanie osadnictwa pradziejowego i historycznego w lewobrzeżnej dolinie Wisły pomiędzy ujściem Brdy i Wdy".

- Podczas archeologicznego rekonesansu na pradziejowej osadzie członkowie stowarzyszenia znaleźli kolejne zabytki archeologiczne ze stopu brązu - mówi dr Wojciech Siwiak, archeolog uczestniczący w badaniach. - To zapinki (fibule - red) z II-III wieku i siekierkę z przed około 3,5 tysiąca lat.

- Z kronikarskiego obowiązku dodam, że w ubiegłym roku byliśmy w terenie 32 razy - mówi Jacek Klimbej, członek stowarzyszenia. - Na koncie mamy siekierkę z brązu, osiem fibul, trzy monety rzymskie. Skarb spod " Talerzyka" (pod Topolnem - red.) liczy 173 części.
Do tego możemy dorzucić kilkadziesiąt monet datowanych na okres od XV do XX wieku oraz podobną liczbę guzików. Realizujemy 3 projekty badawcze , których opiekunem i animatorem jest Wojciech Siwiak.

Wideo
Polecane oferty
* Najniższa cena z ostatnich 30 dniMateriały promocyjne partnera
Wróć na expressbydgoski.pl Express Bydgoski