Zobacz wideo: Zmiany nazw miejscowości w Kujawsko-Pomorskiem

Udanymi sylwestrowymi badaniami podsumowali miniony rok bydgoscy Łucznicy.
Członkowie Bydgoskiego Stowarzyszenia Miłośników Historii Łuczniczka kontynuowali w Sylwestra badania archeologiczne w Topolnie niedaleko Bydgoszczy w ramach społecznego projektu pn.: "Rozpoznanie osadnictwa pradziejowego i historycznego w lewobrzeżnej dolinie Wisły pomiędzy ujściem Brdy i Wdy".
- Podczas archeologicznego rekonesansu na pradziejowej osadzie członkowie stowarzyszenia znaleźli kolejne zabytki archeologiczne ze stopu brązu - mówi dr Wojciech Siwiak, archeolog uczestniczący w badaniach. - To zapinki (fibule - red) z II-III wieku i siekierkę z przed około 3,5 tysiąca lat.
- Z kronikarskiego obowiązku dodam, że w ubiegłym roku byliśmy w terenie 32 razy - mówi Jacek Klimbej, członek stowarzyszenia. - Na koncie mamy siekierkę z brązu, osiem fibul, trzy monety rzymskie. Skarb spod " Talerzyka" (pod Topolnem - red.) liczy 173 części.
Do tego możemy dorzucić kilkadziesiąt monet datowanych na okres od XV do XX wieku oraz podobną liczbę guzików. Realizujemy 3 projekty badawcze , których opiekunem i animatorem jest Wojciech Siwiak.